Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Česko-německé vztahy  >  Tip Collegia Bohemica

Česko-německé vztahy | Tip Collegia Bohemica



Česko-německá konference
11. 2. 2022

Sdružení Ackermann Gemeinde pořádá ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung tradiční Česko-německou konferenci.
Téma konference: "Hranice - spojují, nebo rozdělují? Změnila covidová situace vnímání hranic?"
Akce proběhne od 11. - 13. 2. 2022 v Ústí nad Labem.
Přihlásit se lze na mailu: sdruzeni@ackermann-gemeinde.cz
V rámci konference bude možné navštívit komentovanou prohlídku výstavy Naši Němci.

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Veřejná sbírka na obnovu hrobu Guido Glücka
3. 2. 2022

Rádi bychom Vás upozornili na čerstvě spuštěnou veřejnou sbírku na obnovu hrobu pozapomenutého brněnského německého spisovatele, divadelníka a antifašisty Guido Glücka (1882-1954). 



Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Program workshopu pro mladé vědce a vědkyně
27. 8. 2021

Ve dnech 16. - 17. září 2021 se v Lipsku uskuteční 3. workshop pro mladé vědce a vědkyně, který pořádá česko-německá a slovensko-německá komise historiků. Zveřejňujeme program této zajímavé akce.

Collegium Bohemicum 210823-workshop-historiker-online.pdf

Česko-německý online seminář pro pedagogy "Nucená práce 1939 - 1945"
23. 4. 2021

Dvoudílný online seminář k tématu nucené práce českých nuceně nasazených pro německé válečné hospodářství proběhne online přes platformu Zoom ve dnech 5. a 19. května 2021, 16 - 19h. Zváni jsou všichni učitelé dějepisu a pedagogičtí pracovníci z České republiky a z Německa. Akce bude simultánně tlumočena.

Přihlášku posílejte do 30. 4. 2021 https://forms.gle/AaETCGSC6GmhCnht5
V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte paní Šárku Jarskou (jarska@zivapamet.cz).
Organizátory akce jsou: Nadace Brücke / Most Drážďany, Památník nucené práce Lipsko, Živá paměť o. p. s. Praha.
Tyto semináře finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Collegium Bohemicum Více informací zde

Konference Studentská hnutí, propojení avantgardy
16. 4. 2021

Digitální konference s názvem Studentské hnutí, propojení avantgardy se věnuje fenoménu studentských hnutí od poloviny 19. století do roku 1990 z interdisciplinární perspektivy a nabízí opravdu pestrý program, jehož podobu naleznete níže.  

Proběhne v pátek 30. 4. 2021 a je nutné se na ni předem přihlásit (do úterý 27. 4. 2021) zde.

Konference bude probíhat německy i česky a bude simultánně tlumočena.

Organizátory jsou: 

Spolek Adalberta Stiftera, Mnichov

Collegium Carolinum

Výzkumný ústav pro dějiny Česka a Slovenska, Mnichov

Institut pro studium literatury, o. p. s., Praha

Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK, Praha

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Rozhovory o česko-německém sousedství
15. 4. 2021

Aktuální situace kolem koronavirové krize ovlivňuje také česko-německé sousedské vztahy. Ve dvojrozhovorech Wolfganga Schwarze, kulturního referenta sdružení Adalberta Stiftera pro české země, vždy s jedním českým a jedním německým zástupcem občanské společnosti – např. z politiky, církve, kultury, umění, ekonomie, vědy, turismu, medicíny atd. – přicházejí ke slovu důsledky krize, ale i jiné výzvy pro česko-německé vztahy. Účastníci odpovídají na osm otázek (v narážce na ústřední význam čísla 8 pro českou historii), některé z nich zůstávají stejné, jiné jsou přizpůsobeny konkrétnímu institucionálnímu a osobnostnímu profilu tázaného.


Rozhovory jsou dostupné na stránkách sdružení Adalberta Stiftera.

Collegium Bohemicum Jednotlivé rozhovory si lze přečíst zde

Doktorandský workshop Česko-německé a Slovensko-německé komise historiků
6. 4. 2021

Doktorandský workshop Česko-německé a Slovensko-německé komise historiků na téma „Wissens- und Wissenschaftsgeschichte in imperialen, nationalen und post-nationalen Kontexten“ proběhne v termínu od 16. - 17. 9. 2021 v Lipsku na Leibnitzově institutu GWZO. Forma konání workshopu bude samozřejmě záležet na aktuální epidemiologické situaci, počítá se tedy i s případnou online verzí.

Primárně je workshop určen pro mladou generaci vědců, kteří zde budou mít příležitost krátce (max. 15 minut, německy nebo anglicky) představit svou absolventskou práci, na které právě pracují, zároveň zde bude dostatečný prostor pro diskuzi.  

Workshop byl měl poskytnou vhodnou platformu pro propojení aktuálního bádání.

Organizátory workshopu jsou Frank Hadler (Lipsko), Kristina Kaiserová (Ústí nad Labem) a Martin Pekár (Košice).

Zájemci se mohou hlásit do 1. června 2021 na mail erik.franzen@collegium-carolinum.de. Pro přihlášení na workshop je nutné zaslat životopis a popis projektu, na kterém uchazeč pracuje.

Collegium Bohemicum Kontakt na organizaci zde

Česko-německá novinářská cena 2020 udělena
15. 11. 2020

Česko-německý fond budoucnosti ocenil již popáté novinářky a novináře, kteří poutavým, nezaujatým a do souvislostí zasazeným zpravodajstvím vzbuzují zájem o sousedy a přispívají k hlubšímu porozumění mezi lidmi obou zemí. Letošní ročník byl výjimečný mimo jiné tím, že předávání cen se konalo bez přítomnosti diváků a bylo přenášeno on-line Českou televizí. Přehled oceněných, jejich medailony i záznam z předávání cen můžete zhlédnout na níže přiloženém odkazu.             

Collegium Bohemicum Více o Česko-německé novinářské ceně naleznete zde

Franz Barwig a jeho dílo na Floridě
6. 11. 2020

Donald Trump podle všeho prohrál americké prezidentské volby. Po opuštění Bílého domu tak bude mít patrně více času na osobní život a dá se předpokládat, že jej bude mimo jiné trávit ve své rezidenci Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě. Ta je vyzdobena sochami německého umělce Franze Barwiga, rodáka ze Šenova u Nového Jičína. Jak uvádí autor níže přiloženého článku, „do přísně střeženého sídla Mar-a-Lago se pravděpodobně nikdo z nás nikdy nedostane“. Dílo Franze Barwiga však budete moci vidět na výstavě Naši Němci, kterou právě připravujeme v budově Muzea města Ústí nad Labem. Bude se jednat o kopii bronzového sousoší Tančící sedláci, které zdobí kašnu umístěnou na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout kopii sousoší vytvořenou prostřednictvím 3D tisku.

Collegium Bohemicum Více o díle Franze Barwiga ve floridském domě Donalda Trumpa zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Článek o Müllerově mapě Čech
1. 11. 2020

Zbyněk Petráček na stránkách Lidových novin zveřejnil krásný článek o Müllerově mapě Čech. Tento kartografický dokument, který je zároveň jedinečným uměleckým dílem, si budou moci prohlédnout i návštěvníci výstavy Naši Němci, a to v místnosti věnované reformám císaře Josefa II. Originály jednotlivých dílků mapy zde budou umístěny v šuplících a mapa jako celek bude zároveň promítána na stěnu. Kromě Kanceláře prezidenta republiky a Přírodovědecké fakulty, které zmiňuje Zbyněk Petráček, tak bude možné složenou mapu vidět i v Ústí nad Labem.   

Collegium Bohemicum Článek o Müllerově mapě najdete zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Film Krajina ve stínu
9. 9. 2020

Dne 8. září se uskutečnila premiéra celovečerního hraného filmu Krajina ve stínu, který pojednává o masakru v jihočeské vesničce Tušť po skončení druhé světové války. Film natočil režisér Bohdan Sláma podle scénáře Ivana Arsenjeva a svou černobílou stylizací připomíná úspěšný film Václava Marhoula Nabarvené ptáče z loňského roku. Tvůrci se též inspirovali českou kinematografií z období šedesátých let, film tak připomíná uznávané snímky jako Noc nevěsty Karla Kachyni nebo Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného. Krajina ve stínu nemá ústředního hrdinu a vypráví příběh jedné vesnice na česko-rakouských hranicích od třicátých po padesátá léta 20. století. 

Téma násilností na německém civilním obyvatelstvu, které představuje jedno z bolavých míst českých dějin, bude též představeno ve výstavě Naši Němci. Až to bude situace s pandemií koronaviru umožňovat, chtěli bychom film Krajina ve stínu představit též v Ústí nad Labem, a to spolu s diskusí s některým z tvůrců filmu a též s pamětníkem zobrazovaných událostí.     

Collegium Bohemicum Více o filmu Krajina ve stínu

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci