Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Vědecká činnost  >  Přednášky

Vědecká činnost | PřednáškyPo (ústeckých) stopách Viktora Ullmanna
10. 10. 2022, 17:00
Muzeum města Ústí nad Labem

Letos 8. září uplynulo přesně 80 let od chvíle, kdy česko-rakouský skladatel Viktor Ullmann (1898 Těšín – 1944 Osvětim) musel kvůli svému původu i s rodinou opustit svůj pražský byt a odebrat se na shromaždiště židovského obyvatelstva v pražských Holešovicích, kde nastoupil do transportního vlaku do Terezína…. Tento umělec, který koncem dvacátých let také jeden rok působil jako šéfdirigent opery ústeckého divadla, je dnes počítán mezi nejvýznamnější hudební mistry dvacátého století. Jeho spletité životní osudy, včetně tragického konce i jeho umělecké úspěchy přiblíží ve své přednášce hudební historička a publicistka Magdalena Živná, která se Ullmannovou osobností zabývá už řadu let. 

Informace

Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 3, Ústí nad Labem

Vstup zdarma

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Naši Němci - mezi všemi hranicemi
15. 9. 2022, 17:00
Muzeum města Ústí nad Labem, kavárna

Jaké byly hranice Čechů a Němců? Jedná se pouze o pomyslnou čáru, která se ne vždy dodržovala? Trochu hlubšího přemýšlení právě na téma hranic, osudu jedné vesnice, kterou hranice procházela a dnes je v jejím těsném okolí a že nejde jen o hranici národností, jazyků, ale také např. náboženství, dopravy, přírody. O tom všem by měla být přednáška dne 15. září 2022 od 17:00 v Muzeu města Ústí nad Labem, kterou pořádá Collegium Bohemicum o.p.s.

Collegium Bohemicum

Večer věnovaný německému sportovci Emerichu Rathovi
7. 4. 2022, 17:00
Kavárna Muzea města Ústí nad Labem

Ve čtvrtek 7. dubna jsme uspořádali komponovaný večer k osobnosti německého sportovce Emericha Ratha. Děkujeme všem za účast na přednášce Kryštofa Zemana i za zajímavou diskusi o této významné osobnosti. Navazující projekci filmu Poslední závod uvedl osobně režisér a scenárista filmu Tomáš Hodan, který Collegiu Bohemicu věnoval úžasný dárek – svetr, ve kterém v tomto filmu vystupuje Emerich Rath v podání Marka Adamczyka. Tomáši Hodanovi i produkci filmu moc děkujeme!

Akce vznikla za podpory Goethe Institutu Praha.

Přednáška Jiřího Padevěta o krvavém létě 1945
30. 8. 2021, 18:00
Ústí nad Labem

V kavárně Muzea města Ústí nad Labem se uskutečnila přednáška spisovatele Jiřího Padevěta o událostech z léta 1945. Autor knihy Krvavé léto 1945 pohovořil o tom, jak se dostal k bádání nad tématem násilí na německém obyvatelstvu v českých zemích a poté debatoval s přítomnými.  

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Opráski sčeskí historje
30. 7. 2021, 17:00
Muzeum města Ústí nad Labem

V pátek 30.7.2021 proběhla v prostorách Muzea města Ústí nad Labem další z kulturních akcí Collegia Bohemica. Jednalo se o setkání s autorem komiksu Opráski sčeskí historje.

Akce vznikla díky podpoře Goethe Institutu Praha a Česko-německého fondu budoucnosti.

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Přednášky pro veřejnost jsou v současné době zrušeny
8. 11. 2020, 20:00
Ústí nad Labem

Vzhledem k omezujícím opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru v současné době neplánujeme žádné přednášky pro veřejnost.

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci