Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Autorská čtení

Kulturní akce | Autorská čteníJakuba Katalpa čte ze svých románů Němci a Zuzanin dech
9. 11. 2023, 17:00
Knihovna Ústeckého kraje, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem

Jakuba Katalpa patří k našim předním spisovatelkám. Ve svém díle se vedle mezilidských vztahů věnuje také těm česko-německým, o kterých sama autorka říká, že je má „v sobě zakódované“. V rámci autorského čtení představí návštěvníkům ukázky ze svého staršího díla Němci a také z nejnovějšího románu Zuzanin dech, který vypráví příběh dcery židovského cukrovarníka Liebeskinda na pozadí dějin 20. století.     

Knihovna Ústeckého kraje, Přednáškový sál, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem, vstupné zdarma 

Collegium Bohemicum

Prezentace komiksu Odsunuté děti
4. 11. 2023, 18:00
Knihovna Ústeckého kraje, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem

Jak prožívaly odsun německého obyvatelstva z Československa děti? Na tuto otázku odpovídá komiksová kniha Odsunuté děti, která vznikla na základě rozhovorů s pamětníky vedenými a zaznamenanými dokumentaristou Janem Blažkem. Na základě pěti příběhů pak vytvořil libreto pro komiks spisovatel Marek Toman. Knihu, která nedávno vyšla i v Německu, představí v Knihovně Ústeckého kraje oba tvůrci, Jan Blažek a Marek Toman. Prezentace se zúčastní též někteří pamětníci.

Knihovna Ústeckého kraje, Přednáškový sál, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem, vstupné zdarma

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Autorské čtení Christiane Hoffmann
4. 10. 2022, 17:00
Státní vědecká knihovna Ústí nad Labem, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem

Christianne Hoffmann je německá novinářka, která působila v redakcích prestižních německých periodik jako Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo Spiegel. V letošním roce vydala knihu nazvanou „Všechno, co si nepamatujeme“, v níž popisuje cestu po stopách svého otce, který v závěru druhé světové války odešel ze Slezska do Saska. Na své 550 kilometrů dlouhé cestě procházel mimo jiné přes Ústí nad Labem. Kniha Christiane Hoffmann se stala po vydání v Německu bestsellerem, její autorka v současné době působí jako zástupkyně tiskového mluvčího vlády SRN. Akce bude tlumočena do češtiny. Vstup zdarma. Akci pořádáme ve spolupráci se Státní vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem.

Collegium Bohemicum christiane_hoffman_a3-(1).pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Beseda se spisovatelkou Radkou Denemarkovou
28. 4. 2021, 17:00
Severočeská vědecká knihovna

Romány Hodiny z olova, Peníze od Hitlera, Příspěvek k dějinám radosti nebo Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla to jsou jen některá díla z pera spisovatelky, literární historičky, scénáristky, dramaturgyně a překladatelky německých děl (zde jmenujme například knihy Herty Müller - Srdce bestie / Herztier nebo Rozhoupaný dech / Atemschaukel) Radky Denemarkové.Beseda s touto autorkou proběhne ve středu 28. 4. 2021 od 17h. Moderace se ujme doc. Renata Cornejo z Katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Akce vznikla ve spolupráci se Severočeskou vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem a s Filozofickou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na tuto akci je nutné se přihlásit dopředu mailem na adresu (rezervace@svkul.cz)! 

Akce vzniká s podporou Goethe Institutu a Česko-německého fondu budoucnosti.

externí odkaz: https://www.svkul.cz/detail-akce/literarni-uspechy-radky-denemarkove/

Collegium Bohemicum více informací

Collegium Bohemicum

Život obyvatel v krajině pod Studencem - Jitka Tůmová
24. 3. 2021, 17:00
Zoom - online

Beseda s autorkou knihy Život obyvatel v krajině pod Studencem paní Jitkou Tůmovou proběhne online ve spolupráci se Severočeskou vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem ve středu 24. 3. 2021 od 17h.

V knize je mapována historie a současnost obyvatelstva v jednotlivých domech vesnic Studený a Lipnice na Českokamenicku. 

Na tuto akci je nutné se objednat na tomto mailu:

rezervace@svkul.cz

Na základě rezervace vám bude zaslán odkaz s přístupem do online konferenční místnosti, kde bude beseda probíhat. 

AKTUALIZACE: Pokud jste akci nestihli, je možné ji shlédnout na odkaze níže.

Collegium Bohemicum více informací

Collegium Bohemicum

Autorské čtení – K. H. Mácha: Mai 12. 10. 2020
12. 10. 2020, 18:00
Ústí nad Labem

Autorské čtení bylo z důvodu opatření kvůli pandemii koronaviru zrušeno. Diváci o něj ale nepřijdou - chceme jej uspořádat v náhradním termínu, patrně v květnu příštího roku.

Collegium Bohemicum

Thomas Brussig čte ze svého románu Hrdinové jako my
29. 10. 2019, 17:00
Činoherní studio, Ústí nad Labem

Thomas Brussig patří k nejznámějším současným německým spisovatelům. Ve své tvorbě se často věnuje období Německé demokratické republiky, respektive jejího zániku na přelomu 80. a 90. let. Velkou oblibu získal především jeho román Am kürzeren Ende der Sonnenallee (česky jako Na kratším konci ulice), který zobrazuje život v NDR očima dospívajícího chlapce.

V Ústí nad Labem bude Thomas Brussig číst ze svého románu Helden wie wir (1995, česky 2000), který vypráví příběh pádu Berlínské zdi z poněkud netradičního pohledu mladého spolupracovníka východoněmecké tajné policie. Hlavní postava díla, označovaného za „eroticko-satirický román“, tak poněkud připomíná hrdinu slavného románu Günthera Grasse Plechový bubínek. V rámci autorského čtení vystoupí též překladatelka románu Jana Zoubková.

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci