Stálá expozice k dějinám německy mluvícího obyvatelstva českých zemí Naši Němci vzniká v budově Muzea města Ústí nad Labem již řadu let, nyní se tento projekt blíží ke zdárnému konci. Výstava bude obsahovat řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy. Návštěvník si tak bude moci prohlédnout více než 500 exponátů týkajících se dějin Němců v českých zemích, které budou umístěny v celkem v 22 výstavních místnostech. Výstava představí dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů. Bude si moci prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Návštěvník také získá představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Součástí výstavy budou též 3D modely exponátů, které budou prezentovány na dotykových obrazovkách, nebo též fragment tzv. Hořického pašijového filmu z roku 1896, prvního filmu natáčeného na našem území, který byl nedávno nalezen ve filmovém archivu v Madridu.
Návštěvník stálé muzejní expozice Naši Němci tak získá představu nejen o dějinách a kultuře německy mluvícího obyvatelstva, ale seznámí se též s významnými osobnostmi z řad českých Němců, jako jsou spisovatelé Franz Kafka či Rainer Maria Rilke, nositelé Nobelovy ceny Bertha von Suttner, Carl a Gerta Coriovi a Peter Grünberg, ale i třeba výtvarník Heinz Edelmann, který se narodil v Ústí nad Labem a vytvořil kreslené postavičky členů legendární skupiny Beatles pro animovaný film Žlutá ponorka. Výstavu budou též doplňovat kresby karikaturisty Jaze, autora populární komiksové série Opráski sčeskí historje.
Expozici vytváří obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum za podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ústí nad Labem a Česko-německého fondu budoucnosti. Bude otevřena na přelomu jara a léta roku 2021.
Zveřejňujeme novou sérii fotografií z přípravy výstavy Naši Němci.
Celou fotogalerii naleznete zde
Zveřejňujeme sérii nových fotografií z přípravy výstavy Naši Němci. Na fotografiích jsou mimo jiné zachyceny již instalované exponáty a také některé audiovizuální prvky.
Celou fotogalerii naleznete zde
I když v současné době přicházejí další omezující opatření v souvislosti s pandemií koronaviru, práce na přípravě výstavy Naši Němci pokračují. Na nové sérii fotografií můžete mimo jiné vidět nainstalované exponáty v místnostech věnovaných období Rakouska-Uherska a meziválečného Československa, vznikající repliku secesního hotelu v Liberci, stěnu pražské kavárny z třicátých let, na které se zanedlouho objeví vyobrazení „zuřivého reportéra“ Egona Erwina Kische a téměř již hotovou repliku biedermeierovského salónu, na jejíž vnější straně si budou návštěvníci moci prohlédnout nejen slovník Josefa Jungmanna, ale i úmrtní oznámení tohoto významného obrozence, které na svém rubu skrývá zajímavý rukopis.
Celou fotogalerii naleznete zde
I přes omezující opatření v souvislosti s pandemií koronaviru se práce na přípravě výstavy Naši Němci nezastavily. Přinášíme sérii aktuálních fotografií z jednotlivých výstavních místností. Celou fotogalerii naleznete zde.
Celou fotogalerii z přípravy výstavy naleznete zde
Omezující opatření v souvislosti s pandemií koronaviru naštěstí nezastavila práce na přípravě výstavy Naši Němci, proto můžeme zveřejnit nové fotografie.
Aktuální fotogalerii z přípravy výstavy naleznete zde
V posledních dnech se o přípravu výstavy Naši Němci zajímala média - zpravodajský server www.naseveru.net přinesl rozhovor s Tomášem Okurkou, redaktorku České tiskové kanceláře zase provedl výstavními prostory Petr Koura. Ten také poskytl interview Radiu Prague International, které odvysílalo o přípravě výstavy reportáž a publikovalo též článek v angličtině. Informaci o výstavě přinesl také přední německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Odkazy na tyto články najdete v sekci CB v médiích.
V sekci Fotogalerie si můžete prohlédnout nové fotografie z přípravy výstavy Naši Němci.
Za fotografie děkujeme pracovníkovi Muzea města Ústí nad Labem Jiřímu Preclíkovi.
Fotografie z přípravy výstavy si můžete prohlédnout zde
Při čekání na otevření výstavy Naši Němci si můžete prohlédnout 3D vizualizaci prvních dvou výstavních místností. Jedná se o první místnost nazvanou Kdo jsou naši Němci?, ve které bude instalována vitrína, na níž budou promítány filmové záběry. Následuje přechod do druhé místnosti nazvané Kde domov můj, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout animaci krajiny, turistické průvodce z přelomu 19. a 20. století, krajinomalby německých umělců a v neposlední řadě i fotografie z každodenního života na horách.
Vizualizaci si můžete prohlédnout zde
Pořad České televize Reportéři ČT přinesl dne 7. září pod názvem "Žlutá ponorka ze Sudet" reportáž o vzniku výstavy Naši Němci.
O připravované výstavě Naši Němci informovala v hlavních zprávách německá televize ZDF (na níže uvedeném videu od 15 minuty, 50. vteřiny).