Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Česko-německé vztahy  >  Tip Collegia Bohemica

Česko-německé vztahy | Tip Collegia BohemicaČesko-německá novinářská cena 2020 udělena
15. 11. 2020

Česko-německý fond budoucnosti ocenil již popáté novinářky a novináře, kteří poutavým, nezaujatým a do souvislostí zasazeným zpravodajstvím vzbuzují zájem o sousedy a přispívají k hlubšímu porozumění mezi lidmi obou zemí. Letošní ročník byl výjimečný mimo jiné tím, že předávání cen se konalo bez přítomnosti diváků a bylo přenášeno on-line Českou televizí. Přehled oceněných, jejich medailony i záznam z předávání cen můžete zhlédnout na níže přiloženém odkazu.             

Collegium Bohemicum Více o Česko-německé novinářské ceně naleznete zde

Franz Barwig a jeho dílo na Floridě
6. 11. 2020

Donald Trump podle všeho prohrál americké prezidentské volby. Po opuštění Bílého domu tak bude mít patrně více času na osobní život a dá se předpokládat, že jej bude mimo jiné trávit ve své rezidenci Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě. Ta je vyzdobena sochami německého umělce Franze Barwiga, rodáka ze Šenova u Nového Jičína. Jak uvádí autor níže přiloženého článku, „do přísně střeženého sídla Mar-a-Lago se pravděpodobně nikdo z nás nikdy nedostane“. Dílo Franze Barwiga však budete moci vidět na výstavě Naši Němci, kterou právě připravujeme v budově Muzea města Ústí nad Labem. Bude se jednat o kopii bronzového sousoší Tančící sedláci, které zdobí kašnu umístěnou na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout kopii sousoší vytvořenou prostřednictvím 3D tisku.

Collegium Bohemicum Více o díle Franze Barwiga ve floridském domě Donalda Trumpa zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Článek o Müllerově mapě Čech
1. 11. 2020

Zbyněk Petráček na stránkách Lidových novin zveřejnil krásný článek o Müllerově mapě Čech. Tento kartografický dokument, který je zároveň jedinečným uměleckým dílem, si budou moci prohlédnout i návštěvníci výstavy Naši Němci, a to v místnosti věnované reformám císaře Josefa II. Originály jednotlivých dílků mapy zde budou umístěny v šuplících a mapa jako celek bude zároveň promítána na stěnu. Kromě Kanceláře prezidenta republiky a Přírodovědecké fakulty, které zmiňuje Zbyněk Petráček, tak bude možné složenou mapu vidět i v Ústí nad Labem.   

Collegium Bohemicum Článek o Müllerově mapě najdete zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Film Krajina ve stínu
9. 9. 2020

Dne 8. září se uskutečnila premiéra celovečerního hraného filmu Krajina ve stínu, který pojednává o masakru v jihočeské vesničce Tušť po skončení druhé světové války. Film natočil režisér Bohdan Sláma podle scénáře Ivana Arsenjeva a svou černobílou stylizací připomíná úspěšný film Václava Marhoula Nabarvené ptáče z loňského roku. Tvůrci se též inspirovali českou kinematografií z období šedesátých let, film tak připomíná uznávané snímky jako Noc nevěsty Karla Kachyni nebo Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného. Krajina ve stínu nemá ústředního hrdinu a vypráví příběh jedné vesnice na česko-rakouských hranicích od třicátých po padesátá léta 20. století. 

Téma násilností na německém civilním obyvatelstvu, které představuje jedno z bolavých míst českých dějin, bude též představeno ve výstavě Naši Němci. Až to bude situace s pandemií koronaviru umožňovat, chtěli bychom film Krajina ve stínu představit též v Ústí nad Labem, a to spolu s diskusí s některým z tvůrců filmu a též s pamětníkem zobrazovaných událostí.     

Collegium Bohemicum Více o filmu Krajina ve stínu

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci