Česky Deutsch

Začínají 13. Dny české a německé kultury

Začínají 13. Dny české a německé kultury
Tisková zpráva Ústí nad Labem, 24. října 2011

Od 26. října do 13. listopadu 2011 se pod záštitou ministerského předsedy Svobodného státu Sasko pana Stanislawa Tillicha, ministra kultury České republiky MUDr. Jiřího Bessera a velvyslance České republiky v SRN J. E. JUDr. Rudolfa Jindráka konají v Drážďanech, Ústí nad Labem a Euroregionu Labe/Elbe už třinácté Dny české a německé kultury. Bohatý festivalový program nabídne vedle pořadů nejrůznějších hudebních žánrů, filmu, loutkového divadla a kabaretu i literární čtení, informativní setkání a výstavy. V doprovodných programech se milovníci kultury mohou těšit celkem na 73 kulturních akcí. Tematicky je letošní festival věnován 40. výročí partnerství měst Ostrava a Drážďany.

Letošní ročník začíná 26. října na české straně jedním z hudebních vrcholů programu: Severočeská filharmonie Teplice zahraje pod taktovkou rektora Vysoké hudební školy v Drážďanech, profesora Ekkeharda Klemma. Jako sólistky vystoupí české a slovenské stipendistky nadace Brücke/Most a DAAD v Bonnu. Vedle skladeb Antonína Dvořáka a Maurice Ravela zazní i hudba Ludwiga van Beethovena.
„Osobně se velmi těším na tradiční Poetry slam show v klubu Circus v Ústí nad Labem, kde vedle zkušených slamerů Jaromíra Konečného, Michaela Bittnera či Jakuba Folla budou mít možnost prezentovat své prvotiny i účastníci dvoudenního workshopu poetry slamu vedeného právě průkopníkem slamu v Německu Jaromírem Konečným,“ uvádí kulturní manažer pořádajícího Collegia Bohemica Zbyšek Brůj. Jeho ředitelka Blanka Mouralová dodává: „A já si nenechám ujít tradiční 4. ústeckou noc literatury v nově opravené budově Musea v Ústí nad Labem, kde budou známé osobnosti ústeckého kulturního života číst texty německých autorů, kteří se ve své tvorbě věnují Čechám, zejména městu Ústí nad Labem a severočeskému regionu. Mladší návštěvníci akce jistě ocení ojedinělý akustický koncert Davida Deyla, který celý literární večer zakončí."
Ostravský nádech bude mít i vystoupení berlínského písničkáře Franka Viehwega, který ve své rodné řeči interpretuje mj. i svého českého kolegu Jarka Nohavicu, s kterým má navíc na kontě několik společných vystoupení. Ústecké Museum bude kromě řady drobnějších akcí hostit i vernisáž dvou výstav věnovaných tématu sudetoněmecké sociální demokracie. Její návštěvníci se stanou rovněž svědky slavnostního předávání Umělecké ceny česko-německého porozumění 2011 prof. Marku Nekulovi a dr. Otfridu Pustejovskému. Největší zájem zejména mladé generace se dá očekávat o tradiční 10. Novou Papučpárty, jejíž hlavní hvězdou bude skupina Tata Bojs.
Dny české a německé kultury pořádá veřejně prospěšná Nadace Brücke/Most, Zemské hlavní město Drážďany a Collegium Bohemicum ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Drážďanech, Ministerstvem kultury České Republiky, Goethe-Institutem v Praze a Českými centry.

Více na www.dcnk.cz a www.collegiumbohemicum.cz.