Česky Deutsch

23. 10. 19: Zahájení festivalu 21. Dny české a německé kultury

21. Dny české a německé kultury (DČNK) budou na české straně slavnostně zahájeny 26.10. vernisáží výstavy Daniela Biskupa „Proměna Berlína 1989/90“ a koncertem MCh Bandu společně s berlínskou zpěvačkou Mona Mur. V rámci festivalu organizátoři srdečně zvou na více než 80 akcí. Na české straně je očekáván mj. autorské čtení Thomase Brussiga či první demokraticky zvolený a zároveň poslední ministr zahraničních věcí NDR, jenž vystoupí v diskuzi společně s Petrem Pithartem.

číst dál | | 23.10.2019 | diskuse (0)

30. 10. 17: Collegium Bohemicum vybralo administrátora veřejných zakázek a zahajuje budování stálé muzejní expozice Naši Němci v Ústí nad Labem

Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum vybrala na základě výběrového řízení administrátora veřejných zakázek, který bude poskytovat Collegiu právní služby a dále administrovat zadávání veřejných zakázek pro výrobu stálé muzejní expozice Naši Němci. Za tohoto administrátora byla vybrána advokátní kancelář Mgr. Pavla Marka se sídlem v Praze. Collegium Bohemicum tak vstupuje do další fáze přípravy stálé muzejní expozice a může nyní vypisovat jednotlivé veřejné zakázky související s výrobou výstavy.

23. 10. 17: Zahájení výstavy Svědkové lidskosti

Za účasti velvyslance Spolkové republiky Německo dr. Christopha Isranga, spolkového předsedy Ackermann-Gemeinde Martina Kastlera a dalších hostů byla v úterý 17. října 2017 v ústeckém muzeu slavnostně zahájena putovní výstava Svědkové lidskosti, jejímž tématem jsou odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938–1945. Na uspořádání výstavy v Ústí nad Labem se podílejí Ackermann-Gemeinde (Mnichov), Sdružení Ackermann-Gemeinde (Praha), Muzeum města Ústí nad Labem a Collegium Bohemicum. Akce se koná v rámci 19. ročníku festivalu Dny české a německé kultury.

číst dál | | 23.10.2017 | diskuse (0)

21. 3. 17: Collegium Bohemicum má nového ředitele a vědeckou radu

Novým ředitelem ústeckého Collegia Bohemica, o. p. s. bude historik Petr Koura. Rozhodla o tom správní rada Collegia Bohemica na základě výběrového řízení. Funkce se ujme 1. května 2017. „Druhého kola výběrového řízení se zúčastnili dva velmi kvalitní uchazeči, ale současnému stavu organizace bude lépe vyhovovat Petr Koura,“ komentuje volbu předsedkyně správní rady Kristina Kaiserová. Prvním velkým úkolem nového ředitele bude vybudování expozice o dějinách německojazyčného obyvatelstva českých zemí.

21. 3. 17: Collegium Bohemicum zahájilo realizaci projektu výstavby expozice Naši Němci

Podpisem smlouvy s prvním dodavatelem zahájilo Collegium Bohemicum, o.p.s. dne 8. 3. 2017 realizaci projektu výstavby expozice Naši Němci. Pro expozici vyčlenilo ministerstvo kultury částku 50,5 milionů korun. Expozice o plánované rozloze přes 1500 m2 se bude věnovat dějinám německojazyčného obyvatelstva v českých zemích od středověku po 20. století. Jedná se o jeden z největších současných výstavních projektů v České republice.
Na koncepci expozice pracoval několik let tým odborníků. V roce 2011 byla vyhlášena soutěž na architektonicko-výtvarné řešení, ve které zvítězil ateliér Projektil architekti. Na základě vítězného návrhu byla následně vypracována dokumentace technického projektu expozice. Na samotnou realizaci však po dlouhou dobu chyběly finance. V květnu loňského roku ministerstvo kultury registrovalo investiční akci, čímž bylo umožněno, aby byly zahájeny práce na dokončení expozice.
„Počítáme s tím, že expozice bude vybudována podle již hotového projektu ateliéru Projektil architekti, který však musí být aktualizován především s ohledem na vývoj techniky, ke kterému v posledních letech došlo,“ říká ředitel Collegia Bohemica Tomáš Okurka. V příštích týdnech bude vypsáno výběrové řízení na administrátora veřejných zakázek a během letošního roku by měl být vybrán dodavatel expozice. S otevřením expozice se počítá do konce roku 2018.
„Expozice má návštěvníkům především ukázat, že německojazyčné obyvatelstvo bylo po mnoho staletí součástí českých dějin a významně se podílelo na hospodářském a kulturním rozvoji naší země. Nevyhýbá se však pochopitelně ani tragickému konci soužití Čechů a Němců ve 30. a 40. letech 20. století,“ dodává k obsahu T. Okurka. Dokončení expozice, která se věnuje důležitému tématu českých dějin, je po dlouhou dobu napjatě očekáváno veřejností i politickými představiteli v Česku a Německu.

19. 5. 15: Německý velvyslanec možná posledním návštěvníkem výstavy modelů expozice Collegia Bohemica

Velvyslanec Německé spolkové republiky Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven navštívil dne 18. května 2015 Collegium Bohemicum v Ústí nad Labem. Současnou ředitelkou společnosti Blankou Mouralovou a kurátorem výstavy Janem Šíchou byl proveden modely expozičních místností pro trvalou výstavu k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí. O koncepci expozice prohlásil: „Je to promyšlené a přesvědčivé. Velmi doufám, že se to brzy dočká uskutečnění.“

08. 11. 13: Grundmannův kvartet poprvé v Ústí nad Labem

Vážené dámy, vážené pánové,
v pondělí dne 11. listopadu 2013 se v prostorách Císařského sálu v ústeckém muzeu od 20:00 uskuteční koncert světoznámého Grundmannova kvarteta. Konzert završí oficiální část 15. dnů české a německé kultury. Collegium Bohemicum společně s Nadací Brücke/Most, Generálním konzulátem ČR v Drážďanech a městem Drážďany si vás dovoluje všechny pozvat na tento v pravdě gurmánský hudební zážitek. Členové souboru jsou Eduard Wesly, Bettina Irig, Ulrike Becker a Ulrike Titze.

Tisková zpráva v PDF

22. 10. 13: Návštěva rakouského velvyslance v Collegiu Bohemicu, o.p.s.

Rakouský velvyslanec Ferdinand Trauttmansdorff se během své návštěvy Ústeckého kraje setkal s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem a primátorem Ústí nad Labem Vítem Mandíkem a navštívil také Collegium Bohemicum, kde se informoval o postupu příprav stálé výstavy o dějinách německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích.

13. 11. 12: Slavnostní koncert mezinárodně uznávaných hudebníků zakončí v budově Musea v Ústí nad Labem Dny české a německé kultury

V pondělí 19. listopadu 2012 po 18 hodině čeká diváky v Ústí jedinečná příležitost slyšet skladby R. Schumanna, J. Brahmse či R. Strausse v netradičním podání tří vynikajících umělců: sopranistky Barbary Kriegerové, violisty Vladimíra Bukače a klavíristy Karla Košárka.
Koncertu bude předcházet slavnostní odhalení reprodukcí tří historických obrazů ústecké krajiny z dílny světově proslulých malířů Ludwiga Richtera a Caspara Davida Friedricha ve foyer budovy Musea. Pořádající organizace Collegium Bohemicum chce tímto odhalením širokou veřejnost pozvat na připravovanou stálou expozici k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí a zároveň připomenout dvacáté výročí novodobých česko-německých kulturních vztahů, které je také hlavním mottem letošních 14. Dnů české a německé kultury.
Vstupenky na slavnostní koncert jsou zdarma. Zájemce žádáme o potvrzení účasti do 15. listopadu 2012 e-mailem na adresu: liscakova@collegiumbohemicum.cz nebo telefonicky na číslech 413 034 586, 413 034 583.

18. 5. 12: Svoboda a Láska

Collegium Bohemicum v Ústí nad Labem
Výstava pořádaná v rámci německo-rakouské kampaně na podporu němčiny www.šprechtíme.cz
6. června – 2. září 2012


Šprechtíme o moderním umění. Největší obrazová zápůjčka v poválečných dějinách města Ústí nad Labem spojená s literární výstavou ukazuje zánik němčiny, zánik jedné kultury, jež znovu povstává k životu. „Svoboda a láska“, tak nazvali kurátoři Collegia Bohemica a pražského Muzea Montanelli tuto kulturní událost letošního léta. Výstava přináší jedinečná umělecká díla z majetku Centra pronásledovaného umění (Zentrum der verfolgten Künste) v německém Solingenu – výtvarná a literární díla strhující výpovědi a zneklidňující krásy, umění pramenící z katastrofy 20. století.

29. 7. 15: Návštěva bavorského premiéra Horsta Seehofera v Collegiu Bohemicu

Historicky druhou návštěvu České republiky od roku 1989 zakončil bavorský premiér Horst Seehofer dne 24. listopadu 2011 v Collegiu Bohemicu. Na české straně tu v době politického mlčení mezi ČR a Bavorskem vznikla moderní instituce, která nyní slouží jako místo setkání a společných kulturních, vzdělávacích a výzkumných projektů.

29. 7. 15: Poprvé v novodobých českých dějinách proběhla soutěž na architektonicko-výtvarné řešení muzejní expozice – Collegium Bohemicum zná jejího vítěze

V architektonicko-výtvarné soutěži o návrh „Realizace trvalé expozice k dějinám Němců v českých zemích“, vyhlášené vědeckou a kulturně-vzdělávací společností Collegium Bohemicum, o.p.s. na sklonku minulého roku, zvítězila architektonická kancelář PROJEKTIL ARCHITEKTI.

29. 3. 12: Kulturní most muzeum - přeshraniční mobilita v Euroregionu Labe/Elbe

Dne 26.3. se v Císařském sále v ústeckém MUSEU konala odborná prezentace přeshraničního projektu: Kulturní most muzeum - přeshraniční mobilita v Euroregionu Labe/Elbe, kde spolupracují Amt für Kultur und Denkmalschutz, Dresden a Collegium Bohemicum, o.p.s. na vybudování sítě kulturních institucí, které by spolupracovaly v oblasti práce s obyvateli nad 55 let na obou stranách hrenice v Euroregionu Labe/ELbe.

09. 5. 12: Do Ústí přijede česko-německý spisovatel Jan Faktor

Do Ústí nad Labem tento pátek přijede a ze svého podivuhodného románu bude číst česko-německý spisovatel Jan Faktor

„Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty“, takto tajuplně se nazývá nejnovější román spisovatele Jana Faktora, s nímž se budou moci tento pátek seznámit i Ústečané. Z německého originálu románu, jenž byl dokonce nominován na Cenu knižního veletrhu v Lipsku, bude předčítat sám autor. „Tato akce je ale určena pro všechny milovníky dobré literatury, na své si určitě přijdou i ti, kteří si příliš nerozumí s němčinou, protože z českého překladu bude paralelně číst ústecký performer Vašek Formánek,“ říká spoluorganizátorka čtení a vedoucí Katedry germanistiky FF UJEP doc. Renata Cornejo.
Pražský rodák Jan Faktor žije již od konce sedmdesátých let v Berlíně, kde se připojil ke skupině literárních experimentátorů působících ve vyhlášené umělecké čtvrti Prenzlauer Berg. Čtení z jeho románu, jehož české vydání se zatím jen chystá, se uskuteční tento pátek 11. května od 19 hodin v příjemné atmosféře klubovny Muzea města Ústí nad Labem.
Čtení Jana Faktora s podporou Goethe-Institutu organizuje ústecké Collegium Bohemicum ve spolupráci s Katedrou germanistiky FF UJEP. „Tato akce je navíc součástí doprovodného kulturního programu vědecké konference „National – postnational – transnational“, kterou v těchto dnech v Ústí pořádáme společně s vídeňskou a poznaňskou univerzitou,“ dodala Renata Cornejo.

11. 10. 11: Collegium Bohemicum představí mezinárodní sborník věnovaný Karlově univerzitě

Významné události v dějinách česko-německých vztahů na Univerzitě Karlově od jejího založení do konce II. světové války představuje sborník „Die Prager Universität Karls IV.“ (Pražská univerzita Karla IV.), kterou zástupci jejích autorů prezentují 2.1 1. 2011 od 16.30h v budově Musea v Ústí nad Labem.

26. 10. 11: V Ústí nad Labem bude udělena umělecká cena česko-německého porozumění 2011

Uměleckou cenu česko-německého porozumění za rok 2011 získali prof. Marek Nekula a dr. Otfrid Pustejovsky. Oba nositelé ji převezmou 1. listopadu 2011 v 17 hodin v Císařském sálu Musea v Ústí nad Labem. Letošní ceny věnují fotografové Jan Jindra z Prahy a Petra Flathová z Mnichova. Porota zároveň letos poprvé udělila dvě čestné ceny, a to Lence Holíkové a Klausi Fiedlerovi. Slavnostního předávání se zúčastní velvyslanec České republiky v SRN JUDr. Rudolf Jindrák a zástupce velvyslance Německé spolkové republiky v ČR dr. Ingo von Voß.

24. 10. 11: Začínají 13. Dny české a německé kultury

Od 26. října do 13. listopadu 2011 se pod záštitou ministerského předsedy Svobodného státu Sasko pana Stanislawa Tillicha, ministra kultury České republiky MUDr. Jiřího Bessera a velvyslance České republiky v SRN J. E. JUDr. Rudolfa Jindráka v Drážďanech, Ústí nad Labem a Euroregionu Labe/Elbe už po třinácté konají Dny české a německé kultury.

05. 8. 11: Delegace bavorských poslanců na návštěvě v Collegiu Bohemicu

V rámci dvoudenní návštěvy v České republice zavítala v pátek dne 5. srpna 2011 do Ústí nad Labem osmičlenná bavorská delegace vedená Státním sekretářem na bavorském ministerstvu práce a sociálních věcí panem Markusem Sackmannem.

23. 6. 11: Collegium Bohemicum zahajuje pod záštitou ministra kultury MUDr. Jiřího Bessera svou činnost v zrekonstruované budově Musea v Ústí nad Labem

Dne 29. června 2011 proběhne za účasti ministrů české vlády MUDr. Jiřího Bessera a RNDr. Alexandra Vondry slavnostní zahájení činnosti Collegia Bohemica v nově zrekonstruované budově Musea v Ústí nad Labem.

17. 4. 11: 9. Nová Papučpárty

Výborné kapely, pohodová hudba a uvolněná atmosféra jsou hlavními atributy tradiční, tentokrát již 9. Nové Papučpárty, která své návštěvníky roztančí 19. dubna od 19 hodin v Music Pubu DOMA, Masarykova 3125/18, Ústí nad Labem. Ještě předtím, v 17.30 hodin proběhne v místě konání tisková konference s německým hostem, skupinou Charlie´s Choice.

21. 1. 11: Karel Schwarzenberg pokřtí knihu studentů

Ve čtvrtek 27. ledna 2011 v 17 hodin proběhne v postoloprtském kině (Mírové náměstí 3,Postoloprty) křest knihy a diskuze studentů, kteří pracovali na projektu Tragická místapaměti. Za účasti Karla Schwarzenberga se tím uzavře projekt, kterého se v minulém roce a půl účastnilo více než 80 studentů čtyř gymnázií Ústeckého kraje. Mladí lidé zkoumali konkrétní tragédie, ke kterým došlo v jejich městech v letech 1938–1945. Zabývali se
vyhnáním Čechů z obsazených Sudet, oběťmi nacistického teroru, ale i oběťmi nuceného vysídlování Němců po válce. Nositelem projektu Tragická místa paměti jednoho regionu je Collegium Bohemicum, o.p.s., realizuje ho sdružení Antikomplex.
Bližší podrobnosti o knize Tragická místa paměti naleznete zde.

22. 11. 10: 12. Dny české a německé kultury se loučí. Jaký byl letošní ročník?

Festival, jehož hlavní část probíhala od 29. října do 14. listopadu, opět navštívilo kolem deseti tisíc návštěvníků. Jedna z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších festivalových akcí, večer scénických čtení Prager Nacht, může být pyšná na přírůstek publika o 200 návštěvníků oproti loňskému roku (celkově přes 700 lidí v publiku). Na putování za opuštěnými obcemi severních Čech se přihlásilo přes 300 zájemců. Sto z nich se 30. října vydalo pro ně speciálně přistaveným vagonem směrem Vitín.

21. 11. 10: Ústecká noc literatury potřetí: pětkrát texty německy píšících autorů českého původu

V pořadí již III. ústecká noc literatury se koná tuto středu 24. listopadu od 17.30. Její pořadatel, ústecká obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum, pro ni tentokrát vybral Fakultu umění a designu v nově opraveném kampusu UJEP a univerzitní kapli.

13. 10. 10: 12. Dny české a německé kultury omlazené a překračující hranice

12. Dny české a německé kultury v Drážďanech/Ústí nad Labem a Euroregionu Elbe/Labe se konají od 29. října do 14. listopadu 2010. Tento festival je největší zahraniční přehlídkou českého umění a kultury v Evropě. Letos se v Ústí nad Labem a severních Čechách ve třiceti festivalových akcích představí výběr z německého umění a kultury, naopak v Drážďanech a okolí se představí v šedesáti akcích čeští profesionální, poloprofesionální i amatérští umělci napříč žánry.

11. 10. 10: Collegium Bohemicum společně s dalšími organizacemi udělily Uměleckou cenu Česko-německého porozumění 2010

Uměleckou cenu česko-německého porozumění 2010 obdrželi místopředseda českého Senátu Petr Pithart a poslankyně Spolkového sněmu Petra Ernstbergerová. Oba vrcholní politici byli oceněni především za své úsilí v oblasti politické spolupráce.

11. 10. 10: Festival „Kino Aussig“ uvede v Ústí nad Labem nejnovější německé filmy

Ve středu 15. října odstartuje v Experimentálním prostoru Mumie v Ústí nad Labem festival německých filmů Kino Aussig. V jeho rámci připravila ústecká vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s. za podpory Goethe-Institutu Praha v průběhu října a listopadu pět projekcí německých filmů z posledních dvou let. Kino Aussig je jednou z akcí 12. Dnů české a německé kultury.

04. 10. 10: Collegium Bohemicum organizuje výroční konferenci Česko-německého diskusního fóra “Inovace – šance, rizika, předpoklady“

“Inovace – šance, rizika, předpoklady“ si jako téma své letošní výroční konference vybralo Česko-německé diskusní fórum. Setkání dvou set předních českých a německých osobností z oblasti ekonomiky, kultury, politiky i vědy se uskuteční 9. října v Národní technické knihovně v Praze.

27. 9. 10: Tisková konference Collegia Bohemica a MKČR k přípravě prvního muzea dějin a kultury Němců v českých zemích

Tisková konference Collegia Bohemica a MKČR k přípravě prvního muzea dějin a kultury Němců v českých zemích proběhla 9. září 2010 na Ministerstvu kultury za účasti ministra kultury ČR MUDr. Jiřího Bessera, poslance PČR Mgr. Petra Gandaloviče, kunsthistoričky prof. Mileny Bartlové a ředitelky Collegia Bohemica Mgr. Blanky Mouralové a moderace koordinátora tvorby sbírek Collegia Bohemica Mgr. Jana Šíchy.

10. 9. 10: Krabice Schichtova „mýdla s jelenem“ nalezená na půdě. I takovou podobu má skutečnost, že Němci z našich dějin zmizeli.

Vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum,o.p.s. byla založena na konci roku 2006 s cílem vybudovat první stálou expozici věnovanou dějinám a kulturnímu odkazu německy mluvících obyvatel českých zemí. K tématu však dosud neexistují specializované sbírkové fondy. Collegium Bohemicum je tak první českou institucí, jež systematicky buduje nadregionální muzejní sbírku s tématem dějin a kulturního odkazu českých Němců.

10. 9. 10: První muzeum dějin a kultury Němců v českých zemích vzniká v Ústí nad Labem

Vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s. připravuje stálou expozici dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí. Bude to první stálá expozice na toto téma v Česku. Expozice s velkorysým rozsahem 1 500 m² bude k vidění v Muzeu města Ústí nad Labem. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších a nejdražších českých muzejních projektů vůbec.

08. 9. 10: Průzkum a dokumentace malých památek v česko-saském příhraničí

Dne 26. srpna 2010 proběhla v prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně pracovní schůzka zástupců Lead partnera z Technické univerzity Freiberg a projektových partnerů z Filosofické fakulty UJEP a Collegia Bohemica, o.p.s. v Ústí nad Labem. Základní osou jednání bylo stanovení dalšího postupu při zpracování dat a výstupů z průzkumu drobných nemovitých památek.

31. 7. 10: Škola demokratického vzdělávání na hodině vlastivědy v NDR a za císařství

Collegium Bohemicum připravilo pro účastníky svého vzdělávacího projektu Škola demokratického vzdělávání zážitkovou exkurzi. Denní výprava do Školního muzea v Lispku se konala 24. června 2010 za účasti celkem 57 studentů v průměrném věku 16 let a jejich pedagogů. Exkurze navázala na expertní výjezd týmu ŠDV z prosince 2009.

22. 5. 10: Collegium Bohemicum nabídne na Sudetoněmeckém dnu vlastní interpretaci dějin německy mluvících obyvatel českých zemí

V rámci prezentace Collegia Bohemica přijala jeho ředitelka Mgr. Blanka Mouralová pozvání společnosti Ackermann-Gemeinde k účasti na jeho diskusním panelu v rámci Sudetoněmeckého dne v Augsburgu. Její vystoupení naváže na loňskou řadu veřejných prezentací Collegia Bohemica, během nichž představovala připravovanou expozici k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí odborné i širší veřejnosti v Česku i v zahraničí. S prezentací tak Mgr. Blanka Mouralová vystoupila například pro německé novináře pozvané Berlínským tiskovým klubem, v Horní Plané (Centrum Adalberta Stiftera) v rámci tématu „Češi a Němci českých zemí – nová vzájemnost na evropské úrovni“ a expozici představila také na Středoevropském dni o česko-saské odborné spolupráci v Ústí nad Labem, jež Collegium Bohemicum koordinovalo za českou stranu.

21. 5. 10: Sbírka Collegia Bohemica „Německé kulturní dědictví“ je základem první stálé expozice dějin německy mluvících obyvatel českých zemí

Pod názvem „Německé kulturní dědictví“ zapsalo Ministerstvo kultury do své Centrální evidence sbírek muzejní sbírku Collegia Bohemica., o.p.s. Na její veřejnou prezentaci byla také aktuálně schválena podpora z evropských fondů Cíl 3/Ziel 3. Sbírka bude vystavena v podobě stálé expozice v muzeu v Ústí na Labem. Bude to vůbec první stálá expozice v Česku na téma dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí.

14. 5. 10: Na konferenci Česko­-německého diskusního fóra se do Chebu sjede šedesátka špičkových odborníků a politiků

Šest desítek vedoucích osobností česko-německých vztahů - historiků, politiků a dalších veřejně činných lidí napříč politickým spektrem - přijalo pozvání na konferenci pracovní skupiny „Místa paměti“ Česko-německého diskusního fóra. Koná se 5. června 2010 v Muzeu Cheb. Pořádání konferencí Česko-německého diskusního fóra převzala vědecká, kulturní a vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s. se sídlem v Ústí nad Labem.

05. 5. 10: Výstavou Tragická místa paměti otevírají mladí Severočeši tabuizované válečné a poválečné kapitoly historie

Ve čtvrtek 13. května 2010 v 17 hodin proběhne v ústeckém kostele sv. Vojtěcha vernisáž výstavy Tragická místa paměti. Výstavou vyvrcholí stejnojmenný projekt, kterého se v minulém roce a půl účastnilo více než 80 studentů čtyř gymnázií Ústeckého kraje. Mladí lidé zkoumali konkrétní tragédie, ke kterým došlo v jejich městech v letech 1938–1945. Zabývali se vyhnáním Čechů z obsazených Sudet, oběťmi nacistického teroru, ale i oběťmi nuceného vysídlování Němců po válce. Nositelem projektu Tragická místa paměti jednoho regionu je ústecká kulturní a vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s., organizuje ho sdružení Antikomplex.

23. 4. 10: Světoví germanisté se sjedou do Ústí nad Labem na velkou konferenci o spisovateli Johannesu Urzidilovi

U příležitosti čtyřicátého výročí úmrtí pražského německy píšícího spisovatele Johannese Urzidila proběhne v Ústí nad Labem rozsáhlá vědecká konference. Představí Urzidilovo souhrnné literární dílo a především jeho význam jako politického a kulturního novináře. Pod názvem „Ein „hinternationaler“ Schriftsteller aus Böhmen“ („Pozanárodní spisovatel z Čech“) ji pořádá katedra germanistiky Univerzity Jana-Evangelisty-Purkyně. Collegium Bohemicum je jedním ze spolupořadatelů.

14. 4. 10: Do Ústí přijíždí shooting star německé literatury

Mladá úspěšná německá spisovatelka Maike Wetzelová představí své povídky ústeckému publiku ve čtvrtek 15. dubna. Do Ústí nad Labem ji pozvala ústecká vědecká a kulturní společnost Collegium Bohemicum, o.p.s. společně s katedrou germanistiky UJEP.

19. 3. 10: Literatura a migrace. Literární večer spisovatelky Annelies Schwarzové

V pondělí 22. března v 18.30 se v Severočeské vědecké knihovně koná literární večer německé spisovatelky a trutnovské rodačky Annelies Schwarzové. Vzpomínky pamětnice doplní krátká přednáška historika Andrease Wiedemanna, který se přesuny obyvatel v našem pohraničí, především jeho dosídlením po odchodu Němců, zabývá ve své vědecké práci.

03. 3. 10: I Němci mají svoje Nagano

Zrození Spolkové republiky Německo fotbalem, berlínský Západ proti Východu s pukem a hokejkami nebo horolezecký boj o život ve dvou večerech německých sportovních filmů v Ústí nad Labem.

06. 2. 10: „Dějiny spojují“ české a německé školáky s pamětníky diktatur

V česko-německém projektu Collegia Bohemica a Nadace Brücke/Most „Dějiny spojují“ budou čeští a němečtí žáci hovořit s pamětníky nacismu a stalinismu.

(Projekt byl dokončen v prosinci 2012)

03. 12. 09: Vítěze festivalu FeminaFilm přivezlo Collegium Bohemicum

Gratulujeme! Vítěze letošního ročníku festivalu FeminaFilm - snímek Voda a mýdlo - přivezlo Collegium Bohemicum.

18. 11. 09: První publikací Collegia Bohemica je pohádkový Anděl v kulichu

Collegium Bohemicum vydává první knihu. Je jí Anděl v kulichu – sedm vánočních příběhů Otfrieda Preusslera. Autor Malé čarodějnice, Čarodějova učně nebo knihy Útěk do Egypta přes Království české se v ní vrací do krajiny svého dětství – do Jizerských hor.

11. 11. 09: II. Ústecká noc literatury: německé knižní hity česky

V pátek 13. listopadu proběhne v ústecké Severočeské vědecké knihovně druhá česko-německá noc literatury. Německé knižní bestsellery budou čteny v českém překladu.

03. 11. 09: Muzeum německy mluvících obyvatel českých zemí - unikátní a velkorysý projekt v Ústí nad Labem

Už více než rok se v Ústí nad Labem pracuje na přípravě unikátní stálé expozice dějin německy mluvících obyvatel českých zemích. Velkorysý projekt na ploše 1 500 m² provede návštěvníka osmi sty lety bohaté a provázané německo-české historie. Bude to první stálá expozice na toto téma v Česku a zároveň jeden z nejrozsáhlejších a nejdražších českých muzejních projektů vůbec.

30. 10. 09: Německé filmy na festivalu FeminaFilm díky Collegiu Bohemicu

Německou sekci mezinárodního festivalu filmové, televizní a video tvorby žen a ženách FeminaFilm zajišťuje Collegium Bohemicum, o.p.s. FeminaFilm se letos také koná v rámci 11. Dnů české a německé kultury, jež Collegium Bohemicum koordinuje za českou stranu.

07. 10. 09: Významná česko-saská vědecká konference přinese Ústí nad Labem hned dvě české premiéry

Ústí nad Labem je vůbec prvním českým městem, které přivítá mezinárodní vědeckou konferenci Středoevropský den o česko-saské odborné spolupráci. Koná se 19. října v prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Na jednu českou premiéru plynule naváže druhá: večer po ukončení konference budou v Severočeském divadle opery a baletu slavnostně zahájeny 11. Dny české a německé kultury za českou stranu. Dosud byly vždy zahajovány jen v Drážďanech.

26. 9. 08: Peníze na rekonstrukci muzea schváleny

Projekt města Ústí nad Labem „Rekonstrukce Muzea města Ústí n.L. s cílem zřízení centra
českoněmeckých studií Collegium Bohemicum“, kterým žádalo o evropskou dotaci ve výši 337 miliónů korun, byl 24. 9. 2008 schválen.

26. 5. 08: Vláda se chce podílet na péči o kulturní dědictví Němců v českých zemích

Rozhodla o přistoupení MK ČR mezi zakladatele Collegia Bohemica, o.p.s

26. 11. 07: Zapomenutí hrdinové - práce na projektu vykazuje výsledky

Dne 30. 11. 2007 se koná v Ústí nad Labem prezentace průběžných výsledků projektu Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu. Jejími organizátory jsou Collegium Bohemicum, o.p.s. a Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem a Národním archivem. Prezentace se koná na Filosofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, České mládeže 8 (místnost č. 122).

05. 12. 07: Sudetští Němci v krizovém roce 1938 - pohled německého historika

Dne 7. 12. 2007 se koná na Větruši v Ústí nad Labem (v objektu, který byl revitalizován s příspěvkem Evropské unie) ustavující zasedání vědecké rady Collegia Bohemica, o.p.s. Složení vědecké rady je nejen navýsost reprezentativní, ale je také mezinárodní a interdisciplinární. Velmi renomovaným německým členem této rady je Prof. Dr. Detlef Brandes, který při této příležitosti přednese veřejnou slavnostní přednášku. Podívá se při ní do řad sudetských Němců a bude analyzovat jejich situaci a chování v krizovém roce 1938.