Po 1.11. - Út 30.11.2021
Výstava
Výstava představuje osobnosti ze států bývalého „východního bloku“ – Československa, Německé demokratické republiky, Maďarska a Polska, které nalezly odvahu postavit se diktatuře a bojovat za demokratické hodnoty. Tyto osobnosti byly nominovány na Ceny Paměti národa, které byly uděleny 17. listopadu 2019 v Praze. Výstava sestává z 23 plakátů, na kterých je představeno 15 konkrétních osobních příběhů a historické souvislosti života v jednotlivých zemích. Výstavu připravilo Collegium Bohemicum společně s Památníkem Bautzner Straße v Drážďanech a společností Post Bellum.
Informace
Filozofická fakulta UJEP
Pasteurova 13, Ustí nad Labem
Vstup: zdarma
St 20.10.2021, 16:00
Literatura
Autorské čtení představí literární tvorbu autorů, jejichž literatura "překračuje hranice" a kteří sami měli možnost psát a tvořit v jiném kulturním prostředí – Vratislav Maňák v roce 2020 ve Worpswede a Karosh Taha 2021 v Praze. Zároveň reprezentují také nejmladší generaci současné německé a české literární scény. S románem „Rubikova kostka“ získal V. Maňák nominaci na Cenu Evropské unie za literaturu 2017, za román „Im Bauch der Königin” obdržela K. Taha letos Medaili Alfreda Döblina. Společně s moderátorkou a organizátorkou mezinárodního festivalu Globale v Brémách, Libuší Černou, s nimi budeme diskutovat nejen o jejich literární tvorbě, ale také o současné měnící se Evropě. Autorské čtení se koná u příležitosti slavnostního předání knižního daru z fondu Globale (festivalu věnovanému literatuře překračující hranice) do fondu Vědecké knihovny UJEP v Ústí nad Labem.
Informace
Vědecká knihovna UJEP
Pasteurova 3545/5, Ustí nad Labem
Vstup: zdarma
So 16.10.2021, 17:00
Koncert
E. von Dohnányi – Z. Kodály – L. Weiner
Program věnovaný významným maďarským skladatelům představí česko-německo-kazašské smyčcové trio ve složení Adéla Drechsel (housle), Diana Bikbaev (viola) a Diethard Krause (violoncello). Zazní Serenáda op. 10 od Ernsta von Dohnányiho, který slavil úspěchy nejen jako pianista, ale také jako skladatel a kromě Maďarska působil také několik let v Německu a USA. Dále zazní také díla maďarských skladatelů Leó Weinera a Zoltána Kodályho, jejichž tvorba byla ovlivněna jejich láskou k maďarské lidové hudbě. Jako hudební etnolog se Kodály vědecky podílel na výzkumu lidových písní, které považoval za vrchol lidové kultury.
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Státní zámek Velké Březno
Zámecká 63
Vstupné: 100/80 Kč
Rezervace: www.tdkt.info
So 16.10.2021, 18:00
Koncert
Komorní soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005 a tvoří ho absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze a hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Belfiato získalo ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, na Pražském jaru a Concertinu Praga, dále 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu. V roce 2011 obdržel soubor na mezinárodní soutěži dechových kvintet „Henri Tomasi“ v Marseille (Francie) 3. cenu společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby.
Soubor vystupuje pravidelně v Čechách i v zahraničí. V červnu 2017 vydal Belfiato Quintet své debutové CD v labelu Supraphon. Následovalo velmi úspěšné album Antonín Rejcha: Wind Quintets, které vyšlo v roce 2019.
Informace
Synagoga
Žižkova 663/4, Děčín
Vstupné: 150/100 Kč
Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz
Pá 15.10.2021, 19:00
Koncert
Trio RTH hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová (housle a koto), Petr Tichý (kontrabas) a Michal Hrubý (klarinety, saxofon a flétna). Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni má soudobá hudba, na jejímž poli se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy vycházejí ze studia jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, svým multižánrovým přístupem přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho punkově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.
Minulý rok orchestr spojil síly s německým bubeníkem Klausem Kugelem, s nímž se hráči seznámili na druhém ročníku festivalu Dobršská brána v roce 2018.
Informace
Hrad Střekov sklepení
Na Zacházce 844, Ústí nad Labem
Vstupné: 150/100 Kč
Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz
Čt 14.10.2021, 19:00
Koncert
Smetana – Dvořák – Grieg – Pauer – Mendelsohn-Bartholdy
Tradiční koncert stipendistů drážďanské Nadace Brücke/Most a instituce DAAD společně se Severočeskou filharmonií Teplice se v letošním roce nese ve znamení 20. výročí stipendijního programu a 80. narozenin prof. Dr. Helmuta Kösera, zakladatele Nadace. Pod vedením prof. Ekkeharda Klemma a studentů dirigentských tříd Vysoké školy hudební v Drážďanech zazní Furiant z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, Koncert pro housle a moll, op. 53 a Cikánské melodie, op. 55 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a moll, op. 16 Edvarda Griega, Konzert pro lesní roh Jiřího Pauera a "Reformační" Symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako sólisté se představí bývalí i aktuální stipendisté Filip Zaykov (housle), Lucie Ceralová (mezzosoprán), Hana Berger (klavír) a Daniela Roubíčková (lesní roh).
Informace
Dům kultury Teplice, Koncertní sál
Mírové náměstí 2950
Vstupné: 200/100 Kč
Čt 14.10.2021, 17:30
Kino Aussig
Německo 2018, 128 min., režie: Andreas Dresen, německy s českými titulky
Gundermann byl německý písničkář, dělník, snílek a špicl německé Státní bezpečnosti (Stasi) v jedné osobě. Žil v bývalé NDR a jeho život byl plný protikladů: pracoval celý život v uhelných dolech jako obsluha velkorypadla, a přitom skládal písně o krásách přírody. Zatímco chtěl změnit svět, spolupracoval s tajnou bezpečností. Miloval svou ženu, a vyžadoval přitom dostatek volnosti pro svou lásku k hudbě. Film „Gundermann“ nabízí komplexní pohled na život umělce Gerharda Gundermanna a popisuje zároveň život v bývalém východním Německu z jeho perspektivy.
Po promítání následuje Stammtisch v kavárně Hraničáře.
Informace
Veřejný sál Hraničář
Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem
Vstupné: 130/90 Kč
St 13.10.2021, 17:00
Autorské čtení
Historik Tomáš Cidlina představí v rozhovoru s Petrem Kourou svůj právě vydaný básnický cyklus Domov / Heimat, který původně vznikl jako libreto ke skladbě, zkomponované skladatelkou Ľubicí Čekovskou k 20. výročí hudebního festivalu Lípa Musica. Cyklus tvoří básně Šumava, Severní Čechy, Luž a Kus domova. První část lyricky kontempluje nad šumavskou krajinou a její stifterovskou malebností a neposkvrněností. Druhá část přináší pohled na ruch, dynamiku a víru v pokrok v severních Čechách na počátku 20. století. Třetí báseň se věnuje tématu vyhnání německojazyčného obyvatelstva z českých zemí po druhé světové válce. Závěrečná báseň cyklu se pak zamýšlí nad současností krajiny českého pohraničí.
Kavárna, Muzeum města Ústí nad Labem
Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem
Vstup: zdarma
Út 12.10.2021, 19:00
Talkshow
Známá operní diva, která nejde pro vtip a nadhled daleko, žije řadu let ve dvou domovech v Německu a v Čechách. V obou zemích také působila ve stálém angažmá. O propojení těchto dvou životů, domovů a práce promluví ve vážném i nevážném rozhovoru, který povede herec a člen Studia Ypsilon Jan Jiráň, který s Dagmar Peckovou také účinkuje v zábavné divadelní hře Carmen y Carmen. Vstup na akci je zdarma.
Informace
Český rozhlas SEVER
Na Schodech 10, Ústí nad Labem
Vstup: ZDARMA
Po 11.10.2021, 19:00
Koncert
Pocta slavnému rodákovi z Ústí nad Labem v podání jedné z nejlepších „Beatles Revival“ kapel. Heinz Edelmann (1934-2009), autor grafického designu filmu Yellow Submarine (Žlutá ponorka), pocházel z česko-německé rodiny, která byla v roce 1946 vysídlena. Edelmannovi se usadili v západním Německu, kde Heinz vystudoval grafiku a stal se světově uznávaným výtvarníkem a pedagogem.
Informace
Národní dům
Velká Hradební 619, Ústí nad Labem
Vstupné: 250/200 Kč
Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz
So 9.10.2021, 14:00
Film a diskuze
Film o přeshraniční dobrovolné službě v České republice a Sasku
Deset mladých lidí z Německa a deset z České republiky se rozhodlo odjet na jeden rok na dobrovolnou službu do sousední země. Stali se součástí německo-české dobrovolnické služby pod záštitou organizace Paritätische Freiwilligendienste Sachsen gGmbH. V našem snímku vás Leonie z Lipska a Markéta z Prahy seznámí se svou hostitelskou zemí a promluví o pocitech spojených s prací dobrovolníka v cizí zemi. Motivace pro dobrovolnou službu jsou různé: dobrodružství, „útěk z domova“, studium jazyka a kultury sousední země. Film je svědectvím o tom, že „všechno je jiné“ nežli doma a někdy dokonce úplně jiné, než se očekávalo – nejen kvůli covidu!
Po filmu budou protagonisté k dispozici pro dotazy v panelové diskusi. Film a událost jsou financovány Evropskou unií.
Do Řehlovic a zpět bude zajištěna autobusová doprava.
Kulturní centrum Řehlovice
Na statku 20, Řehlovice
Vstup: zdarma
So 9.10.2021, 15:00
Film a tvořivá dílnaKreativní odpoledne pro děti
Kreativní odpoledne pro malé i velké návštěvníky nabídne nejen promítání oblíbené animované pohádky »Malá čarodějnice« (1984) na náměty slavného libereckého rodáka a spisovatele Otfrieda Preußlera, ale také tvořivou dílnu na motivy této pohádky. Čeští diváci dobře znají půvabné výtvarné zpracování Zdeňka Smetany. Materiál bude na místě k dispozici.
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Galerie Gotické dvojče
Jezuitská 241, Litoměřice
Vstup: zdarma
Rezervace: www.tdkt.info
So 9.10.2021, 16:00
Koncert
J. Haydn – W. F. Bach – J. S. Bach
V prostorách barokního kostela sv. Martina představí tři renomované hudebnice z Drážďan a Berlína – Victoria Romann (flétna), Regina Rothe (flétna) a Alma Stolte (violoncello) – díla barokních skladatelů Josepha Haydna, Wilhelma Friedemanna Bacha a Johanna Sebastiana Bacha. Všechny tři umělkyně pojí nejen jejich bohaté koncertní zkušenosti a studium na Vysoké škole hudební v Drážďanech, ale také angažovanost v oblasti hudebního vzdělávání. Kromě výuky hraní na flétnu na německých školách založily Regina Rothe a Victoria Romann také mezinárodní hudební projekt »Architects of Music e.V.«, který umožňuje komplexní hudební vzdělání dětem a mládeži v africké Ugandě. Těšte se na nevšední hudební zážitek!
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Kostel sv. Martina
Markvartice u Děčína 194
www.farnost-srbska-kamenice.cz
Rezervace: www.tdkt.info
So 9.10.2021, 19:00
Koncert
Ensemble Berlin Prag se zformoval v roce 2011 jako uskupení špičkových německých a českých interpretů. Jejich cílem je posunutí interpretačního standardu s důrazem na stylově poučenou interpretaci a estetickou čistotu.
Na českých pódiích soubor dosud vystoupil v rámci festivalů Concentus Moraviae a Janáčkův Máj či v cyklu FOK. V zahraničí se prezentoval v loňském roce např. na festivalu MDR Musiksommer, nebo letos na Mitte Europa, kde hobojista Vilém Veverka vystoupil jako „Artist in Residence“.
Jednoznačným leitmotivem pro vznik Ensemble Berlin-Prag byla idea souborného provedení cyklu triových sonát Jana Dismase Zelenky pro dva hoboje, fagot a basso continuo, které jsou co do interpretační náročnosti a objemu hudební matérie srovnatelné s Bachovými Braniborskými koncerty (oba cykly tvoří shodně šest skladeb).
Geneze myšlenky Ensemble Berlin-Prag se datuje již k roku 2005. Tehdy se poprvé, jako stipendisté Orchestrální akademie Berlínské Filharmonie, setkali izraelský fagotista Mor Biron s Vilémem Veverkou. Pod vedením předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera nastudovali a v Berlínské filharmonii provedli některé skladby J. D. Zelenky a F. Couperina – těžiště jejich dnešního repertoáru. Není bez zajímavosti, že Vilém Veverka v souboru účinkuje se svým někdejším pedagogem, což je logickým vyústěním spolupráce obou interpretů.
V rámci koncertu hudební formace Ensemble Berlin-Prag představí Dominik Wollenweber, který je považován za nejlepšího světového hráče na anglický roh, své nejnovější profilové album (Supraphon). Posluchači se tak budou moci seznámit v předpremiéře s interpretačním uměním tohoto legendárního hráče Berlínské filharmonie.
Císařský sál, Muzeum města Ústí nad Labem
Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem
Vstupné: 200/150 Kč
Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz
Pá 8.10.2021, 10:00
pro děti od 4 let, délka 45 minut
Co se stane, když prší a prší a nechce přestat pršet? Možná skončí pod vodou celá země? Co s tím lze udělat? Ve dvojjazyčném představení vyprávějí Jana Podlipná a Jule Richter příběhy o tom, jak se zvířata vzájemně škádlí, co se stane, když se lesní zvířata setkají s těmi z džungle, nebo když se slabší postaví silnějšímu. Menší i větší děti se tak zábavnou formou učí jazyk sousední země – ale jiným, „zvířecím“ způsobem: Příběh není klasicky překládán, ale je na střídačku spletený z českého a německého jazyka, aniž by vyžadoval předchozí znalosti druhého jazyka. Tímto způsobem se za zapojení hlasové imitace a zvuků děti naučí jednoduché vzorce dvojjazyčného volného vyprávění. To podporuje nejen jazykové dovednosti, představivost, trpělivost a koncentraci. Děti již během prvního příběhu pochopí, že zpětně porozuměly celému kontextu.
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Loutkové divadlo Dolní Poustevna
Vilémovská 77
Vstup: zdarma
Pá 8.10.2021, 17:00
Literatura
V roce 2020 vyšla dvojjazyčná antologie obsahující texty devíti her současných německých a rakouských autorů, která byla nominovaná do soutěže o nejkrásnější českou knihu roku 2020. Zde se umístila na třetím místě v kategorii Krásná literatura. Na grafické podobě knihy pracoval ústecký kolektiv Monsters.
O tom, jak tyto překlady her z němčiny do češtiny v seminářích studujících ústecké germanistiky pod vedením jejich vyučujících vznikaly, budou debatovat doc. Jana Hrdličková a dr. Veronika Jičínská společně se studentkami a studenty katedry germanistiky. Dalším hostem bude Jaroslav Achab Haidler z Činoherního studia. Díky němu nahlédneme zároveň i do procesu divadelní proměny, kterou texty procházely pod rukama studujících dramaturgie a režie JAMU a DAMU, než pod jeho vedením dostaly podobu úspěšných scénických čtení na půdě podkrovního "obejváku" Činoherního studia v Ústí nad Labem. Moderuje doc. Renata Cornejo (UJEP).
Severočeská vědecká knihovna
W. Churchilla 3, Ústí nad Labem
Vstup: zdarma
Čt 7.10.2021, 17:30
Kino Aussig
ČR 2020, 135 min., režie: Bohdan Sláma, česky
Výpravný film Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy, který byl uveden do kin na podzim loňského roku, sice příliš diváků nestihlo vidět, film ale posbíral celkem sedm českých lvů a filmovými kritiky byl vyhlášen nejlepším českým filmem roku 2020. Příběh obyvatel malé jihočeské vesnice, kteří se ocitnou nejen v příslovečné „zemi nikoho“ mezi dvěma státními útvary, ale především v soukolí „velkých dějin“, vrcholí tragickými událostmi v létě 1945. Díky festivalu Dny české a německé kultury je možné film vidět znovu v kině Hraničář. Projekce se zúčastní a s diváky budou diskutovat režisér Bohdan Sláma, scenárista Ivan Arsenjev a herec Pavel Nový.
Veřejný sál Hraničář
Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem
Vstupné: 130/90 Kč
Čt 7.10.2021, 18:30
Čtení
V podání herců litoměřického souboru Vanabí zazní ukázky z díla známého německého spisovatele, libereckého rodáka Otfrieda Preußlera.
Inspiraci pro svou literární tvorbu čerpal Preußler především z lidových vyprávění a pověstí. Podle jím převyprávěné lužickosrbské legendy Krabat vznikl v roce 1977 animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň.
Na strastiplné cestě z Betléma do Egypta přes Království české doprovází betlémské uprchlíky sám archanděl Gabriel, který na sebe vzal podobu osla. Při putování vesničkami česko-německého pohraničí znovu ožívají obyčeje a svět c. k. mocnářství.
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Galerie Gotické dvojče
Jezuitská 241, Litoměřice
Vstup: zdarma
Rezervace: www.tdkt.info
Út 5.10.2021, 19:30
Divadelní představení
Divadlo Marianny Arzumanové z Prahy je složené z herců, jejichž „domov“ je v několika zemích světa. Pocit vykořenění a hledání domova tematizuje ve svých autorských představeních. Adresát neznámý je příběh o nejbližším kamarádství s nepředvídatelným koncem. Příběh, který se v roce 1939 stal literární senzací v USA a zároveň se ve stejném roce dostal na seznam zakázaných knih. Příběh o tom, co se může stát skutečným žijícím lidem poblázněným pokřivenou ideologií. Příběh, který je bohužel nesmrtelný a dnes je celosvětovým bestsellerem. Příběh „příliš silný, než aby se mohl objevit pod ženským jménem autorky“, a proto byl vydán pod pseudonymem Kressmann Taylor. Spisovatelku nejvíce děsilo, že v Americe si nikdo v roce 1938 neuvědomoval, co se v Německu děje, a ani to nikoho nezajímalo. „V lhostejnosti vidím obrovské nebezpečí, proto jsem cítila potřebu vytvořit toto představení v dnešní době,“ říká režisérka Marianna Arzumanova.
Autor: Kressmann Taylor
Režie: Marianna Arzumanova
Hrají: Janusz Hummel, Jiří Valeš, Alisa Rezníková
Informace
Národní dům
Velká Hradební 619, Ústí nad Labem
Vstupné: 150/100 Kč
Po 4.10.2021, 18:00
Přednáška s hudebními ukázkami
Muzikolog Mgr. Dr. phil. Viktor Velek, Ph.D. ve své přednášce přiblíží různé střípky z pestré mozaiky česko-německé hudební historie. Ze svého badatelského zaměření vybral málo známé osobnosti z okruhu tzv. terezínských skladatelů a také německé umělce z českých zemí. Zastaví se též u německého podílu na hudební podobě českých historických národních tradic (sv. Václav, Jan Hus a husitství). Připomene také některé úspěšné české interprety, kteří vynikli na operních scénách v Německu a Rakousku. Chybět nebudou ani témata jako vztah německých hudebníků k T. G. Masarykovi nebo zastavení u společné hudební kultury Čechů a Lužických Srbů, tj. významné slovanské menšiny na území Německa. Přednášku doplní krátké hudební ukázky.
Český rozhlas SEVER
Na Schodech 10, Ústí nad Labem
Vstup: zdarma
Po 4.10.2021, 17:00
Literatura - Autorské čtení a rozhovor
Jaroslav Rudiš (1972) patří bezesporu k nejznámějším a nejúspěšnějším současným českým spisovatelům. Je autorem celé řady románů, divadelních a rozhlasových her. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks »Alois Nebel« a založil hudební skupinu Kafka Band. Jeho upřímný zájem o historii a láska k železnici se odrážejí i v Rudišově prvním německy psaném tragikomickém románu, který byl nominován na Cenu Lipského knižního veletrhu 2019. Bezmála stoletý Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, a Jan Kraus, berlínský pečovatel, se vydávají na cestu vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého průvodce pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy osudové lásky.
Čtenáři v České republice se mohou těšit na český překlad, který vyjde v říjnu 2021.
Autorské čtení moderuje Martin Krafl (České literární centrum).
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Městská knihovna Děčín
Karla Čapka 1441/3, Děčín
Vstupné: 100 Kč
Předprodej: www.vstupenkadecin.cz
Ne 3.10.2021, 17:00
Vernisáž výstavy
Slavnostní zahájení výstavy, která představí život a dílo libereckého rodáka Otfrieda Preusslera, spisovatele a autora dětské literatury. Mezi Preußlerova nejznámější díla patří knihy Malá čarodějnice, Loupežník Hotzenplotz, Útěk do Egypta či Čarodějův učeň. Inspiraci pro svou literární tvorbu čerpal především z lidových vyprávění a pověstí. Podle jím převyprávěné lužickosrbské legendy Krabat vznikl v roce 1977 animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň.
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Galerie Gotické dvojče
Jezuitská 241, Litoměřice
Vstup: zdarma
Rezervace: www.tdkt.info
Ne 3.10.2021, 18:00
Koncert
V prosinci letošního roku oslavíme 120 let od narození jedné z prvních hvězd stříbrného plátna, skvělé šansoniérky Marlene Dietrich, jejíž manžel Rudolf Sieber pocházel z Ústí nad Labem. Na jaře příštího roku si pak připomeneme 30 let od jejího úmrtí. Téma letošního festivalu, tedy Domov, se prolíná též životním příběhem této výjimečné umělkyně, proto její písně zazní i na zahajovacím koncertu 23. ročníku festivalu Dny české a německé kultury.
Herečka Renata Drössler se interpretaci písní Marlen Dietrich věnuje dlouhodobě. Již více než 30 let ji zpodobňuje v divadelní hře Edith a Marlene v pražském Divadle pod Palmovkou, která již dosáhla více než 400 repríz. Renata Drössler zpívá šansony v celkem deseti jazycích a mimo její sólové kariéry ji znají diváci i z muzikálů Antoinetta, královna Francie, kde ztvárnila vychovatelku Madam de Tourzel, či ikonického muzikálu Dracula, kde tančí, hraje a zpívá jednu ze tří Draculových exmilenek, Hodinovou vílu.
Informace
Císařský sál, Muzeum města Ústí nad Labem
Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem
Vstupné: 150/100 Kč
Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz
So 2.10.2021, 17:00
Hudební podvečer pro housle, trubku a varhany
Výjimečný hudební zážitek nabídne komorní koncert v kostele sv. Václava v Roudníkách, jehož program je věnován zejména lužickosrbské menšině žijící v Německu. Trio ve složení Clemens Lucke (varhany), Lilly Koppatsch (housle) a Stefan Leitner (trubka) představí díla renomovaných lužickosrbských skladatelů Jurije Winara, Jana Rawpa, Jana Paula Nagela či Korla Awgusty Kocora.
V čele repertoáru budou stát zejména skladby srbského skladatele a muzikologa Detlefa Kobjely. Kobjela, který působil jako hlavní hudební dramaturg v Srbském národním ansámblu v Budyšíně, od 70. let minulého století podstatným způsobem formoval srbskou hudební kulturu v Dolní a Horní Lužici a významně tak přispěl k jejímu zachování a rozvoji.
Program doplní práce českých a česko-německých skladatelů: Rámec koncertu tvoří dvě sonáty skladatele Heinricha Ignaze Franze Bibera, který pocházel ze Stráže pod Ralskem a zemřel roku 1704 v Salcburku.
Projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Informace
Kostel sv. Václava
Roudníky 7, Chabařovice
Vstupné: 100/80 Kč
Rezervace: www.tdkt.info
Pá 1.10.2021, 17:00
Komentovaná procházka
Ti nejbohatší a nejúspěšnější podnikatelé předválečného Ústecka měli za mateřštinu němčinu. Zmizeli po roce 1938, pokud byli Židé, nebo po 1945, řadili-li se k Němcům. Jako nepřehlédnutelná stopa jejich podnikatelských aktivit zůstávají dodnes palácové vily s výrazně reprezentativní architekturou fasád a luxusně zdobenými interiéry. Provede Vás jimi ústecký historik Martin Krsek a některé v jeho doprovodu uvidíte i zevnitř. Poznáte zajímavou architekturu, technické kuriozity a také osudy jejich obyvatel.
Informace
Sraz: před Muzeem města Ústí nad Labem
Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem
Vstup: zdarma
Čt 30.9.2021, 18:00
Film a diskuze
Historička umění a rodačka ze Sychrova Johanna von Herzogenberg (23. 6. 1921 – 20. 2. 2012) prožila své mládí v Ústí nad Labem na zámečku v Brné. Po roce 1945 byla spolu se svou rodinou odsunuta do Bavorska, kde vedla Spolek Adalberta Stiftera a působila jako významná aktérka česko-německých vztahů. Je autorkou řady výstav i publikací o českých zemích a jejich kultuře. Za podporu rozvoje česko-německých vztahů a za svoji kulturní práci získala řadu vyznamenání jako například německý Spolkový kříž za zásluhy a českou Medaili za zásluhy. Papež Jan Pavel II. ji jmenoval za „činy smíření Němců s Čechy a Poláky“ Dámou Silvestrova řádu.
Její paměti „Z mého života“ vydalo v roce 2002 město Ústí nad Labem, za spolupráce Muzea města Ústí nad Labem a filmové společnosti Videoreport s ní byl o rok později natočen dokumentární film „Barončina dlouhá pouť po Labi“.
Po projekci filmu budou na J. von Herzogenberg vzpomínat a o jejích aktivitách hovořit Kristina Kaiserová, Vladimír Kaiser, Anna Knechtel a Jiří Petrů.
„Barončina dlouhá pouť po Labi“ (2003). Režie: Vladimír Fanta, Kamera: Jiří Petrů, 33 minut.
Diskuse bude tlumočena.
Večer se koná ve spolupráci Collegia Bohemica a Spolku Adalberta Stiftera (Mnichov).
Veřejný sál Hraničář
Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem
Vstup: zdarma
St 29.9.2021, 19:00
Dokumentární performace
Česko-německo-polské pohraničí je dodnes ovlivňováno svou historií: válečné události, posuny hranic a přesuny obyvatelstva, politické státní systémy a negativní národní stereotypy utvářejí vzájemné vnímání. Dokumentární performance si pohrává s formou interaktivního svátku, který region představuje jako místo rozmanité kultury, jako zónu kontaktu, výměny zkušeností a vzájemného sbližování. Ale jaké (nové) hranice zde existují dnes, kdo je stanovuje a kdo je překračuje? Zveme vás k poznávání těchto hranic z různých perspektiv – a možná i k tomu dostat se mimo ně. Pořadatelé: Institut pro saskou historii a kulturní antropologii (Drážďany), Veřejný sál Hraničář (Ústí n. L.), GOGLMOGL produktion a JohannStadthalle (Drážďany).
Informace
Veřejný sál Hraničář
Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem
Vstupné: 200/150 Kč
Vážení návštěvníci,
festival Dny české a německé kultury se za dobu svého trvání od roku 1999 stal největší přehlídkou české kultury v zahraničí. Od roku 2006 nabízí také německým umělkyním a umělcům možnost představit se českému publiku v severočeském regionu.
Letos bylo dlouho nejisté, zda se vůbec festival uskuteční a když ano, tak v jaké podobě. Přes omezení, která nám znemožňovala stýkat se s kolegy v Německu, se nám snad podařilo připravit rozsahem sice o něco menší, ale zajímavostmi nabitý program. Podařilo se nám z něj uskutečnit několik akcí na české straně a téměř kompletní program na straně německé.
Jako mnoho kulturních organizací, i my se přesouváme do online světa, abychom s vámi mohli sdílet naše kulturní programy.
Podívat se můžete například na záz nam koncertu ostravského International Ensemble s hudbou zapomenutého českoněmeckého autora Ericha Adlera. Svou webovou podobu dostala také Noc literatury.
Sledujte naše sociální sítě a naše webové stránky, kde budeme zveřejňovat další zajímavé akce.
Podrobnosti o festivalu naleznete také na tomto odkazu.
Koncert Davida Dorůžky a jeho tria se nemohl uskutečnit a přesouvá se na rok 2021.
David Dorůžka a jeho trio: David Dorůžka – kytara, Robert Fischmann – flétna, Petr Nohavica – perkuse
Nově vzniklá jazzová formace Davida Dorůžky představí původní tvorbu členů tria a úpravy děl Johna Zorna, Chavy Alberstein nebo Kurta Weilla. David Dorůžka (1980) je nejvýraznější jazzový talent své generace v Česku. Na kytaru začal hrát v deseti letech a od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společností udělena cena "Talent roku". Ve své tvorbě bohatě zúročuje pobyt na Berklee College of Music v Bostonu a účast na mistrovských kurzech v Aspenu. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone, Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride.
Výstava zaměřená na menšiny v České republice
Mobilní výstava představuje svědectví na fotografiích a v jedinečných příbězích dvanácti zástupců různých národnostních a jiných menšin, kteří odjakživa žili v České republice nebo si zde našli nový domov. Návštěvníkům tak výstava nabízí možnost nahlédnout do žité reality těchto skupin obyvatelstva. Česká republika se prezentuje jako místo v srdci Evropy, kde se vždy setkávaly různé kultury a náboženství a kde již od nepaměti žili společně lidé různých národností a etnických skupin.