Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Dny české a německé kultury

Kulturní akce | Dny české a německé kulturyPo stopách českých Němců s Martinem Krskem
20. 9. 2022

Ne 2. 10. 2022, 17:00  

Ti nejbohatší a nejúspěšnější podnikatelé předválečného Ústecka měli za mateřštinu němčinu. Zmizeli po roce 1938, pokud byli židé, nebo po 1945, řadili-li se k Němcům. Jako nepřehlédnutelná stopa jejich aktivit zůstávají dodnes palácové vily s výrazně reprezentativní architekturou fasád a luxusně zdobenými interiéry. Provede Vás jimi ústecký historik Martin Krsek a některé v jeho doprovodu uvidíte i zevnitř. Poznáte zajímavou architekturu, technické kuriozity a také osudy jejich obyvatel.

Informace

Sraz u hlavního vchodu do Muzea města Ústí nad Labem v 17:00 / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem / www.collegiumbohemicum.cz

Vstup: zdarma

Zahajovací koncert - Orchestr Ježkovy stopy: Hlas z Ameriky
19. 9. 2022

Po 3. 10. 2022, 18:00, Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem   

Letošní 24. ročník festivalu Dny české a německé kultury věnovaný tématu „Stopy“ otevře speciální koncertní program mladého swingového orchestru Ježkovy stopy k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha nazvaný „Hlas z Ameriky“. V jeho rámci zazní protiválečné písně Voskovce, Wericha a Ježka, kterými na vlnách rozhlasu bojovali proti nacistické okupaci.     

Orchestr Ježkovy stopy je přední český swingový orchestr, který navazuje na odkaz Osvobozeného divadla a jeho tří hlavních představitelů – Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Skládá se z absolventů konzervatoří a hudebních akademií, kteří svým nadšením a kvalitním zpracováním originálních aranžmá československých písní z let třicátých a čtyřicátých vzdávají hold prvním českým swingařům. Koncertní program „Hlas z Ameriky“ je připomínkou 80. výročí atentátu na Heydricha a zároveň připomínkou 80. výročí úmrtí skladatele Jaroslava Ježka.

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

 

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

„Světové hodiny a volant z wartburgu“. Světová premiéra filmu a debata novináře Steffena Neumanna s designérem Erichem Johnem, rodákem z Choratic u Děčína
18. 9. 2022

Út 4. 10. 2022, 17:00, Oblastní muzeum v Děčíně

Téměř každý v Německu zná světové hodiny na berlínském náměstí Alexanderplatz – ale kdo zná jejich tvůrce? Erich John stál jako designér po mnoho let ve stínu svých vlastních produktů. Navrhl nejen světové hodiny, ale např. také žákovský mikroskop v NDR, standardní zmrzlinový pohár nebo volant do auta značky Wartburg. Televizní novinářka Heike Schüler a kameraman Michael Günther doprovázeli Ericha Johna několik let. Tato filmová cesta vede od dětství v severních Čechách přes odsun po druhé světové válce, nový začátek a mládí v Meklenbursku, bývalé dílny Wartburgu v Eisenachu až na americkou Ohio State University – a končí u dnešního přátelství Ericha Johna s jeho někdejšími českými sousedy.

Večerem bude provázet a rozhovor moderovat novinář Steffen Neumann (Sächsische Zeitung / LandesEcho).

Weltzeituhr und Wartburg-Lenkrad 

režie: Heike Schüler, v původním znění (bude tlumočeno do češtiny), Německo, 2021, 70 min

Informace

Oblastní muzeum v Děčíně / Čs. mládeže 1/31, Děčín

www.muzeumdc.cz

Vstupné 10 Kč

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Christiane Hoffmann: „Všechno, co si nepamatujeme“. Představení knihy německé novinářky, ve které se vydává po stopách svého otce
17. 9. 2022

Út 4. 10 2022, 17:00, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem   

Christianne Hoffmann je německá novinářka, která působila v redakcích prestižních německých periodik jako Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo Spiegel. V letošním roce vydala knihu nazvanou „Všechno, co si nepamatujeme“, v níž popisuje cestu po stopách svého otce, který v závěru druhé světové války odešel ze Slezska do Saska. Na své 550 kilometrů dlouhé cestě procházel mimo jiné přes Ústí nad Labem. Kniha Christiane Hoffmann, ve které se píše i o stálé výstavě „Naši Němci“ v Ústí nad Labem, se stala po vydání v Německu bestsellerem, její autorka v současné době působí jako zástupkyně tiskového mluvčího vlády SRN. Akce bude tlumočena do češtiny.

Informace

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem / Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem

www.svkul.cz

Vstup zdarma 

Collegium Bohemicum christiane_hoffman_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kino Aussig - Hannah Arendt
16. 9. 2022

Čt 6. 10. 2022, 17:00, Veřejný sál Hraničář

Ve filmu přední německé režisérky Margharethe von Trotta z roku 2012 se vydáváme spolu s německo-židovskou filosofkou Hannah Arendtovou po stopách nacistických válečných zločinů, ztělesněných důstojníkem SS Adolfem Eichmannem. Arendtová přijíždí do Jeruzaléma, aby se účastnila procesu s jedním ze strůjců holokaustu. Zároveň se s ní ale vydáváme po stopách její dávné lásky, filosofa Martina Heideggera, který propadl kouzlu Adolfa Hitlera a podílel se na nástupu NSDAP k moci.

režie Margarethe von Trotta, v původním znění s titulky

Německo / Izrael / Lucembursko / Francie, 2012, 113 min

Informace

Veřejný sál Hraničář / Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 80 Kč

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

S Magdalenou Živnou po (ústeckých) stopách Viktora Ullmanna
15. 9. 2022

Po 10. 10. 2022, 17:00, Muzeum města Ústí nad Labem

Letos 8. září uplynulo přesně 80 let od chvíle, kdy česko-rakouský skladatel Viktor Ullmann (1898 Těšín – 1944 Osvětim) musel kvůli svému původu i s rodinou opustit svůj pražský byt a odebrat se na shromaždiště židovského obyvatelstva v pražských Holešovicích, kde nastoupil do transportního vlaku do Terezína…. Tento umělec, který koncem dvacátých let také jeden rok působil jako šéfdirigent opery ústeckého divadla, je dnes počítán mezi nejvýznamnější hudební mistry dvacátého století. Jeho spletité životní osudy, včetně tragického konce i jeho umělecké úspěchy přiblíží ve své přednášce hudební historička a publicistka Magdalena Živná, která se Ullmannovou osobností zabývá už řadu let.

Informace

Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 3, Ústí nad Labem

Vstup zdarma

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Dvacáté století Franze Fühmanna. Hudebně-literární pásmo ke stému výročí narození německého spisovatele z Rokytnice nad Jizerou
14. 9. 2022

Út 11.10. 2022, 19:00, Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem

BARLEN ensemble a Hana Shabuová-Baboráková

Franz Fühmann se narodil v roce 1922 v Rokytnici nad Jizerou v rodině lékárníka. Jako šestnáctiletý mladík podlehl kouzlu nacistického hnutí, vstoupil do SA a podílel se na zničení synagogy v Liberci. Jako voják wehrmachtu padl do sovětského zajetí, kde prošel proměnou v antifašistu a v roce 1949 jako přesvědčený komunista odešel do NDR. Zde se posléze stal spisovatelem podporujícím vládnoucí režim, pod vlivem jedné z návštěv Československa pak napsal působivou báseň o vypálení Lidic. Postupně se ale začal s východoněmeckým režimem rozcházet, což vyvrcholilo po násilném potlačení československého reformního procesu v roce 1968. Zklamaný Fühmann, který byl mimo jiné vyznamenán cenou sourozenců Schollových, zemřel v roce 1984 ve východním Berlíně.

Hudebně-literární pásmo nabídne ukázky z Fühmannových autobiografických knih Žluté auto a 22 dní aneb půle života, ve kterých se mísí expresivní vzpomínky zfanatizovaného dítěte z druhé světové války se sebereflexí dospělého muže, který si uvědomuje své zneužití oběma totalitními režimy 20. století.

Fühmannovy texty budou prokládány skladbami Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Hannse Eislera a Bély Bartóka. Zazní též kompozice Erwina Schulhoffa a Hanse Krásy, kteří zahynuli v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Skladby zahraje BARLEN ensemble spolu s violoncellistkou Hanou Shabuovou-Baborákovou.                 

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.collegiumbohemicum.cz

Vstupné dobrovolné

 

Collegium Bohemicum ustecka_noc_literatury_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kino Aussig - Stopa kamenů (Spur der Steine)
13. 9. 2022

Čt 13. 10. 2022, 17:00, Veřejný sál Hraničář

Vlna kritických filmů, která zobrazovala život v komunistickém režimu, se v šedesátých letech neobjevila jen v Československu, ale také v sousední Německé demokratické republice. Mezi nejvýznamnější snímky tohoto období patří film Stopa kamenů z roku 1966, který zobrazuje příběh mladého přesvědčeného komunisty. Ten je vůdcem značně nekonformní party tesařských dělníků, která by mohla svým zjevem připomínat Calverovu bandu ze Sedmi statečných, kdyby ovšem neplnila předepsané normy na více než 100 procent. Film zpochybňující snad všechny tehdejší ideologická dogmata skončil po několika týdnech promítání v trezoru a představitel hlavního hrdiny, herec a zpěvák Manfred Krug, později odešel do západního Německa.     

režie Frank Beyer, v původním znění s titulky

Východní Německo, 1966, 129 min

Informace

Veřejný sál Hraničář / Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné 80 Kč

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Výstavou Naši Němci s Petrem Kourou po stopách Severočechů
12. 9. 2022

Pá 14. 10. 2022, 17:00, Muzeum města Ústí nad Labem

Stálou expozicí k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí vás provede její kurátor a ředitel společnosti Collegium Bohemicum Petr Koura, tentokrát se zaměřením na severočeské rodáky.

Informace

Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Vstupné 150/100 Kč

Silvie Hessová, Martina Kinská, Jiřina Šiktancová: …because of Alma Alma Ansámbl a Bodyvoiceband
11. 9. 2022

Pá 14. 10. 2022, 19:30, Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem 

Dialog vrcholné interpretace hudby a dramatického příběhu Almy Rosé, ženy, která vynikala nezlomnou vůlí žít hudbou navzdory krutému prostředí. Hudební nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane provždy hudba. To jediné zůstalo: hudba. Vše ostatní bylo rozmetáno.

Divadelní hra Silvie Hessové, Martiny Kinské a Jiřiny Šiktancové …because of Alma vytváří spojením hudby a slova výjimečný a jedinečný příběh houslové virtuosky Almy Rosé, dcery vynikajícího vídeňského houslisty Arnolda Rosé, neteře Gustava Mahlera, manželky českého houslového virtuosa Váši Příhody a posléze i dirigentky v německém vyhlazovacím táboře Osvětim, který v sobě zahrnuje všechny nepochopitelné, tragické a děsivé zvraty evropských dějin první poloviny 20. století.

Na jevišti se setkají skvělé hudebnice smyčcového souboru Alma Ansámbl a tři herci souboru BodyVoiceBand. Autorkou dramatického textu je scenáristika a dramaturgyně Martina Kinská, která má se zpracováním podobných témat mnoho zkušeností a její divadelní scénáře získaly několik ocenění.

Námět a hudební režie: Silvie Hessová

Režie: Jaroslava Šiktancová

Scénář: Martina Kinská

Účinkují: Anna Brousková, Antonie Formanová, Vojtěch Bartoš

Premiéra: květen 2022

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

Collegium Bohemicum alma_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Závěrečný koncert - Vilém Veverka a PhilHarmonia Octet Prague
19. 8. 2022

Ne 16. 10. 2022, 18:00 

Pilíře hudby klasicismu, Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart, v pomyslné „konfrontaci“ s moderní hudbou, reprezentovanou českým Němcem Gustavem Mahlerem

Jen stěží si můžeme představit komplexnější dramaturgii, a to jak ve smyslu posluchačské atraktivity, tak – a to především – objektivní hudební kvality. Po roce se tak ústecké publikum může navíc setkat s Vilémem Veverkou a Václavem Vonáškem, kteří zde na podzim roku 2021 úspěšně hostovali s mezinárodní formací Ensemble Berlin-Prag. Hudební událost podzimu je tak i tentokrát definována dechovými nástroji.

Protagonisté souboru Philharmonia Octet Prague se profilují také jako výrazné individuality a sólisté. Právě tento faktor povyšuje úspěšný soubor, který účinkoval na většině předních českých, ale také celé řadě zahraničních festivalů, na aktuálně nejúspěšnější dechové těleso na naší scéně.

 Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem / www.collegiumbohemicum.cz

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

 

Collegium Bohemicum octet_poster_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Odvaha v čase diktatury
1. 11. 2021

Po 1.11. - Út 30.11.2021

Výstava

Výstava představuje osobnosti ze států bývalého „východního bloku“ – Československa, Německé demokratické republiky, Maďarska a Polska, které nalezly odvahu postavit se diktatuře a bojovat za demokratické hodnoty.  Tyto osobnosti byly nominovány na Ceny Paměti národa, které byly uděleny 17. listopadu 2019 v Praze. Výstava sestává z 23 plakátů, na kterých je představeno 15 konkrétních osobních příběhů a historické souvislosti života v jednotlivých zemích. Výstavu připravilo Collegium Bohemicum společně s Památníkem Bautzner Straße v Drážďanech a společností Post Bellum.

Informace

Filozofická fakulta UJEP

Pasteurova 13, Ustí nad Labem

www.ff.ujep.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Literatura „překračující hranice“ – Karosh Taha a Vratislav Maňák
20. 10. 2021

St 20.10.2021, 16:00

Literatura

Autorské čtení představí literární tvorbu autorů, jejichž literatura "překračuje hranice" a kteří sami měli možnost psát a tvořit v jiném kulturním prostředí – Vratislav Maňák v roce 2020 ve Worpswede a Karosh Taha 2021 v Praze. Zároveň reprezentují také nejmladší generaci současné německé a české literární scény. S románem „Rubikova kostka“ získal V. Maňák nominaci na Cenu Evropské unie za literaturu 2017, za román „Im Bauch der Königin” obdržela K. Taha letos Medaili Alfreda Döblina. Společně s moderátorkou a organizátorkou mezinárodního festivalu Globale v Brémách, Libuší Černou, s nimi budeme diskutovat nejen o jejich literární tvorbě, ale také o současné měnící se Evropě. Autorské čtení se koná u příležitosti slavnostního předání knižního daru z fondu Globale (festivalu věnovanému literatuře překračující hranice) do fondu Vědecké knihovny UJEP v Ústí nad Labem.

Informace

Vědecká knihovna UJEP

Pasteurova 3545/5, Ustí nad Labem

www.knihovna.ujep.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Tóny maďarské lidové hudby
16. 10. 2021

So 16.10.2021, 17:00

Koncert

E. von Dohnányi – Z. Kodály – L. Weiner

Program věnovaný významným maďarským skladatelům představí česko-německo-kazašské smyčcové trio ve složení Adéla Drechsel (housle), Diana Bikbaev (viola) a Diethard Krause (violoncello). Zazní Serenáda op. 10 od Ernsta von Dohnányiho, který slavil úspěchy nejen jako pianista, ale také jako skladatel a kromě Maďarska působil také několik let v Německu a USA. Dále zazní také díla maďarských skladatelů Leó Weinera a Zoltána Kodályho, jejichž tvorba byla ovlivněna jejich láskou k maďarské lidové hudbě. Jako hudební etnolog se Kodály vědecky podílel na výzkumu lidových písní, které považoval za vrchol lidové kultury.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Státní zámek Velké Březno

Zámecká 63

www.zamek-velkebrezno.cz

Vstupné: 100/80 Kč

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Belfiato Quintet
16. 10. 2021

So 16.10.2021, 18:00

Koncert

Komorní soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005 a tvoří ho absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze a hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Belfiato získalo ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, na Pražském jaru a Concertinu Praga, dále 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu. V roce 2011 obdržel soubor na mezinárodní soutěži dechových kvintet „Henri Tomasi“ v Marseille (Francie) 3. cenu společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby.

Soubor vystupuje pravidelně v Čechách i v zahraničí. V červnu 2017 vydal Belfiato Quintet své debutové CD v labelu Supraphon. Následovalo velmi úspěšné album Antonín Rejcha: Wind Quintets, které vyšlo v roce 2019. 

Informace

Synagoga

Žižkova 663/4, Děčín

www.zidovskaobecdecin.cz

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Romanovská-Tichý-Hrubý-Kugel
15. 10. 2021

Pá 15.10.2021, 19:00

Koncert

Trio RTH hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová (housle a koto), Petr Tichý (kontrabas) a Michal Hrubý (klarinety, saxofon a flétna). Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni má soudobá hudba, na jejímž poli se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy vycházejí ze studia jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, svým multižánrovým přístupem přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho punkově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

Minulý rok orchestr spojil síly s německým bubeníkem Klausem Kugelem, s nímž se hráči seznámili na druhém ročníku festivalu Dobršská brána v roce 2018.

 

Informace

Hrad Střekov sklepení

Na Zacházce 844, Ústí nad Labem

www.lobkowicz.cz/strekov

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Severočeská filharmonie Teplice & stipendisté
14. 10. 2021

Čt 14.10.2021, 19:00

Koncert

Smetana – Dvořák – Grieg – Pauer – Mendelsohn-Bartholdy

Tradiční koncert stipendistů drážďanské Nadace Brücke/Most a instituce DAAD společně se Severočeskou filharmonií Teplice se v letošním roce nese ve znamení 20. výročí stipendijního programu a 80. narozenin prof. Dr. Helmuta Kösera, zakladatele Nadace. Pod vedením prof. Ekkeharda Klemma a studentů dirigentských tříd Vysoké školy hudební v Drážďanech zazní Furiant z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, Koncert pro housle a moll, op. 53 a Cikánské melodie, op. 55 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a moll, op. 16 Edvarda Griega, Konzert pro lesní roh Jiřího Pauera a "Reformační" Symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako sólisté se představí bývalí i aktuální stipendisté Filip Zaykov (housle), Lucie Ceralová (mezzosoprán), Hana Berger (klavír) a Daniela Roubíčková (lesní roh).

Informace

Dům kultury Teplice, Koncertní sál

Mírové náměstí 2950

www.dkteplice.cz

Vstupné: 200/100 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Gundermann
14. 10. 2021

Čt 14.10.2021, 17:30

Kino Aussig

Německo 2018, 128 min., režie: Andreas Dresen, německy s českými titulky

Gundermann byl německý písničkář, dělník, snílek a špicl německé Státní bezpečnosti (Stasi) v jedné osobě. Žil v bývalé NDR a jeho život byl plný protikladů: pracoval celý život v uhelných dolech jako obsluha velkorypadla, a přitom skládal písně o krásách přírody. Zatímco chtěl změnit svět, spolupracoval s tajnou bezpečností. Miloval svou ženu, a vyžadoval přitom dostatek volnosti pro svou lásku k hudbě. Film „Gundermann“ nabízí komplexní pohled na život umělce Gerharda Gundermanna a popisuje zároveň život v bývalém východním Německu z jeho perspektivy.

Po promítání následuje Stammtisch v kavárně Hraničáře.

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 130/90 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Domov/Heimat
13. 10. 2021

St 13.10.2021, 17:00

Autorské čtení

Historik Tomáš Cidlina představí v rozhovoru s Petrem Kourou svůj právě vydaný básnický cyklus Domov / Heimat, který původně vznikl jako libreto ke skladbě, zkomponované skladatelkou Ľubicí Čekovskou k 20. výročí hudebního festivalu Lípa Musica. Cyklus tvoří básně Šumava, Severní Čechy, Luž a Kus domova. První část lyricky kontempluje nad šumavskou krajinou a její stifterovskou malebností a neposkvrněností. Druhá část přináší pohled na ruch, dynamiku a víru v pokrok v severních Čechách na počátku 20. století. Třetí báseň se věnuje tématu vyhnání německojazyčného obyvatelstva z českých zemí po druhé světové válce. Závěrečná báseň cyklu se pak zamýšlí nad současností krajiny českého pohraničí.  

Informace

Kavárna, Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.muzeumusti.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Dva domovy Dagmar Peckové - talkshow s Janem Jiráňem
12. 10. 2021

Út 12.10.2021, 19:00

Talkshow

Známá operní diva, která nejde pro vtip a nadhled daleko, žije řadu let ve dvou domovech v Německu a v Čechách. V obou zemích také působila ve stálém angažmá. O propojení těchto dvou životů, domovů a práce promluví ve vážném i nevážném rozhovoru, který povede herec a člen Studia Ypsilon Jan Jiráň, který s Dagmar Peckovou také účinkuje v zábavné divadelní hře Carmen y Carmen. Vstup na akci je zdarma.

 

Informace

Český rozhlas SEVER

Na Schodech 10, Ústí nad Labem

Vstup: ZDARMA

Collegium Bohemicum

Boom: Beatles Revival
11. 10. 2021

Po 11.10.2021, 19:00

Koncert

Pocta slavnému rodákovi z Ústí nad Labem v podání jedné z nejlepších „Beatles Revival“ kapel. Heinz Edelmann (1934-2009), autor grafického designu filmu Yellow Submarine (Žlutá ponorka), pocházel z česko-německé rodiny, která byla v roce 1946 vysídlena. Edelmannovi se usadili v západním Německu, kde Heinz vystudoval grafiku a stal se světově uznávaným výtvarníkem a pedagogem.

Informace

Národní dům

Velká Hradební 619, Ústí nad Labem

www.ksul.cz

Vstupné: 250/200 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Všechno jinak
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 14:00

Film a diskuze

Film o přeshraniční dobrovolné službě v České republice a Sasku

Deset mladých lidí z Německa a deset z České republiky se rozhodlo odjet na jeden rok na dobrovolnou službu do sousední země. Stali se součástí německo-české dobrovolnické služby pod záštitou organizace Paritätische Freiwilligendienste Sachsen gGmbH. V našem snímku vás Leonie z Lipska a Markéta z Prahy seznámí se svou hostitelskou zemí a promluví o pocitech spojených s prací dobrovolníka v cizí zemi. Motivace pro dobrovolnou službu jsou různé: dobrodružství, „útěk z domova“, studium jazyka a kultury sousední země. Film je svědectvím o tom, že „všechno je jiné“ nežli doma a někdy dokonce úplně jiné, než se očekávalo – nejen kvůli covidu!

Po filmu budou protagonisté k dispozici pro dotazy v panelové diskusi. Film a událost jsou financovány Evropskou unií.

Do Řehlovic a zpět bude zajištěna autobusová doprava.

Informace

Kulturní centrum Řehlovice

Na statku 20, Řehlovice

www.kcrehlo.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Malá čarodějnice
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 15:00

Film a tvořivá dílnaKreativní odpoledne pro děti

Kreativní odpoledne pro malé i velké návštěvníky nabídne nejen promítání oblíbené animované pohádky »Malá čarodějnice« (1984) na náměty slavného libereckého rodáka a spisovatele Otfrieda Preußlera, ale také tvořivou dílnu na motivy této pohádky. Čeští diváci dobře znají půvabné výtvarné zpracování Zdeňka Smetany. Materiál bude na místě k dispozici.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Galerie Gotické dvojče

Jezuitská 241, Litoměřice

Vstup: zdarma

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Barokní skladby pro flétnu a violoncello
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 16:00

Koncert

J. Haydn – W. F. Bach – J. S. Bach

V prostorách barokního kostela sv. Martina představí tři renomované hudebnice z Drážďan a Berlína – Victoria Romann (flétna), Regina Rothe (flétna) a Alma Stolte (violoncello) – díla barokních skladatelů Josepha Haydna, Wilhelma Friedemanna Bacha a Johanna Sebastiana Bacha. Všechny tři umělkyně pojí nejen jejich bohaté koncertní zkušenosti a studium na Vysoké škole hudební v Drážďanech, ale také angažovanost v oblasti hudebního vzdělávání. Kromě výuky hraní na flétnu na německých školách založily Regina Rothe a Victoria Romann také mezinárodní hudební projekt »Architects of Music e.V.«, který umožňuje komplexní hudební vzdělání dětem a mládeži v africké Ugandě. Těšte se na nevšední hudební zážitek!

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Kostel sv. Martina

Markvartice u Děčína 194

www.farnost-srbska-kamenice.cz

Vstupné: 100/80 Kč

Rezervace: www.tdkt.info

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Ensemble Berlin-Prag
9. 10. 2021

So 9.10.2021, 19:00

Koncert

Ensemble Berlin Prag se zformoval v roce 2011 jako uskupení špičkových německých a českých interpretů. Jejich cílem je posunutí interpretačního standardu s důrazem na stylově poučenou interpretaci a estetickou čistotu.

Na českých pódiích soubor dosud vystoupil v rámci festivalů Concentus Moraviae a Janáčkův Máj či v cyklu FOK. V zahraničí se prezentoval v loňském roce např. na festivalu MDR Musiksommer, nebo letos na Mitte Europa, kde hobojista Vilém Veverka vystoupil jako „Artist in Residence“.

Jednoznačným leitmotivem pro vznik Ensemble Berlin-Prag byla idea souborného provedení cyklu triových sonát Jana Dismase Zelenky pro dva hoboje, fagot a basso continuo, které jsou co do interpretační náročnosti a objemu hudební matérie srovnatelné s Bachovými Braniborskými koncerty (oba cykly tvoří shodně šest skladeb).

Geneze myšlenky Ensemble Berlin-Prag se datuje již k roku 2005. Tehdy se poprvé, jako stipendisté Orchestrální akademie Berlínské Filharmonie, setkali izraelský fagotista Mor Biron s Vilémem Veverkou. Pod vedením předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera nastudovali a v Berlínské filharmonii provedli některé skladby J. D. Zelenky a F. Couperina – těžiště jejich dnešního repertoáru. Není bez zajímavosti, že Vilém Veverka v souboru účinkuje se svým někdejším pedagogem, což je logickým vyústěním spolupráce obou interpretů. 

V rámci koncertu hudební formace Ensemble Berlin-Prag představí Dominik Wollenweber, který je považován za nejlepšího světového hráče na anglický roh, své nejnovější profilové album (Supraphon). Posluchači se tak budou moci seznámit v předpremiéře s interpretačním uměním tohoto legendárního hráče Berlínské filharmonie.

Informace

Císařský sál, Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.muzeumusti.cz

Vstupné: 200/150 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Ta archa – Mokré zvířecí dobrodružství
8. 10. 2021

Pá 8.10.2021, 10:00


Česko-německé vyprávěcí divadlo

pro děti od 4 let, délka 45 minut

Co se stane, když prší a prší a nechce přestat pršet? Možná skončí pod vodou celá země? Co s tím lze udělat? Ve dvojjazyčném představení vyprávějí Jana Podlipná a Jule Richter příběhy o tom, jak se zvířata vzájemně škádlí, co se stane, když se lesní zvířata setkají s těmi z džungle, nebo když se slabší postaví silnějšímu. Menší i větší děti se tak zábavnou formou učí jazyk sousední země – ale jiným, „zvířecím“ způsobem: Příběh není klasicky překládán, ale je na střídačku spletený z českého a německého jazyka, aniž by vyžadoval předchozí znalosti druhého jazyka. Tímto způsobem se za zapojení hlasové imitace a zvuků děti naučí jednoduché vzorce dvojjazyčného volného vyprávění. To podporuje nejen jazykové dovednosti, představivost, trpělivost a koncentraci. Děti již během prvního příběhu pochopí, že zpětně porozuměly celému kontextu.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Loutkové divadlo Dolní Poustevna

Vilémovská 77

www.dolnipoustevna.cz

Vstup: zdarma 


Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Současné německojazyčné drama a vznik jeho antologie v Ústí nad Labem
8. 10. 2021

Pá 8.10.2021, 17:00

Literatura

V roce 2020 vyšla dvojjazyčná antologie obsahující texty devíti her současných německých a rakouských autorů, která byla nominovaná do soutěže o nejkrásnější českou knihu roku 2020. Zde se umístila na třetím místě v kategorii Krásná literatura. Na grafické podobě knihy pracoval ústecký kolektiv Monsters.

O tom, jak tyto překlady her z němčiny do češtiny v seminářích studujících ústecké germanistiky pod vedením jejich vyučujících vznikaly, budou debatovat doc. Jana Hrdličková a dr. Veronika Jičínská společně se studentkami a studenty katedry germanistiky. Dalším hostem bude Jaroslav Achab Haidler z Činoherního studia. Díky němu nahlédneme zároveň i do procesu divadelní proměny, kterou texty procházely pod rukama studujících dramaturgie a režie JAMU a DAMU, než pod jeho vedením dostaly podobu úspěšných scénických čtení na půdě podkrovního "obejváku" Činoherního studia v Ústí nad Labem. Moderuje doc. Renata Cornejo (UJEP).

Informace

Severočeská vědecká knihovna

W. Churchilla 3, Ústí nad Labem

www.svkul.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Krajina ve stínu
7. 10. 2021

Čt 7.10.2021, 17:30

Kino Aussig

ČR 2020, 135 min., režie: Bohdan Sláma, česky

Výpravný film Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy, který byl uveden do kin na podzim loňského roku, sice příliš diváků nestihlo vidět, film ale posbíral celkem sedm českých lvů a filmovými kritiky byl vyhlášen nejlepším českým filmem roku 2020. Příběh obyvatel malé jihočeské vesnice, kteří se ocitnou nejen v příslovečné „zemi nikoho“ mezi dvěma státními útvary, ale především v soukolí „velkých dějin“, vrcholí tragickými událostmi v létě 1945. Díky festivalu Dny české a německé kultury je možné film vidět znovu v kině Hraničář. Projekce se zúčastní a s diváky budou diskutovat režisér Bohdan Sláma, scenárista Ivan Arsenjev a herec Pavel Nový.    

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 130/90 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Otfried Preußler: »Čarodějův učeň & Útěk do Egypta«
7. 10. 2021

Čt 7.10.2021, 18:30

Čtení

V podání herců litoměřického souboru Vanabí zazní ukázky z díla známého německého spisovatele, libereckého rodáka Otfrieda Preußlera.

Inspiraci pro svou literární tvorbu čerpal Preußler především z lidových vyprávění a pověstí. Podle jím převyprávěné lužickosrbské legendy Krabat vznikl v roce 1977 animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň.

Na strastiplné cestě z Betléma do Egypta přes Království české doprovází betlémské uprchlíky sám archanděl Gabriel, který na sebe vzal podobu osla. Při putování vesničkami česko-německého pohraničí znovu ožívají obyčeje a svět c. k. mocnářství. 

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Galerie Gotické dvojče

Jezuitská 241, Litoměřice

Vstup: zdarma

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Adresát neznámý
5. 10. 2021

Út 5.10.2021, 19:30

Divadelní představení

Divadlo Marianny Arzumanové z Prahy je složené z herců, jejichž „domov“ je v několika zemích světa. Pocit vykořenění a hledání domova tematizuje ve svých autorských představeních. Adresát neznámý je příběh o nejbližším kamarádství s nepředvídatelným koncem. Příběh, který se v roce 1939 stal literární senzací v USA a zároveň se ve stejném roce dostal na seznam zakázaných knih. Příběh o tom, co se může stát skutečným žijícím lidem poblázněným pokřivenou ideologií. Příběh, který je bohužel nesmrtelný a dnes je celosvětovým bestsellerem. Příběh „příliš silný, než aby se mohl objevit pod ženským jménem autorky“, a proto byl vydán pod pseudonymem Kressmann Taylor. Spisovatelku nejvíce děsilo, že v Americe si nikdo v roce 1938 neuvědomoval, co se v Německu děje, a ani to nikoho nezajímalo. „V lhostejnosti vidím obrovské nebezpečí, proto jsem cítila potřebu vytvořit toto představení v dnešní době,“ říká režisérka Marianna Arzumanova.

Autor: Kressmann Taylor

Režie: Marianna Arzumanova

Hrají: Janusz Hummel, Jiří Valeš, Alisa Rezníková

Informace

Národní dům

Velká Hradební 619, Ústí nad Labem

www.ksul.cz

Vstupné: 150/100 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci