Česky Deutsch

21. Dny české a německé kultury

21. DNY ČESKÉ A NĚMECKÉ KULTURY V DRÁŽĎANECH,
ÚSTÍ NAD LABEM A V EUROREGIONU ELBE/LABE

TERMÍN

21. Dny české a německé kultury (DČNK) budou slavnostně zahájeny 24.10. a skončí 10.11.2019.

TÉMA

DČNK 2019 se budou zabývat 30. výročím pádu železné opony, resp. sametové revoluce. V centru pozornosti však nebudou samotné politické události a změny, věnovat se chceme především době a její kultuře před rokem 1989 a po něm.

80. léta 20. století byla jak v Německé demokratické republice (NDR), tak v Československu "mrtvým", šedým obdobím. To se odráží mj. i v oficiální kulturní tvorbě. Postupně však v obou zemích docházelo k uvolňování poměrů, které umožnily aktivnější vystupování opozice a kritiků režimu. Festival představí oba tyto aspekty.

Po politickém převratu na obou stranách česko-německé hranice zavítala do uměleckého světa svoboda a s ní nové možnosti. Zkoušelo se nové, experimentovalo se, kontrast s pozvolna mizejícími socialistickými jistotami a nejistou budoucností vytvářel mnohé střety, které doslova volaly po kreativním zpracování. Festivalové publikum bude mít možnost seznámit se i s tímto velmi živelným kulturním vývojem na počátku 90. let.

ROZMANITOST, SETKÁVÁNÍ A VÝMĚNA

Osvědčeným způsobem se zabýváme všemi aspekty pojmu kultura a našemu publiku nabízíme pestrý program v kategoriích vážná hudba, jazz/folk, rock/pop/alternativa, film, divadlo/loutkové divadlo, literatura, umění a společnost. V rámci kulturní nabídky je kladen důraz na setkávání a diskuze, sociokulturní projekty, úzkou spolupráci a propojení aktérů v oblasti kultury a vzdělávání na celém území Euroregionu Elbe/Labe. Mezi účinkující se řadí jak renomovaní umělci, tak i mladí, doposud méně známí umělci nastupující generace, kteří mají možnost se (často poprvé) prezentovat v zahraničí. Festival cílí na širokou veřejnost, což platí i pro zahájení DČNK na německé straně ve čtvrtek 24. října 2019 v Pirně a na české straně v sobotu 26. října 2019 v Ústí nad Labem.

Celý program festivalu na www.tdkt.info

Diskuse

Vložit nový příspěvek