Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Česko-německé vztahy  >  Tip Collegia Bohemica

Česko-německé vztahy | Tip Collegia BohemicaDoktorandský workshop Česko-německé a Slovensko-německé komise historiků
6. 4. 2021

Doktorandský workshop Česko-německé a Slovensko-německé komise historiků na téma „Wissens- und Wissenschaftsgeschichte in imperialen, nationalen und post-nationalen Kontexten“ proběhne v termínu od 16. - 17. 9. 2021 v Lipsku na Leibnitzově institutu GWZO. Forma konání workshopu bude samozřejmě záležet na aktuální epidemiologické situaci, počítá se tedy i s případnou online verzí.

Primárně je workshop určen pro mladou generaci vědců, kteří zde budou mít příležitost krátce (max. 15 minut, německy nebo anglicky) představit svou absolventskou práci, na které právě pracují, zároveň zde bude dostatečný prostor pro diskuzi.  

Workshop byl měl poskytnou vhodnou platformu pro propojení aktuálního bádání.

Organizátory workshopu jsou Frank Hadler (Lipsko), Kristina Kaiserová (Ústí nad Labem) a Martin Pekár (Košice).

Zájemci se mohou hlásit do 1. června 2021 na mail erik.franzen@collegium-carolinum.de. Pro přihlášení na workshop je nutné zaslat životopis a popis projektu, na kterém uchazeč pracuje.

Collegium Bohemicum Kontakt na organizaci zde

Česko-německá novinářská cena 2020 udělena
15. 11. 2020

Česko-německý fond budoucnosti ocenil již popáté novinářky a novináře, kteří poutavým, nezaujatým a do souvislostí zasazeným zpravodajstvím vzbuzují zájem o sousedy a přispívají k hlubšímu porozumění mezi lidmi obou zemí. Letošní ročník byl výjimečný mimo jiné tím, že předávání cen se konalo bez přítomnosti diváků a bylo přenášeno on-line Českou televizí. Přehled oceněných, jejich medailony i záznam z předávání cen můžete zhlédnout na níže přiloženém odkazu.             

Collegium Bohemicum Více o Česko-německé novinářské ceně naleznete zde

Franz Barwig a jeho dílo na Floridě
6. 11. 2020

Donald Trump podle všeho prohrál americké prezidentské volby. Po opuštění Bílého domu tak bude mít patrně více času na osobní život a dá se předpokládat, že jej bude mimo jiné trávit ve své rezidenci Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě. Ta je vyzdobena sochami německého umělce Franze Barwiga, rodáka ze Šenova u Nového Jičína. Jak uvádí autor níže přiloženého článku, „do přísně střeženého sídla Mar-a-Lago se pravděpodobně nikdo z nás nikdy nedostane“. Dílo Franze Barwiga však budete moci vidět na výstavě Naši Němci, kterou právě připravujeme v budově Muzea města Ústí nad Labem. Bude se jednat o kopii bronzového sousoší Tančící sedláci, které zdobí kašnu umístěnou na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout kopii sousoší vytvořenou prostřednictvím 3D tisku.

Collegium Bohemicum Více o díle Franze Barwiga ve floridském domě Donalda Trumpa zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Článek o Müllerově mapě Čech
1. 11. 2020

Zbyněk Petráček na stránkách Lidových novin zveřejnil krásný článek o Müllerově mapě Čech. Tento kartografický dokument, který je zároveň jedinečným uměleckým dílem, si budou moci prohlédnout i návštěvníci výstavy Naši Němci, a to v místnosti věnované reformám císaře Josefa II. Originály jednotlivých dílků mapy zde budou umístěny v šuplících a mapa jako celek bude zároveň promítána na stěnu. Kromě Kanceláře prezidenta republiky a Přírodovědecké fakulty, které zmiňuje Zbyněk Petráček, tak bude možné složenou mapu vidět i v Ústí nad Labem.   

Collegium Bohemicum Článek o Müllerově mapě najdete zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Film Krajina ve stínu
9. 9. 2020

Dne 8. září se uskutečnila premiéra celovečerního hraného filmu Krajina ve stínu, který pojednává o masakru v jihočeské vesničce Tušť po skončení druhé světové války. Film natočil režisér Bohdan Sláma podle scénáře Ivana Arsenjeva a svou černobílou stylizací připomíná úspěšný film Václava Marhoula Nabarvené ptáče z loňského roku. Tvůrci se též inspirovali českou kinematografií z období šedesátých let, film tak připomíná uznávané snímky jako Noc nevěsty Karla Kachyni nebo Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného. Krajina ve stínu nemá ústředního hrdinu a vypráví příběh jedné vesnice na česko-rakouských hranicích od třicátých po padesátá léta 20. století. 

Téma násilností na německém civilním obyvatelstvu, které představuje jedno z bolavých míst českých dějin, bude též představeno ve výstavě Naši Němci. Až to bude situace s pandemií koronaviru umožňovat, chtěli bychom film Krajina ve stínu představit též v Ústí nad Labem, a to spolu s diskusí s některým z tvůrců filmu a též s pamětníkem zobrazovaných událostí.     

Collegium Bohemicum Více o filmu Krajina ve stínu

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci