Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Dny české a německé kultury

Kulturní akce | Dny české a německé kulturyI my se přesouváme do online světa
27. 11. 2020

Vážení návštěvníci,

festival Dny české a německé kultury se za dobu svého trvání od roku 1999 stal největší přehlídkou české kultury v zahraničí. Od roku 2006 nabízí také německým umělkyním a umělcům možnost představit se českému publiku v severočeském regionu.

Letos bylo dlouho nejisté, zda se vůbec festival uskuteční a když ano, tak v jaké podobě. Přes omezení, která nám znemožňovala stýkat se s kolegy v Německu, se nám snad podařilo připravit rozsahem sice o něco menší, ale zajímavostmi nabitý program. Podařilo se nám z něj uskutečnit několik akcí na české straně a téměř kompletní program na straně německé. 

Jako mnoho kulturních organizací, i my se přesouváme do online světa, abychom s vámi mohli sdílet naše kulturní programy. 
Podívat se můžete například na záz nam koncertu ostravského International Ensemble s hudbou zapomenutého českoněmeckého autora Ericha Adlera. Svou webovou podobu dostala také Noc literatury.
Sledujte naše sociální sítě a naše webové stránky, kde budeme zveřejňovat další zajímavé akce.

Podrobnosti o festivalu naleznete také na tomto odkazu

Jazzový koncert – Jazz v synagoze 23. 10. 2020
23. 9. 2020

Koncert Davida Dorůžky a jeho tria se nemohl uskutečnit a přesouvá se na rok 2021. 

David Dorůžka a jeho trio: David Dorůžka – kytara, Robert Fischmann – flétna, Petr Nohavica – perkuse

Nově vzniklá jazzová formace Davida Dorůžky představí původní tvorbu členů tria a úpravy děl Johna Zorna, Chavy Alberstein nebo Kurta Weilla. David Dorůžka (1980) je nejvýraznější jazzový talent své generace v Česku. Na kytaru začal hrát v deseti letech a od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společností udělena cena "Talent roku". Ve své tvorbě bohatě zúročuje pobyt na Berklee College of Music v Bostonu a účast na mistrovských kurzech v Aspenu. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone, Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride.

Collegium Bohemicum

Výstava Nejsme tu sami – příběhy našich menšin v Ústí nad Labem a Litoměřicích 19. – 31. 10. 2020
18. 9. 2020

Výstava zaměřená na menšiny v České republice

Mobilní výstava představuje svědectví na fotografiích a v jedinečných příbězích dvanácti zástupců různých národnostních a jiných menšin, kteří odjakživa žili v České republice nebo si zde našli nový domov. Návštěvníkům tak výstava nabízí možnost nahlédnout do žité reality těchto skupin obyvatelstva. Česká republika se prezentuje jako místo v srdci Evropy, kde se vždy setkávaly různé kultury a náboženství a kde již od nepaměti žili společně lidé různých národností a etnických skupin.

Collegium Bohemicum Fotogalerii z výstavy naleznete zde

Závěrečný koncert – The Boom: »Beatles Revival« 17. 10. 2020
17. 9. 2020

Závěrečný koncert bude nejen setkáním s jedním z nejlepších beatlesovských revivalů dneška, ale také vzpomínkou na ústeckého rodáka Heinze Edelmanna (1934–2009). Ten je totiž autorem grafického designu filmu Yellow Submarine (Žlutá ponorka). Pocházel z česko-německé rodiny, která byla v roce 1946 vysídlena. Edelmannovi se usadili v západním Německu, kde Heinz vystudoval grafiku a stal se světově uznávaným výtvarníkem a pedagogem.

Pusťte si video, kde Edelmann hovoří o tom, jak animace vznikala!

Český překlad anglického projevu si můžete přečíst zde:

Jmenuji se Heinz Edelmann a jsem návrhář Žluté ponorky. Londýn byl v té době velmi tajuplný, vše se odehrávalo v Londýně, proto jsem tam jel, abych se inspiroval a zkusil nabídnout své nápady. V té době nikdo nevěděl, jestli zafunguje film, který by nebyl z dílny Walta Disneyho, protože všechny animované filmy v té době stáhly studio sebou. Vymyslel jsem, že to bude série propojených krátkých filmů, aby se styl měnil každých pět minut s cílem udržet pozornost a zájem diváka až do konce, což zafungovalo. Proto si myslím, že Beatles jsou tak nadčasoví i v dnešní době, díky jejich nevinnosti.

Collegium Bohemicum Video Meeting Heinz Edelmann naleznete zde

Kino Aussig – Gundermann 15. 10. 2020
15. 9. 2020

Strhující film o rozporuplné osobnosti

Německo 2018, 128 min., režie: Andreas Dresen, německy s českými titulky

Gundermann byl německý písničkář, dělník, snílek a špicl německé Státní bezpečnosti (Stasi) v jedné osobě. Žil v bývalé NDR a jeho život byl plný protikladů: pracoval celý život v uhelných dolech jako obsluha velkorypadla, a přitom skládal písně o krásách přírody. Zatímco chtěl změnit svět, spolupracoval s tajnou bezpečností. Miloval svou ženu, a vyžadoval přitom dostatek volnosti pro svou lásku k hudbě. Film „Gundermann“ nabízí komplexní pohled na život umělce Gerharda Gundermanna a popisuje zároveň život v bývalém východním Německu z jeho perspektivy.

 

Autorské čtení – K. H. Mácha: Mai 12. 10. 2020
12. 9. 2020

S překladatelem Ondřejem Cikánem

„Byl pozdní večer – první máj“/ „Es war spät Abend – erster Mai…“ Ikonické dílo českého romantismu, zvukomalebná, tragická báseň Máj Karla Hynka Máchy, se letos dočkala nového překladu do němčiny. Ze svého převodu bude číst Ondřej Cikán, český básník a autor, překladatel z němčiny a starořečtiny, nakladatel a zakladatel literárně-divadelní skupiny Die Gruppe, žijící ve Vídni.

Komorní koncert – Písně a balady na německé texty 11. 10. 2020
9. 9. 2020

Václav Jan Tomášek (1774–1850), jehož výročí si letos připomínáme, patřil k hudebním veličinám Prahy první poloviny 19. století. Ve své písňové tvorbě mnohokrát sáhl po verších svého přítele J. W. Goetha či F. Schillera. V podání renomované sopranistky Ireny Troupové a Petry Matějové zazní jeho málo uváděná balada Lenora na text G. A. Bürgera. Wenzel Heinrich Veit z Litoměřic patřil k německy hovořícím českým skladatelům, „v civilu“ však byl úředníkem. Petra Matějová rozezní kladívkový klavír – dobový instrument, který dokonale evokuje dobu a odpovídá raně romantickému charakteru hudby.

Collegium Bohemicum Fotogalerii z koncertu naleznete zde

Collegium Bohemicum

Workshop pro rodiny s dětmi 10. 10. 2020
9. 9. 2020

Den plný zábavy i poznání v prostoru Kulturního centra v Řehlovicích.

Collegium Bohemicum ve spolupráci s česko-německým Sdružením Ackermann-Gemeinde z.s. připravilo den plný zábavy i poznání pro rodiny s dětmi. V rámci interaktivního programu v areálu v Řehlovicích se můžete těšit mimo jiné na divadelní inscenaci, přednášku s diskusí na téma česko-německá kultura, nebo zajímavý workshop pro děti a dospělé. Tamara Bučková si připraví divadelní představení a následný workshop. Petra Laurin z Domu česko-německého porozumění v Jablonci nad Nisou je autorkou knih o německé menšině u nás, ale také například sudetoněmecké kuchařky. Přijďte si recepty sami vyzkoušet a ochutnat dobroty uvařené podle nich!

Komorní koncert - Zapomenutý skladatel Erich Adler 6. 10. 2020
6. 9. 2020

International Ensemble: Zapomenutý skladatel Erich Adler

International Ensemble z Ostravy, který tvoří čtveřice absolventů tamní Fakulty umění, představí tvorbu rodáka z Kynšperku nad Ohří Ericha Adlera (Erik Orlický, 1911–1982). Pocházel z německé židovské rodiny, po maturitě na reálném gymnáziu v Chebu studoval skladbu v Berlíně u Huga Kauna. Pro svůj židovský původ byl za 2. světové války vězněn v Terezíně. Po válce si své jméno počeštil. Žil v Klatovech, v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích, živil se jako klavírista a učitel hudby. Z důvodu perzekuce komunistickým režimem emigroval do Německa a zemřel v Düsseldorfu. Více se o tomto skladateli můžete dozvědět na besedě před koncertem v kavárně muzea, která začne v 17:30.

Collegium Bohemicum Fotogalerii z koncertu naleznete zde

Collegium Bohemicum

Kino Aussig – Toni Erdmann 8. 10. 2020
6. 9. 2020

Hořká komedie o vztahu otce a dcery

Německo, Rakousko 2016, 162 min., režie: Maren Ade, německy s českými titulky

Winfried je pětašedesátiletý volnomyšlenkář, který bere život s lehkostí a celé dny jen vtipkuje. Žije sám se svým psem v Cáchách. On a jeho dcera Ines snad ani nemohou být odlišnější – práce je pro ni velmi důležitá, pracuje jako manažerka a cestuje po celém světě. Toho času je Ines v Rumunsku, kde se snaží posunout na pomyslném kariérním žebříčku. Winfried svou dceru vidí velmi zřídka, a tak se rozhodne ji v Bukurešti překvapit. Jejich odlišné názory vedou k častým střetům, ovšem čím více se hádají, tím více k sobě otec a dcera mají na konci blíž.

Zahajovací koncert festivalu 22. Dny české a německé kultury 1. 10. 2020
1. 9. 2020

1. 10. 2020

Sál Muzea města Ústí nad Labem

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně

Irena Troupová – soprán

Marek Štilec – dirigent

 

Hans Krása: Symphonie für kleines Orchester / Symfonie pro malý orchestr

L. van Beethoven: Symfonie č. 1 C dur op. 21

Collegium Bohemicum Fotogalerii z koncertu naleznete zde

Collegium Bohemicum zahajovaci-koncert_pruvodni-slovo.pdf

Výstava o Juliu Payerovi Expedice na severní pól 1. – 31. 10. 2020
1. 9. 2020

Ilustrace rodáka z Teplic, polárníka a cestovatele

Fascinující dobrodružství a mnohá nebezpečí zažil Julius Payer na polárních výpravách. Narodil se v Teplicích-Šanově v německy mluvící rodině. Realizoval mnoho nebezpečných horolezeckých prvovýstupů v tyrolských Alpách a stal se vynikajícím topografem. V letech 1869–70 se zúčastnil německé arktické výpravy k východním břehům Grónska. V letech 1872–74 vedl soukromou rakousko-uherskou expedici k severnímu pólu, která málem skončila tragicky. V roce 1873 posádka objevila novou zemi, kterou na počest panovníka nazvala Zemí Františka Josefa. Payerovy ilustrace jsou jedinečným dokumentem těchto cest z doby před rozšířením fotografie.

Autorem výstavy je překladatel a diplomat PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, který též zasedá ve správní radě Collegia Bohemica.  

Collegium Bohemicum Fotogalerii z vernisáže výstavy naleznete zde

Programový sešit 22. ročníku festivalu Dny české a německé kultury
31. 8. 2020

Zveřejňujeme programový sešit chystaného 22. ročníku festivalu Dny české a německé kultury.

Collegium Bohemicum tdkt_ph_2020_cz_vl2.pdf

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci