Česky Deutsch

Collegium Bohemicum společně s dalšími organizacemi udělily Uměleckou cenu Česko-německého porozumění 2010

Uměleckou cenu česko-německého porozumění 2010 obdrželi místopředseda českého Senátu Petr Pithart a poslankyně Spolkového sněmu Petra Ernstbergerová. Oba vrcholní politici byli oceněni především za své úsilí v oblasti politické spolupráce.

Uměleckou cenu česko-německého porozumění 2010 jako projev uznání dlouholetých zásluh o porozumění mezi Čechy a Němci udělily tyto instituce:
- Spolek Adalberta Stiftera, Mnichov
- vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s., Ústí nad Labem
- Nadace Brücke-Most, Drážďany
- Pražský literární dům autorů německého jazyka
- Mezinárodní spolek umělců pro arte vivendi, Berlín
- Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí, Praha.

Slavnostní předání ceny proběhlo 11. září ve slavnostním sále Staré radnice v Lipsku.

Shromáždění uvítal lipský primátor Burkard Jung, s úvodní zdravicí vystoupil velvyslanec České republiky v Německu JUDr. Rudolf Jindrák. Laudatio na Petru Ernstbergerovou přednesl Vladimír Laštůvka (Praha), laudatio na Petra Pitharta Dr. Frank Hadler (Lipsko).
Cenu Petru Pithartovi udělili Peter Baumann z Nadace Brücke/Most a výtvarnice Katharina Dietlingerová.
Cenu Petře Ernstbergerové udělila ředitelka Collegia Bohemica Blanka Mouralová (Collegium Bohemicum) a výtvarník Pavel Brázda.

O ceně:
Umělecká cena česko-německého porozumění se udílí od roku 1994 každoročně jedné české a jedné německé osobnosti, které se významně zasloužily o porozumění mezi Čechy a Němci, odstranění předsudků a zlepšení vzájemné spolupráce. Oceněním není finanční obnos, ale umělecké dílo. Oceněný/á Čech/Češka obdrží dílo německé/ho umělce/kyně a obráceně.
Laureáty vybírá nezávislá porota výše uvedených organizací na podporu kultury a spolupráce Čechů a Němců. V porotě pro rok 2010 byli: Peter Baumann (předseda), Peter Becher, František Černý, Blanka Mouralová, Marie Kurgansky a Jitka Oleárníková. Cena se uděluje každý rok na podzim, střídavě v českém a v německém městě. Ty se také spolupodílejí na slavnostním předávání.

O oceněných:
Doc. JUDr. Petr Pithart (*1941), narozen v Kladně. Studium práv na Univerzitě Karlově, 1962-1971 odborný asistent na univerzitě, 1966-1970 redaktor Literárních novin, po prohře Pražského jara zrušeno členství v KSČ, pracoval v dělnických profesích. Signatář Charty 77, 1989 spoluzakladatel Občanského fóra. Bývalý předseda vlády České republiky (1990-1992) a předseda Senátu České republiky (1996-1998; 2000-2004). Přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1995 spolupodepsal česko-sudetoněmeckou iniciativu „Smíření 95“.

Petra Ernstbergerová, MdB
(*1955), narozena v Remscheidu. Pedagogické studium v Bayreuthu, 1981-1990 učitelka na základní škole, 1990-1994 vědecká spolupracovnice na katedře pro učitelství základních škol na Univerzitě Bayreuthu, od roku 1994 poslankyní Spolkového sněmu za SPD. Aktivně pracuje v česko-německé parlamentní skupině německého Spolkového sněmu a v poradním sboru Česko-německého diskusního fóra.

O umělcích:

Pavel Brázda (*1926). Výtvarník. Narozen v Brně, spolupráce se Skupinou 42, studium dějin umění a filosofie v Brně a v Praze na Vysoké škole umělecko-průmyslové. Vyloučen z AVU z politických důvodů. S manželkou Věrou Novákovou a Ivanem Sobotkou tvoří menší uměleckou skupinu, která byla pro širší veřejnost objevena po roce 1989 časopisem Revolver Revue. V roce 2006 velká retrospektivní výstava v Národní galerii v Praze u příležitosti umělcových 80. narozenin.
Obraz Pavla Brázdy pro Uměleckou cenu česko-německého porozumění se jmenuje „Boty, které kráčely historií, a jejich dirigent.“

Katharina Dietlingerová
(*1983). Výtvarnice. Narozena ve Würzburgu, po maturitě studium na Akademii výtvarných umění v Norimberku, na Accademia di Belle Arti di Urbino a na École supérieure d´Art d´Aix-en-Provence. Výstavy mj. v Augsburgu, Mnichově, Řezně, Esch-sur-Alzette (Lucembursko) und Urbino (Itálie).
Olej Kathariny Dietlingerové pro Uměleckou cenu česko-německého porozumění nese název Šumava (68) a ukazuje pohled na Šumavu u Kvildy.

Dosavadními držiteli a držitelkami Umělecké ceny česko-německého porozumění byli:

1994 MNICHOV. Ocenění: Zbyněk Petráček, novinář, Praha, prof. Dr. Ferdinand Seibt, historik, Mnichov. Uměleckou cenu věnovali: prof. Aleš Veselý, Praha, prof. Otto Herbert Hajek, Stuttgart. - 1995 ČESKÝ KRUMLOV. Ocenění: Franz Peter Künzel, překladatel, Puchheim/Mnichov, Jan Trefulka, spisovatel, Brno. Uměleckou cenu věnovali: Ernst Krebs, Mnichov, Věra Krumhanzlová, Praha. - 1996 DRÁŽĎANY. Ocenění: František Černý, velvyslanec, Praha, Richard von Weizsäcker, Altbundespräsident, Berlín. Uměleckou cenu věnovali: Jindřich Streit, Praha, Stefan Hanke, Regensburg/Řezno. – 1997 ČESKÝ KRUMLOV: Ocenění: Reinhold Macho, starosta, Furth im Wald, Lída Rakušanová, novinářka, Praha. Uměleckou cenu věnovali: Winfried Tonner, Regensburg/Řezno, Viktoria Chaloupková, Praha. - 1998 HAMBURK: Prof. Dr. Jiří Fukač, hudební vědec, Brno, Dr. Antje Vollmer, místopředsedkyně spolkového sněmu, Bonn. Uměleckou cenu věnovali: Rudolf Mareš, Praha, Hansjürgen Gartner, Augsburg. - 1999 Cena se neudílela. - 2000 VÝMAR. Ocenění: Vratislav Kulhánek, Škoda Auto a.s., Mladá Boleslav, Detlef Wittig, Volkswagen AG, Wolfsburg. Uměleckou cenu věnovali: Karel Oberthor (SČUG, Hollar), Praha, Helmut Hellmessen, Maintal. - 2001 LIBEREC. Ocenění: Hans Wurm, ředitel gymnázia, Oberviechtach, Jana Hrbotická, ředitelka gymnázia, Plzeň. Uměleckou cenu věnovali: G.Jo. Hruschka, Zwiesel, Jan Fišar, Nový Bor. – 2002 BERLÍN. Ocenění: Ludvík Kundera, literát, Kunštát, Reiner Kunze, Obernzell-Erlau. Uměleckou cenu věnovali: Petr Císařovský, Praha, Frank Siewert, Berlín. - 2003 ČESKÉ BUDĚJOVICE. Ocenění: Pater Angelus Waldstein, Ettal, Bischof František Radkovský, Plzeň. Uměleckou cenu věnovali: Leopold Hafner, Aicha v.d.Wald, Jiří Sozanský, Praha- 2004 BAMBERG. Ocenění Jiří Dienstbier, Praha, Hans-Dietrich Genscher, Bonn. Uměleckou cenu věnovali: Jiří Jirásek, Praha, Bernd Wagenhäuser, Bamberg. - 2005 PASSAU/PASOV. Alternativní udílení Ceny Adalberta Stiftera pro středoevropské spisovatele a překladatele na lodi na Dunaji. - 2006 TEPLICE. Ocenění: Herbert Werner, Praha, Dr. Tomáš Kafka, Praha. Uměleckou cenu věnovali: Karel Beneš, Praha, Atelier Otto Herbert Hajek, Stuttgart. – 2007 REGENSBURG/ŘEZNO. Ocenění: Dr. Václav Maidl, Praha, Dr. Klaus Rose, Vilshofen. Uměleckou cenu věnovali: Rupert D. Preißl(†), Regensburg, Rut Kohn, Triftern.- 2009 HORNÍ PLANÁ. Ocenění: StD Manfred Pranghofer, Pasov/Salzweg, Mag. Ivan Slavík, Český Krumlov. Uměleckou cenu věnovali: Stěpan Hon, Praha, Rudolf Klaffenböck, Pasov. 2010 LIPSKO: Ocenění: Petr Pithart, Praha, Petra Ernstberger, Marktredwitz. Uměleckou cenu věnovali: Pavel Brázda, Brno, Katharina Dietlinger, Oberviechtach.