Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Divadlo

Kulturní akce | DivadloSilvie Hessová, Martina Kinská a Jiřina Šiktancová: ...because of Alma
14. 10. 2022, 19:30
Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem

Dialog vrcholné interpretace hudby a dramatického příběhu Almy Rosé, ženy, která vynikala nezlomnou vůlí žít hudbou navzdory krutému prostředí. Hudební nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane provždy hudba. To jediné zůstalo: hudba. Vše ostatní bylo rozmetáno. 

Divadelní hra Silvie Hessové, Martiny Kinské a Jiřiny Šiktancové …because of Alma vytváří spojením hudby a slova výjimečný a jedinečný příběh houslové virtuosky Almy Rosé, dcery vynikajícího vídeňského houslisty Arnolda Rosé, neteře Gustava Mahlera, manželky českého houslového virtuosa Váši Příhody a posléze i dirigentky v německém vyhlazovacím táboře Osvětim, který v sobě zahrnuje všechny nepochopitelné, tragické a děsivé zvraty evropských dějin první poloviny 20. století.

Na jevišti se setkají skvělé hudebnice smyčcového souboru Alma Ansámbl a tři herci souboru BodyVoiceBand. Autorkou dramatického textu je scenáristika a dramaturgyně Martina Kinská, která má se zpracováním podobných témat mnoho zkušeností a její divadelní scénáře získaly několik ocenění. 

Námět a hudební režie: Silvie Hessová

Režie: Jaroslava Šiktancová

Scénář: Martina Kinská

Účinkují: Anna Brousková, Antonie Formanová, Vojtěch Bartoš

Premiéra: květen 2022

 

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Adresát neznámý
5. 10. 2021, 19:30
Národní dům

Divadlo Marianny Arzumanové z Prahy je složené z herců, jejichž „domov“ je v několika zemích světa. Pocit vykořenění a hledání domova tematizuje ve svých autorských představeních. Adresát neznámý je příběh o nejbližším kamarádství s nepředvídatelným koncem. Příběh, který se v roce 1939 stal literární senzací v USA a zároveň se ve stejném roce dostal na seznam zakázaných knih. Příběh o tom, co se může stát skutečným žijícím lidem poblázněným pokřivenou ideologií. Příběh, který je bohužel nesmrtelný a dnes je celosvětovým bestsellerem. Příběh „příliš silný, než aby se mohl objevit pod ženským jménem autorky“, a proto byl vydán pod pseudonymem Kressmann Taylor. Spisovatelku nejvíce děsilo, že v Americe si nikdo v roce 1938 neuvědomoval, co se v Německu děje, a ani to nikoho nezajímalo. „V lhostejnosti vidím obrovské nebezpečí, proto jsem cítila potřebu vytvořit toto představení v dnešní době,“ říká režisérka Marianna Arzumanova.

Autor: Kressmann Taylor

Režie: Marianna Arzumanova

Hrají: Janusz Hummel, Jiří Valeš, Alisa Rezníková

Informace

Národní dům

Velká Hradební 619, Ústí nad Labem

Vstupné: 150/100 Kč

Collegium Bohemicum

Vánoce pod hákovým křížem
21. 12. 2020, 00:00
Ústí nad Labem

Rozhodli jsme se podpořit natočení divadelního představení Vánoce pod hákovým křížem a uvést jej v on-line premiéře. Inscenaci, která je inspirována knihou Pavlíny a Petra Kourových Sto let českých Vánoc (2018), nastudoval divadelní soubor Spolek R312 a napsal ji a režíroval Jan Večeřa. Inscenace je součástí divadelní hry Dej Bůh štěstí této zemi, jejíž uvedení znemožnila omezení v souvislosti s pandemií koronaviru. Podpora Collegia Bohemica tak umožňuje divákům zhlédnout alespoň část této hry prostřednictvím filmového záznamu.

Představení nás zavede do doby, kdy slova známé vánoční koledy "čas radosti, veselosti" příliš neplatila a ukáže nám, jak se sněhová vločka mohla proměnit ve vězeňskou mříž. Divák v ní uvidí nejen to, jak vánoční svátky v této době slavila „typická“ česká rodina, ale též jak je prožívali vězňové nacistických koncentračních táborů nebo lidé odsouzení k trestu smrti. Zavede nás také na jedinečné uvedení Rybovy České mše vánoční v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald a ukáže, co to znamenalo mít tehdy odvahu vystoupit z řady. V představení se mimo jiné dozvíte, jaká verze vánoční koledy Stille Nacht se zpívala v době druhé světové války, proč se na veřejných prostranstvích českých a moravských měst v předvánoční době potulovaly želvy, jakou vánoční báseň napsal v prosinci 1941 komunistický novinář Julius Fučík nebo co si přál tehdy k Ježíšku malý Miloš Forman.

V představení účinkují Růžena Štanclová, Pavel Zajíček, Václav Zimmermann, Anna Olejníková a Jan Večeřa, který jej zároveň režíroval. 

Po inscenaci následuje diskuse autora a režiséra inscenace Jana Večeři s ředitelem Collegia Bohemica Petrem Kourou o okolnostech vzniku tohoto představení.

Fotografie z představení naleznete zde.  

Natočení inscenace podpořil Goethe-Institut Praha, Česko-německý fond budoucnosti a Statutární město Ústí nad Labem.

Collegium Bohemicum Představení Vánoce pod hákovým křížem naleznete zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kulturní akce jsou v této době zrušeny
8. 11. 2020, 20:00
Ústí nad Labem

Vzhledem k omezujícím opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru v současné době neplánujeme žádné kulturní akce divadelního charakteru.

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci