Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Dny české a německé kultury

Kulturní akce | Dny české a německé kulturyOdvaha v čase diktatury
1. 11. 2021

Po 1.11. - Út 30.11.2021

Výstava

Výstava představuje osobnosti ze států bývalého „východního bloku“ – Československa, Německé demokratické republiky, Maďarska a Polska, které nalezly odvahu postavit se diktatuře a bojovat za demokratické hodnoty.  Tyto osobnosti byly nominovány na Ceny Paměti národa, které byly uděleny 17. listopadu 2019 v Praze. Výstava sestává z 23 plakátů, na kterých je představeno 15 konkrétních osobních příběhů a historické souvislosti života v jednotlivých zemích. Výstavu připravilo Collegium Bohemicum společně s Památníkem Bautzner Straße v Drážďanech a společností Post Bellum.

Informace

Filozofická fakulta UJEP

Pasteurova 13, Ustí nad Labem

www.ff.ujep.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Literatura „překračující hranice“ – Karosh Taha a Vratislav Maňák
20. 10. 2021

St 20.10.2021, 16:00

Literatura

Autorské čtení představí literární tvorbu autorů, jejichž literatura "překračuje hranice" a kteří sami měli možnost psát a tvořit v jiném kulturním prostředí – Vratislav Maňák v roce 2020 ve Worpswede a Karosh Taha 2021 v Praze. Zároveň reprezentují také nejmladší generaci současné německé a české literární scény. S románem „Rubikova kostka“ získal V. Maňák nominaci na Cenu Evropské unie za literaturu 2017, za román „Im Bauch der Königin” obdržela K. Taha letos Medaili Alfreda Döblina. Společně s moderátorkou a organizátorkou mezinárodního festivalu Globale v Brémách, Libuší Černou, s nimi budeme diskutovat nejen o jejich literární tvorbě, ale také o současné měnící se Evropě. Autorské čtení se koná u příležitosti slavnostního předání knižního daru z fondu Globale (festivalu věnovanému literatuře překračující hranice) do fondu Vědecké knihovny UJEP v Ústí nad Labem.

Informace

Vědecká knihovna UJEP

Pasteurova 3545/5, Ustí nad Labem

www.knihovna.ujep.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Tóny maďarské lidové hudby
16. 10. 2021

So 16.10.2021, 17:00

Koncert

E. von Dohnányi – Z. Kodály – L. Weiner

Program věnovaný významným maďarským skladatelům představí česko-německo-kazašské smyčcové trio ve složení Adéla Drechsel (housle), Diana Bikbaev (viola) a Diethard Krause (violoncello). Zazní Serenáda op. 10 od Ernsta von Dohnányiho, který slavil úspěchy nejen jako pianista, ale také jako skladatel a kromě Maďarska působil také několik let v Německu a USA. Dále zazní také díla maďarských skladatelů Leó Weinera a Zoltána Kodályho, jejichž tvorba byla ovlivněna jejich láskou k maďarské lidové hudbě. Jako hudební etnolog se Kodály vědecky podílel na výzkumu lidových písní, které považoval za vrchol lidové kultury.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Státní zámek Velké Březno

Zámecká 63

www.zamek-velkebrezno.cz

Vstupné: 100/80 Kč

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Belfiato Quintet
16. 10. 2021

So 16.10.2021, 18:00

Koncert

Komorní soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005 a tvoří ho absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze a hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Belfiato získalo ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, na Pražském jaru a Concertinu Praga, dále 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu. V roce 2011 obdržel soubor na mezinárodní soutěži dechových kvintet „Henri Tomasi“ v Marseille (Francie) 3. cenu společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby.

Soubor vystupuje pravidelně v Čechách i v zahraničí. V červnu 2017 vydal Belfiato Quintet své debutové CD v labelu Supraphon. Následovalo velmi úspěšné album Antonín Rejcha: Wind Quintets, které vyšlo v roce 2019. 

Informace

Synagoga

Žižkova 663/4, Děčín

www.zidovskaobecdecin.cz

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Romanovská-Tichý-Hrubý-Kugel
15. 10. 2021

Pá 15.10.2021, 19:00

Koncert

Trio RTH hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová (housle a koto), Petr Tichý (kontrabas) a Michal Hrubý (klarinety, saxofon a flétna). Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni má soudobá hudba, na jejímž poli se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy vycházejí ze studia jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, svým multižánrovým přístupem přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho punkově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

Minulý rok orchestr spojil síly s německým bubeníkem Klausem Kugelem, s nímž se hráči seznámili na druhém ročníku festivalu Dobršská brána v roce 2018.

 

Informace

Hrad Střekov sklepení

Na Zacházce 844, Ústí nad Labem

www.lobkowicz.cz/strekov

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Severočeská filharmonie Teplice & stipendisté
14. 10. 2021

Čt 14.10.2021, 19:00

Koncert

Smetana – Dvořák – Grieg – Pauer – Mendelsohn-Bartholdy

Tradiční koncert stipendistů drážďanské Nadace Brücke/Most a instituce DAAD společně se Severočeskou filharmonií Teplice se v letošním roce nese ve znamení 20. výročí stipendijního programu a 80. narozenin prof. Dr. Helmuta Kösera, zakladatele Nadace. Pod vedením prof. Ekkeharda Klemma a studentů dirigentských tříd Vysoké školy hudební v Drážďanech zazní Furiant z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, Koncert pro housle a moll, op. 53 a Cikánské melodie, op. 55 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a moll, op. 16 Edvarda Griega, Konzert pro lesní roh Jiřího Pauera a "Reformační" Symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako sólisté se představí bývalí i aktuální stipendisté Filip Zaykov (housle), Lucie Ceralová (mezzosoprán), Hana Berger (klavír) a Daniela Roubíčková (lesní roh).

Informace

Dům kultury Teplice, Koncertní sál

Mírové náměstí 2950

www.dkteplice.cz

Vstupné: 200/100 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Gundermann
14. 10. 2021

Čt 14.10.2021, 17:30

Kino Aussig

Německo 2018, 128 min., režie: Andreas Dresen, německy s českými titulky

Gundermann byl německý písničkář, dělník, snílek a špicl německé Státní bezpečnosti (Stasi) v jedné osobě. Žil v bývalé NDR a jeho život byl plný protikladů: pracoval celý život v uhelných dolech jako obsluha velkorypadla, a přitom skládal písně o krásách přírody. Zatímco chtěl změnit svět, spolupracoval s tajnou bezpečností. Miloval svou ženu, a vyžadoval přitom dostatek volnosti pro svou lásku k hudbě. Film „Gundermann“ nabízí komplexní pohled na život umělce Gerharda Gundermanna a popisuje zároveň život v bývalém východním Německu z jeho perspektivy.

Po promítání následuje Stammtisch v kavárně Hraničáře.

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 130/90 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Domov/Heimat
13. 10. 2021

St 13.10.2021, 17:00

Autorské čtení

Historik Tomáš Cidlina představí v rozhovoru s Petrem Kourou svůj právě vydaný básnický cyklus Domov / Heimat, který původně vznikl jako libreto ke skladbě, zkomponované skladatelkou Ľubicí Čekovskou k 20. výročí hudebního festivalu Lípa Musica. Cyklus tvoří básně Šumava, Severní Čechy, Luž a Kus domova. První část lyricky kontempluje nad šumavskou krajinou a její stifterovskou malebností a neposkvrněností. Druhá část přináší pohled na ruch, dynamiku a víru v pokrok v severních Čechách na počátku 20. století. Třetí báseň se věnuje tématu vyhnání německojazyčného obyvatelstva z českých zemí po druhé světové válce. Závěrečná báseň cyklu se pak zamýšlí nad současností krajiny českého pohraničí.  

Informace

Kavárna, Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.muzeumusti.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Dva domovy Dagmar Peckové - talkshow s Janem Jiráňem
12. 10. 2021

Út 12.10.2021, 19:00

Talkshow

Známá operní diva, která nejde pro vtip a nadhled daleko, žije řadu let ve dvou domovech v Německu a v Čechách. V obou zemích také působila ve stálém angažmá. O propojení těchto dvou životů, domovů a práce promluví ve vážném i nevážném rozhovoru, který povede herec a člen Studia Ypsilon Jan Jiráň, který s Dagmar Peckovou také účinkuje v zábavné divadelní hře Carmen y Carmen. Vstup na akci je zdarma.

 

Informace

Český rozhlas SEVER

Na Schodech 10, Ústí nad Labem

Vstup: ZDARMA

Collegium Bohemicum

Boom: Beatles Revival
11. 10. 2021

Po 11.10.2021, 19:00

Koncert

Pocta slavnému rodákovi z Ústí nad Labem v podání jedné z nejlepších „Beatles Revival“ kapel. Heinz Edelmann (1934-2009), autor grafického designu filmu Yellow Submarine (Žlutá ponorka), pocházel z česko-německé rodiny, která byla v roce 1946 vysídlena. Edelmannovi se usadili v západním Německu, kde Heinz vystudoval grafiku a stal se světově uznávaným výtvarníkem a pedagogem.

Informace

Národní dům

Velká Hradební 619, Ústí nad Labem

www.ksul.cz

Vstupné: 250/200 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Všechno jinak
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 14:00

Film a diskuze

Film o přeshraniční dobrovolné službě v České republice a Sasku

Deset mladých lidí z Německa a deset z České republiky se rozhodlo odjet na jeden rok na dobrovolnou službu do sousední země. Stali se součástí německo-české dobrovolnické služby pod záštitou organizace Paritätische Freiwilligendienste Sachsen gGmbH. V našem snímku vás Leonie z Lipska a Markéta z Prahy seznámí se svou hostitelskou zemí a promluví o pocitech spojených s prací dobrovolníka v cizí zemi. Motivace pro dobrovolnou službu jsou různé: dobrodružství, „útěk z domova“, studium jazyka a kultury sousední země. Film je svědectvím o tom, že „všechno je jiné“ nežli doma a někdy dokonce úplně jiné, než se očekávalo – nejen kvůli covidu!

Po filmu budou protagonisté k dispozici pro dotazy v panelové diskusi. Film a událost jsou financovány Evropskou unií.

Do Řehlovic a zpět bude zajištěna autobusová doprava.

Informace

Kulturní centrum Řehlovice

Na statku 20, Řehlovice

www.kcrehlo.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Malá čarodějnice
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 15:00

Film a tvořivá dílnaKreativní odpoledne pro děti

Kreativní odpoledne pro malé i velké návštěvníky nabídne nejen promítání oblíbené animované pohádky »Malá čarodějnice« (1984) na náměty slavného libereckého rodáka a spisovatele Otfrieda Preußlera, ale také tvořivou dílnu na motivy této pohádky. Čeští diváci dobře znají půvabné výtvarné zpracování Zdeňka Smetany. Materiál bude na místě k dispozici.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Galerie Gotické dvojče

Jezuitská 241, Litoměřice

Vstup: zdarma

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Barokní skladby pro flétnu a violoncello
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 16:00

Koncert

J. Haydn – W. F. Bach – J. S. Bach

V prostorách barokního kostela sv. Martina představí tři renomované hudebnice z Drážďan a Berlína – Victoria Romann (flétna), Regina Rothe (flétna) a Alma Stolte (violoncello) – díla barokních skladatelů Josepha Haydna, Wilhelma Friedemanna Bacha a Johanna Sebastiana Bacha. Všechny tři umělkyně pojí nejen jejich bohaté koncertní zkušenosti a studium na Vysoké škole hudební v Drážďanech, ale také angažovanost v oblasti hudebního vzdělávání. Kromě výuky hraní na flétnu na německých školách založily Regina Rothe a Victoria Romann také mezinárodní hudební projekt »Architects of Music e.V.«, který umožňuje komplexní hudební vzdělání dětem a mládeži v africké Ugandě. Těšte se na nevšední hudební zážitek!

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Kostel sv. Martina

Markvartice u Děčína 194

www.farnost-srbska-kamenice.cz

Vstupné: 100/80 Kč

Rezervace: www.tdkt.info

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Ensemble Berlin-Prag
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 19:00

Koncert

Ensemble Berlin Prag se zformoval v roce 2011 jako uskupení špičkových německých a českých interpretů. Jejich cílem je posunutí interpretačního standardu s důrazem na stylově poučenou interpretaci a estetickou čistotu.

Na českých pódiích soubor dosud vystoupil v rámci festivalů Concentus Moraviae a Janáčkův Máj či v cyklu FOK. V zahraničí se prezentoval v loňském roce např. na festivalu MDR Musiksommer, nebo letos na Mitte Europa, kde hobojista Vilém Veverka vystoupil jako „Artist in Residence“.

Jednoznačným leitmotivem pro vznik Ensemble Berlin-Prag byla idea souborného provedení cyklu triových sonát Jana Dismase Zelenky pro dva hoboje, fagot a basso continuo, které jsou co do interpretační náročnosti a objemu hudební matérie srovnatelné s Bachovými Braniborskými koncerty (oba cykly tvoří shodně šest skladeb).

Geneze myšlenky Ensemble Berlin-Prag se datuje již k roku 2005. Tehdy se poprvé, jako stipendisté Orchestrální akademie Berlínské Filharmonie, setkali izraelský fagotista Mor Biron s Vilémem Veverkou. Pod vedením předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera nastudovali a v Berlínské filharmonii provedli některé skladby J. D. Zelenky a F. Couperina – těžiště jejich dnešního repertoáru. Není bez zajímavosti, že Vilém Veverka v souboru účinkuje se svým někdejším pedagogem, což je logickým vyústěním spolupráce obou interpretů. 

V rámci koncertu hudební formace Ensemble Berlin-Prag představí Dominik Wollenweber, který je považován za nejlepšího světového hráče na anglický roh, své nejnovější profilové album (Supraphon). Posluchači se tak budou moci seznámit v předpremiéře s interpretačním uměním tohoto legendárního hráče Berlínské filharmonie.

Informace

Císařský sál, Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.muzeumusti.cz

Vstupné: 200/150 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Ta archa – Mokré zvířecí dobrodružství
8. 10. 2021

Pá 8.10.2021, 10:00


Česko-německé vyprávěcí divadlo

pro děti od 4 let, délka 45 minut

Co se stane, když prší a prší a nechce přestat pršet? Možná skončí pod vodou celá země? Co s tím lze udělat? Ve dvojjazyčném představení vyprávějí Jana Podlipná a Jule Richter příběhy o tom, jak se zvířata vzájemně škádlí, co se stane, když se lesní zvířata setkají s těmi z džungle, nebo když se slabší postaví silnějšímu. Menší i větší děti se tak zábavnou formou učí jazyk sousední země – ale jiným, „zvířecím“ způsobem: Příběh není klasicky překládán, ale je na střídačku spletený z českého a německého jazyka, aniž by vyžadoval předchozí znalosti druhého jazyka. Tímto způsobem se za zapojení hlasové imitace a zvuků děti naučí jednoduché vzorce dvojjazyčného volného vyprávění. To podporuje nejen jazykové dovednosti, představivost, trpělivost a koncentraci. Děti již během prvního příběhu pochopí, že zpětně porozuměly celému kontextu.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Loutkové divadlo Dolní Poustevna

Vilémovská 77

www.dolnipoustevna.cz

Vstup: zdarma 


Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Současné německojazyčné drama a vznik jeho antologie v Ústí nad Labem
8. 10. 2021

Pá 8.10.2021, 17:00

Literatura

V roce 2020 vyšla dvojjazyčná antologie obsahující texty devíti her současných německých a rakouských autorů, která byla nominovaná do soutěže o nejkrásnější českou knihu roku 2020. Zde se umístila na třetím místě v kategorii Krásná literatura. Na grafické podobě knihy pracoval ústecký kolektiv Monsters.

O tom, jak tyto překlady her z němčiny do češtiny v seminářích studujících ústecké germanistiky pod vedením jejich vyučujících vznikaly, budou debatovat doc. Jana Hrdličková a dr. Veronika Jičínská společně se studentkami a studenty katedry germanistiky. Dalším hostem bude Jaroslav Achab Haidler z Činoherního studia. Díky němu nahlédneme zároveň i do procesu divadelní proměny, kterou texty procházely pod rukama studujících dramaturgie a režie JAMU a DAMU, než pod jeho vedením dostaly podobu úspěšných scénických čtení na půdě podkrovního "obejváku" Činoherního studia v Ústí nad Labem. Moderuje doc. Renata Cornejo (UJEP).

Informace

Severočeská vědecká knihovna

W. Churchilla 3, Ústí nad Labem

www.svkul.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Krajina ve stínu
7. 10. 2021

Čt 7.10.2021, 17:30

Kino Aussig

ČR 2020, 135 min., režie: Bohdan Sláma, česky

Výpravný film Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy, který byl uveden do kin na podzim loňského roku, sice příliš diváků nestihlo vidět, film ale posbíral celkem sedm českých lvů a filmovými kritiky byl vyhlášen nejlepším českým filmem roku 2020. Příběh obyvatel malé jihočeské vesnice, kteří se ocitnou nejen v příslovečné „zemi nikoho“ mezi dvěma státními útvary, ale především v soukolí „velkých dějin“, vrcholí tragickými událostmi v létě 1945. Díky festivalu Dny české a německé kultury je možné film vidět znovu v kině Hraničář. Projekce se zúčastní a s diváky budou diskutovat režisér Bohdan Sláma, scenárista Ivan Arsenjev a herec Pavel Nový.    

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 130/90 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Otfried Preußler: »Čarodějův učeň & Útěk do Egypta«
7. 10. 2021

Čt 7.10.2021, 18:30

Čtení

V podání herců litoměřického souboru Vanabí zazní ukázky z díla známého německého spisovatele, libereckého rodáka Otfrieda Preußlera.

Inspiraci pro svou literární tvorbu čerpal Preußler především z lidových vyprávění a pověstí. Podle jím převyprávěné lužickosrbské legendy Krabat vznikl v roce 1977 animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň.

Na strastiplné cestě z Betléma do Egypta přes Království české doprovází betlémské uprchlíky sám archanděl Gabriel, který na sebe vzal podobu osla. Při putování vesničkami česko-německého pohraničí znovu ožívají obyčeje a svět c. k. mocnářství. 

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Galerie Gotické dvojče

Jezuitská 241, Litoměřice

Vstup: zdarma

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Adresát neznámý
5. 10. 2021

Út 5.10.2021, 19:30

Divadelní představení

Divadlo Marianny Arzumanové z Prahy je složené z herců, jejichž „domov“ je v několika zemích světa. Pocit vykořenění a hledání domova tematizuje ve svých autorských představeních. Adresát neznámý je příběh o nejbližším kamarádství s nepředvídatelným koncem. Příběh, který se v roce 1939 stal literární senzací v USA a zároveň se ve stejném roce dostal na seznam zakázaných knih. Příběh o tom, co se může stát skutečným žijícím lidem poblázněným pokřivenou ideologií. Příběh, který je bohužel nesmrtelný a dnes je celosvětovým bestsellerem. Příběh „příliš silný, než aby se mohl objevit pod ženským jménem autorky“, a proto byl vydán pod pseudonymem Kressmann Taylor. Spisovatelku nejvíce děsilo, že v Americe si nikdo v roce 1938 neuvědomoval, co se v Německu děje, a ani to nikoho nezajímalo. „V lhostejnosti vidím obrovské nebezpečí, proto jsem cítila potřebu vytvořit toto představení v dnešní době,“ říká režisérka Marianna Arzumanova.

Autor: Kressmann Taylor

Režie: Marianna Arzumanova

Hrají: Janusz Hummel, Jiří Valeš, Alisa Rezníková

Informace

Národní dům

Velká Hradební 619, Ústí nad Labem

www.ksul.cz

Vstupné: 150/100 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Česko-německá hudební setkání
4. 10. 2021

Po 4.10.2021, 18:00

Přednáška s hudebními ukázkami

Muzikolog Mgr. Dr. phil. Viktor Velek, Ph.D. ve své přednášce přiblíží různé střípky z pestré mozaiky česko-německé hudební historie. Ze svého badatelského zaměření vybral málo známé osobnosti z okruhu tzv. terezínských skladatelů a také německé umělce z českých zemí. Zastaví se též u německého podílu na hudební podobě českých historických národních tradic (sv. Václav, Jan Hus a husitství). Připomene také některé úspěšné české interprety, kteří vynikli na operních scénách v Německu a Rakousku. Chybět nebudou ani témata jako vztah německých hudebníků k T. G. Masarykovi nebo zastavení u společné hudební kultury Čechů a Lužických Srbů, tj. významné slovanské menšiny na území Německa. Přednášku doplní krátké hudební ukázky.

Informace

Český rozhlas SEVER

Na Schodech 10, Ústí nad Labem

www.rozhlas.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Jaroslav Rudiš: »Winterbergova poslední cesta«
4. 10. 2021

Po 4.10.2021, 17:00

Literatura - Autorské čtení a rozhovor

Jaroslav Rudiš (1972) patří bezesporu k nejznámějším a nejúspěšnějším současným českým spisovatelům. Je autorem celé řady románů, divadelních a rozhlasových her. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks »Alois Nebel« a založil hudební skupinu Kafka Band. Jeho upřímný zájem o historii a láska k železnici se odrážejí i v Rudišově prvním německy psaném tragikomickém románu, který byl nominován na Cenu Lipského knižního veletrhu 2019. Bezmála stoletý Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, a Jan Kraus, berlínský pečovatel, se vydávají na cestu vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého průvodce pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy osudové lásky.

Čtenáři v České republice se mohou těšit na český překlad, který vyjde v říjnu 2021.

Autorské čtení moderuje Martin Krafl (České literární centrum).

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Městská knihovna Děčín

Karla Čapka 1441/3, Děčín

www.dcknihovna.cz

Vstupné: 100 Kč

Předprodej: www.vstupenkadecin.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Otfried Preußler: »Cesty čarodějova učně«
3. 10. 2021

Ne 3.10.2021, 17:00

Vernisáž výstavy

Slavnostní zahájení výstavy, která představí život a dílo libereckého rodáka Otfrieda Preusslera, spisovatele a autora dětské literatury. Mezi Preußlerova nejznámější díla patří knihy Malá čarodějnice, Loupežník Hotzenplotz, Útěk do Egypta či Čarodějův učeň. Inspiraci pro svou literární tvorbu čerpal především z lidových vyprávění a pověstí. Podle jím převyprávěné lužickosrbské legendy Krabat vznikl v roce 1977 animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň. 

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Galerie Gotické dvojče

Jezuitská 241, Litoměřice

Vstup: zdarma

Rezervace: www.tdkt.info

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Renata Drössler - Marlene Dietrich
3. 10. 2021

Ne 3.10.2021, 18:00

Koncert

V prosinci letošního roku oslavíme 120 let od narození jedné z prvních hvězd stříbrného plátna, skvělé šansoniérky Marlene Dietrich, jejíž manžel Rudolf Sieber pocházel z Ústí nad Labem. Na jaře příštího roku si pak připomeneme 30 let od jejího úmrtí. Téma letošního festivalu, tedy Domov, se prolíná též životním příběhem této výjimečné umělkyně, proto její písně zazní i na zahajovacím koncertu 23. ročníku festivalu Dny české a německé kultury.

Herečka Renata Drössler se interpretaci písní Marlen Dietrich věnuje dlouhodobě. Již více než 30 let ji zpodobňuje v divadelní hře Edith a Marlene v pražském Divadle pod Palmovkou, která již dosáhla více než 400 repríz. Renata Drössler zpívá šansony v celkem deseti jazycích a mimo její sólové kariéry ji znají diváci i z muzikálů Antoinetta, královna Francie, kde ztvárnila vychovatelku Madam de Tourzel, či ikonického muzikálu Dracula, kde tančí, hraje a zpívá jednu ze tří Draculových exmilenek, Hodinovou vílu.

Informace

Císařský sál, Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.muzeumusti.cz

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Srbská hudba z oblasti Lužice
2. 10. 2021

So 2.10.2021, 17:00


Koncert

Hudební podvečer pro housle, trubku a varhany

Výjimečný hudební zážitek nabídne komorní koncert v kostele sv. Václava v Roudníkách, jehož program je věnován zejména lužickosrbské menšině žijící v Německu. Trio ve složení Clemens Lucke (varhany), Lilly Koppatsch (housle) a Stefan Leitner (trubka) představí díla renomovaných lužickosrbských skladatelů Jurije Winara, Jana Rawpa, Jana Paula Nagela či Korla Awgusty Kocora.

V čele repertoáru budou stát zejména skladby srbského skladatele a muzikologa Detlefa Kobjely. Kobjela, který působil jako hlavní hudební dramaturg v Srbském národním ansámblu v Budyšíně, od 70. let minulého století podstatným způsobem formoval srbskou hudební kulturu v Dolní a Horní Lužici a významně tak přispěl k jejímu zachování a rozvoji.

Program doplní práce českých a česko-německých skladatelů: Rámec koncertu tvoří dvě sonáty skladatele Heinricha Ignaze Franze Bibera, který pocházel ze Stráže pod Ralskem a zemřel roku 1704 v Salcburku.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.


Informace

Kostel sv. Václava

Roudníky 7, Chabařovice

Vstupné: 100/80 Kč

Rezervace: www.tdkt.info


Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Po stopách českých Němců s Martinem Krskem
1. 10. 2021

Pá 1.10.2021, 17:00

Komentovaná procházka

Ti nejbohatší a nejúspěšnější podnikatelé předválečného Ústecka měli za mateřštinu němčinu. Zmizeli po roce 1938, pokud byli Židé, nebo po 1945, řadili-li se k Němcům. Jako nepřehlédnutelná stopa jejich podnikatelských aktivit zůstávají dodnes palácové vily s výrazně reprezentativní architekturou fasád a luxusně zdobenými interiéry. Provede Vás jimi ústecký historik Martin Krsek a některé v jeho doprovodu uvidíte i zevnitř. Poznáte zajímavou architekturu, technické kuriozity a také osudy jejich obyvatel.

Informace

Sraz: před Muzeem města Ústí nad Labem  

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.collegiumbohemicum.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Johanna von Herzogenberg a její život mezi Čechami a Německem
30. 9. 2021

Čt 30.9.2021, 18:00

Film a diskuze 

Historička umění a rodačka ze Sychrova Johanna von Herzogenberg (23. 6. 1921 – 20. 2. 2012) prožila své mládí v Ústí nad Labem na zámečku v Brné. Po roce 1945 byla spolu se svou rodinou odsunuta do Bavorska, kde vedla Spolek Adalberta Stiftera a působila jako významná aktérka česko-německých vztahů. Je autorkou řady výstav i publikací o českých zemích a jejich kultuře. Za podporu rozvoje česko-německých vztahů a za svoji kulturní práci získala řadu vyznamenání jako například německý Spolkový kříž za zásluhy a českou Medaili za zásluhy. Papež Jan Pavel II. ji jmenoval za „činy smíření Němců s Čechy a Poláky“ Dámou Silvestrova řádu.

Její paměti „Z mého života“ vydalo v roce 2002 město Ústí nad Labem, za spolupráce Muzea města Ústí nad Labem a filmové společnosti Videoreport s ní byl o rok později natočen dokumentární film „Barončina dlouhá pouť po Labi“.

Po projekci filmu budou na J. von Herzogenberg vzpomínat a o jejích aktivitách hovořit Kristina Kaiserová, Vladimír Kaiser, Anna Knechtel a Jiří Petrů.

„Barončina dlouhá pouť po Labi“ (2003). Režie: Vladimír Fanta, Kamera: Jiří Petrů, 33 minut.

Diskuse bude tlumočena.

Večer se koná ve spolupráci Collegia Bohemica a Spolku Adalberta Stiftera (Mnichov).

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Zóna kontaktu
29. 9. 2021

St 29.9.2021, 19:00

Dokumentární performace

Česko-německo-polské pohraničí je dodnes ovlivňováno svou historií: válečné události, posuny hranic a přesuny obyvatelstva, politické státní systémy a negativní národní stereotypy utvářejí vzájemné vnímání. Dokumentární performance si pohrává s formou interaktivního svátku, který region představuje jako místo rozmanité kultury, jako zónu kontaktu, výměny zkušeností a vzájemného sbližování.  Ale jaké (nové) hranice zde existují dnes, kdo je stanovuje a kdo je překračuje? Zveme vás k poznávání těchto hranic z různých perspektiv – a možná i k tomu dostat se mimo ně. Pořadatelé: Institut pro saskou historii a kulturní antropologii (Drážďany), Veřejný sál Hraničář (Ústí n. L.), GOGLMOGL produktion a JohannStadthalle (Drážďany).

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 200/150 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

I my se přesouváme do online světa
27. 11. 2020

Vážení návštěvníci,

festival Dny české a německé kultury se za dobu svého trvání od roku 1999 stal největší přehlídkou české kultury v zahraničí. Od roku 2006 nabízí také německým umělkyním a umělcům možnost představit se českému publiku v severočeském regionu.

Letos bylo dlouho nejisté, zda se vůbec festival uskuteční a když ano, tak v jaké podobě. Přes omezení, která nám znemožňovala stýkat se s kolegy v Německu, se nám snad podařilo připravit rozsahem sice o něco menší, ale zajímavostmi nabitý program. Podařilo se nám z něj uskutečnit několik akcí na české straně a téměř kompletní program na straně německé. 

Jako mnoho kulturních organizací, i my se přesouváme do online světa, abychom s vámi mohli sdílet naše kulturní programy. 
Podívat se můžete například na záz nam koncertu ostravského International Ensemble s hudbou zapomenutého českoněmeckého autora Ericha Adlera. Svou webovou podobu dostala také Noc literatury.
Sledujte naše sociální sítě a naše webové stránky, kde budeme zveřejňovat další zajímavé akce.

Podrobnosti o festivalu naleznete také na tomto odkazu

Jazzový koncert – Jazz v synagoze 23. 10. 2020
23. 9. 2020

Koncert Davida Dorůžky a jeho tria se nemohl uskutečnit a přesouvá se na rok 2021. 

David Dorůžka a jeho trio: David Dorůžka – kytara, Robert Fischmann – flétna, Petr Nohavica – perkuse

Nově vzniklá jazzová formace Davida Dorůžky představí původní tvorbu členů tria a úpravy děl Johna Zorna, Chavy Alberstein nebo Kurta Weilla. David Dorůžka (1980) je nejvýraznější jazzový talent své generace v Česku. Na kytaru začal hrát v deseti letech a od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společností udělena cena "Talent roku". Ve své tvorbě bohatě zúročuje pobyt na Berklee College of Music v Bostonu a účast na mistrovských kurzech v Aspenu. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone, Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride.

Collegium Bohemicum

Výstava Nejsme tu sami – příběhy našich menšin v Ústí nad Labem a Litoměřicích 19. – 31. 10. 2020
18. 9. 2020

Výstava zaměřená na menšiny v České republice

Mobilní výstava představuje svědectví na fotografiích a v jedinečných příbězích dvanácti zástupců různých národnostních a jiných menšin, kteří odjakživa žili v České republice nebo si zde našli nový domov. Návštěvníkům tak výstava nabízí možnost nahlédnout do žité reality těchto skupin obyvatelstva. Česká republika se prezentuje jako místo v srdci Evropy, kde se vždy setkávaly různé kultury a náboženství a kde již od nepaměti žili společně lidé různých národností a etnických skupin.

Collegium Bohemicum Fotogalerii z výstavy naleznete zde

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci