Česky Deutsch

Collegium Bohemicum má nového ředitele a vědeckou radu

Novým ředitelem ústeckého Collegia Bohemica, o. p. s. bude historik Petr Koura. Rozhodla o tom správní rada Collegia Bohemica na základě výběrového řízení. Funkce se ujme 1. května 2017. „Druhého kola výběrového řízení se zúčastnili dva velmi kvalitní uchazeči, ale současnému stavu organizace bude lépe vyhovovat Petr Koura,“ komentuje volbu předsedkyně správní rady Kristina Kaiserová. Prvním velkým úkolem nového ředitele bude vybudování expozice o dějinách německojazyčného obyvatelstva českých zemí.
PhDr. Petr Koura, Ph.D. (*1978) vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později získal i titul Ph.D. Stipendijní pobyty absolvoval v Collegiu Bohemicu v Ústí nad Labem a Collegiu Carolinu v Mnichově. Pracoval v Česko-německém fondu budoucnosti (Kancelář pro oběti nacismu), Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, Ústavu pro studium totalitních režimů a Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V současné době vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Odborně se zaměřuje na české politické a kulturní dějiny 20. století, dějiny protektorátu Čechy a Morava, česko-německé vztahy ve 20. století a českou filmovou historii. Je mj. autorem životopisu podplukovníka Josefa Balabána či knihy o české swingové mládeži v době protektorátu. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem na pořadech s historickou tematikou.
Výběrové řízení na ředitele Collegia Bohemica bylo vypsáno po odvolání bývalé ředitelky Blanky Mouralové v listopadu loňského roku. Společnost dočasně řídí historik Muzea města Ústí nad Labem Tomáš Okurka. Ve správní radě Collegia Bohemica zasedají zástupci Statutárního města Ústí nad Labem, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Ministerstva kultury, Ministerstva zahraničních věcí a Společnosti pro dějiny Němců v Čechách.
Správní rada zároveň jmenovala novou vědeckou radu Collegia Bohemica, neboť mandát té předchozí vypršel. Vědecká rada je poradní orgán, který se vyjadřuje k odborným záležitostem činnosti Collegia Bohemica, v současné době zejména k obsahu připravované expozice. Zasedají v ní přední odborníci na dějiny Němců v českých zemích, česko-německé vztahy a muzeologii z Česka, Německa a Rakouska. Členy nové vědecké rady jsou Luděk Beneš, Detlef Brandes, Elisabeth Fendl, Anna Habánová, Christian Hanus, Václav Houžvička, Miroslav Kunštát, Václav Petrbok, Jan Royt, Miloš Řezník, Ira Spieker, Martin Veselý a Tobias Weger.
Expozice Naši Němci v Ústí nad Labem o plánované rozloze přes 1 500 m2 se bude věnovat dějinám německojazyčného obyvatelstva v českých zemích od středověku po 20. století. Jedná se o jeden z největších současných výstavních projektů v Česku. Expozice bude realizována podle architektonického návrhu ateliéru Projektil architekti, který zvítězil ve veřejné soutěži. S jejím otevřením se počítá v roce 2018. Dokončení expozice, která se zabývá důležitým tématem českých dějin, je po dlouhou dobu napjatě očekáváno veřejností i politickými představiteli v Česku a Německu.