Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Kino Aussig

Kulturní akce | Kino AussigGundermann
15. 10. 2020, 17:30
Ústí nad Labem - Veřejný sál Hraničář

Strhující film o rozporuplné osobnosti

Gerhard Gundermann byl německý písničkář, dělník, snílek a špicl německé Státní bezpečnosti (Stasi) v jedné osobě. Žil v bývalé NDR a jeho život byl plný protikladů: pracoval celý život v uhelných dolech jako obsluha velkorypadla, a přitom skládal písně o krásách přírody. Zatímco chtěl změnit svět, spolupracoval s tajnou policií. Miloval svou ženu, a vyžadoval přitom dostatek volnosti pro svou lásku k hudbě. Film Gundermann nabízí komplexní pohled na život umělce Gerharda Gundermanna a popisuje zároveň život v bývalém východním Německu z jeho perspektivy.

Film jsme vybrali nejen proto, že je zajímavým příspěvkem ke společenské debatě o podstatě komunistického režimu a o spolupráci některých umělců s jeho represivními složkami, ale i z toho důvodu, že Gerhard Gundermann většinu života prožil v saském městě Hoyerswerda.    

Film získal šest německých filmových cen za rok 2019 - a sice za nejlepší film, režii, představitele v hlavní roli, scénář, dekorace a kostýmy.   

Německo 2018, 128 min., režie: Andreas Dresen, německy s českými titulky

Film uvedeme v náhradním termínu. 

Collegium Bohemicum Více o filmu Gundermann zde

Collegium Bohemicum gundermann_stills_03.jpg

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Toni Erdmann
8. 10. 2020, 17:30
Ústí nad Labem - Veřejný sál Hraničář

Hořká komedie o vztahu otce a dcery.

Winfried je pětašedesátiletý volnomyšlenkář, který bere život s lehkostí a celé dny jen vtipkuje. Žije sám se svým psem v Cáchách. On a jeho dcera Ines snad ani nemohou být odlišnější – práce je pro ni velmi důležitá, pracuje jako manažerka a cestuje po celém světě. Toho času je Ines v Rumunsku, kde se snaží posunout na pomyslném kariérním žebříčku. Winfried svou dceru vidí velmi zřídka, a tak se rozhodne ji v Bukurešti překvapit. Jejich odlišné názory vedou k častým střetům, ovšem čím více se hádají, tím více k sobě otec a dcera mají na konci blíž.

Film byl velice pozitivně přijat jak diváky, tak filmovou kritikou. Byl nominován na amerického Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film a získal také Evropskou filmovou cenu za rok 2016, když ve finále porazil film režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově

Německo, Rakousko 2016, 162 min., režie: Maren Ade, německy s českými titulky

Collegium Bohemicum Více k filmu Toni Erdmann naleznete zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci