Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Autorská čtení

Kulturní akce | Autorská čteníAutorské čtení Christiane Hoffmann
4. 10. 2022, 17:00
Státní vědecká knihovna Ústí nad Labem, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem

Christianne Hoffmann je německá novinářka, která působila v redakcích prestižních německých periodik jako Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo Spiegel. V letošním roce vydala knihu nazvanou „Všechno, co si nepamatujeme“, v níž popisuje cestu po stopách svého otce, který v závěru druhé světové války odešel ze Slezska do Saska. Na své 550 kilometrů dlouhé cestě procházel mimo jiné přes Ústí nad Labem. Kniha Christiane Hoffmann se stala po vydání v Německu bestsellerem, její autorka v současné době působí jako zástupkyně tiskového mluvčího vlády SRN. Akce bude tlumočena do češtiny. Vstup zdarma. Akci pořádáme ve spolupráci se Státní vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem.

Collegium Bohemicum christiane_hoffman_a3-(1).pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Beseda se spisovatelkou Radkou Denemarkovou
28. 4. 2021, 17:00
Severočeská vědecká knihovna

Romány Hodiny z olova, Peníze od Hitlera, Příspěvek k dějinám radosti nebo Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla to jsou jen některá díla z pera spisovatelky, literární historičky, scénáristky, dramaturgyně a překladatelky německých děl (zde jmenujme například knihy Herty Müller - Srdce bestie / Herztier nebo Rozhoupaný dech / Atemschaukel) Radky Denemarkové.Beseda s touto autorkou proběhne ve středu 28. 4. 2021 od 17h. Moderace se ujme doc. Renata Cornejo z Katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Akce vznikla ve spolupráci se Severočeskou vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem a s Filozofickou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na tuto akci je nutné se přihlásit dopředu mailem na adresu (rezervace@svkul.cz)! 

Akce vzniká s podporou Goethe Institutu a Česko-německého fondu budoucnosti.

externí odkaz: https://www.svkul.cz/detail-akce/literarni-uspechy-radky-denemarkove/

Collegium Bohemicum více informací

Collegium Bohemicum

Život obyvatel v krajině pod Studencem - Jitka Tůmová
24. 3. 2021, 17:00
Zoom - online

Beseda s autorkou knihy Život obyvatel v krajině pod Studencem paní Jitkou Tůmovou proběhne online ve spolupráci se Severočeskou vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem ve středu 24. 3. 2021 od 17h.

V knize je mapována historie a současnost obyvatelstva v jednotlivých domech vesnic Studený a Lipnice na Českokamenicku. 

Na tuto akci je nutné se objednat na tomto mailu:

rezervace@svkul.cz

Na základě rezervace vám bude zaslán odkaz s přístupem do online konferenční místnosti, kde bude beseda probíhat. 

AKTUALIZACE: Pokud jste akci nestihli, je možné ji shlédnout na odkaze níže.

Collegium Bohemicum více informací

Collegium Bohemicum

Autorské čtení – K. H. Mácha: Mai 12. 10. 2020
12. 10. 2020, 18:00
Ústí nad Labem

Autorské čtení bylo z důvodu opatření kvůli pandemii koronaviru zrušeno. Diváci o něj ale nepřijdou - chceme jej uspořádat v náhradním termínu, patrně v květnu příštího roku.

Collegium Bohemicum

Thomas Brussig čte ze svého románu Hrdinové jako my
29. 10. 2019, 17:00
Činoherní studio, Ústí nad Labem

Thomas Brussig patří k nejznámějším současným německým spisovatelům. Ve své tvorbě se často věnuje období Německé demokratické republiky, respektive jejího zániku na přelomu 80. a 90. let. Velkou oblibu získal především jeho román Am kürzeren Ende der Sonnenallee (česky jako Na kratším konci ulice), který zobrazuje život v NDR očima dospívajícího chlapce.

V Ústí nad Labem bude Thomas Brussig číst ze svého románu Helden wie wir (1995, česky 2000), který vypráví příběh pádu Berlínské zdi z poněkud netradičního pohledu mladého spolupracovníka východoněmecké tajné policie. Hlavní postava díla, označovaného za „eroticko-satirický román“, tak poněkud připomíná hrdinu slavného románu Günthera Grasse Plechový bubínek. V rámci autorského čtení vystoupí též překladatelka románu Jana Zoubková.

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci