Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Aktuálně - archiv  > Podcast - umrlčí prkna

Podcast - umrlčí prkna
23. 7. 2021

Nový díl podcastu ze série Příběhy exponátů z výstavy Naši Němci je věnován tématice umrlčích prken, která ještě před druhou světovou válkou patřila k šumavské krajině. Spočíval na nich nebožtík a po jeho pohřbu byla zasazena ke kapličce, kříži, na rozcestí nebo na místo, které měl zesnulý rád. Bývala bohatě zdobena řezbou a kromě jména a data narození a úmrtí na nich najdeme také drobné texty, připomínající naši smrtelnost a žádající kolemjdoucí o modlitbu. V podcastu si můžete poslechnout i některé pověsti, které se s umrlčími prkny pojily. Publicista a znalec Šumavy Jaroslav Pulkrábek také prozradí, kde na české i německé straně Šumavy můžete ještě umrlčí prkna vidět přímo v terénu. Podcast opět připravili Hana a Libor Soukupovi.


Podcasty vznikají díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, Goethe Institutu Praha a Statutárního města Ústí nad Labem.


Collegium Bohemicum Podcast si můžete poslechnout zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Zpět na výpis archivních novinek

Aktuální novinky

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci