Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Divadlo

Kulturní akce | DivadloVánoce pod hákovým křížem
21. 12. 2020, 00:00
Ústí nad Labem

Rozhodli jsme se podpořit natočení divadelního představení Vánoce pod hákovým křížem a uvést jej v on-line premiéře. Inscenaci, která je inspirována knihou Pavlíny a Petra Kourových Sto let českých Vánoc (2018), nastudoval divadelní soubor Spolek R312 a napsal ji a režíroval Jan Večeřa. Inscenace je součástí divadelní hry Dej Bůh štěstí této zemi, jejíž uvedení znemožnila omezení v souvislosti s pandemií koronaviru. Podpora Collegia Bohemica tak umožňuje divákům zhlédnout alespoň část této hry prostřednictvím filmového záznamu.

Představení nás zavede do doby, kdy slova známé vánoční koledy "čas radosti, veselosti" příliš neplatila a ukáže nám, jak se sněhová vločka mohla proměnit ve vězeňskou mříž. Divák v ní uvidí nejen to, jak vánoční svátky v této době slavila „typická“ česká rodina, ale též jak je prožívali vězňové nacistických koncentračních táborů nebo lidé odsouzení k trestu smrti. Zavede nás také na jedinečné uvedení Rybovy České mše vánoční v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald a ukáže, co to znamenalo mít tehdy odvahu vystoupit z řady. V představení se mimo jiné dozvíte, jaká verze vánoční koledy Stille Nacht se zpívala v době druhé světové války, proč se na veřejných prostranstvích českých a moravských měst v předvánoční době potulovaly želvy, jakou vánoční báseň napsal v prosinci 1941 komunistický novinář Julius Fučík nebo co si přál tehdy k Ježíšku malý Miloš Forman.

V představení účinkují Růžena Štanclová, Pavel Zajíček, Václav Zimmermann, Anna Olejníková a Jan Večeřa, který jej zároveň režíroval. 

Po inscenaci následuje diskuse autora a režiséra inscenace Jana Večeři s ředitelem Collegia Bohemica Petrem Kourou o okolnostech vzniku tohoto představení.

Fotografie z představení naleznete zde.  

Natočení inscenace podpořil Goethe-Institut Praha, Česko-německý fond budoucnosti a Statutární město Ústí nad Labem.

Collegium Bohemicum Představení Vánoce pod hákovým křížem naleznete zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kulturní akce jsou v této době zrušeny
8. 11. 2020, 20:00
Ústí nad Labem

Vzhledem k omezujícím opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru v současné době neplánujeme žádné kulturní akce divadelního charakteru.

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci