Česky Deutsch

Festival „Kino Aussig“ uvede v Ústí nad Labem nejnovější německé filmy

Ve středu 15. října odstartuje v Experimentálním prostoru Mumie v Ústí nad Labem festival německých filmů Kino Aussig. V jeho rámci připravila ústecká vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s. za podpory Goethe-Institutu Praha v průběhu října a listopadu pět projekcí německých filmů z posledních dvou let. "Kino Aussig" je jednou z akcí kulturního festivalu 12. Dny české a německé kultury."

„Českému divákovi se díky našemu festivalu Kino Aussig otevírá možnost bezprostředního kontaktu s německou filmovou tvorbou posledních dvou let, jejíž témata jsou českému divákovi často daleko bližší než látka zámořské provenience. Snažili jsme se vybrat takové filmy, které jdou nad rámec obvyklé nabídky v české distribuci,“ uvedl k myšlence festivalu za Collegium Bohemicum jeho kulturní manažer Zbyšek Brůj.

Vrcholem festivalu bude uvedení filmu Gerdino mlčení (10. listopadu), který popisuje osud německé Židovky Gerdy Schrageové od dětství až po dospívání, navždy poznamenaný uvězněním v Osvětimi. Jeho promítání se zúčastní i režisérka filmu Britta Wauerová s autorem literární předlohy Knutem Elstermannem.

„Publikum tak dostane jedinečnou možnost diskutovat s oběma tvůrci hned po zhlédnutí snímku. Samotného mě velmi zajímá, jak je s filmovou verzí své knihy spokojen pan Elstermann. Společná diskuze obohacená o bezprostřední dojmy diváků nabízí prostor zajímavým názorovým konfrontacím,“ odhaluje Zbyšek Brůj.

Součástí Kina Aussig bude v Ústí nad Labem již zdomácnělý česko-německý kabaret „Eňo Ňuňo Eintopf“, pořádaný 5. listopadu v Klubu Circus. Na jednom pódiu se při něm střetávají čeští a němečtí herci, muzikanti, básníci a performeři, aby prostřednictvím svého umění a improvizace našli společnou řeč a pobavili při tom diváky i sami sebe.

Obě akce finančně podpořil a spoluorganizoval Goethe-Institut Praha. Záštitu nad filmovou řadou Kino Aussig převzala hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. V rámci 12. Dnů české a německé kultury.

Promítnuty budou následující tituly:

13.10. ve 20 hodin „Soul Kitchen“, režie Fatih Akin, SRN 2009
Zinos je provozovatelem Soul Kitchen, průměrné restaurace ve staré tovární hale v Hamburku. Jeho přítelkyně Nadine, novinářka, odcestuje kvůli zaměstnání do Šanghaje a jediným prostředkem jejich komunikace je webkamera. Zinos při práci utrpí úraz, a jelikož nemá ani zdravotní pojištění, ani nemůže dál pracovat, začíná se rozhodovat o jeho bytí a nebytí. V jeho životě se objevují další postavy a figurky. Sympatická fyzioterapeutka Anna, jeho nezdárný bratr Illias, vracející se z vězení, excentrický kuchař Shayn, realitní makléř a zloduch Thomas Neumann.

18.10. ve 20 hodin „Lila lila“, režie Alain Gsponer, SRN/Švýcarsko 2009
Nenápadný a nesmělý číšník David Kern se zamiluje do studentky literatury Marie. Jenže ta by ráda dala své srdce nějakému velkému spisovateli. David si náhodou na bleším trhu koupí starý stolek a v jeho nitru objeví rukopis románu. Přepíše ho do počítače a dá přečíst Marii. Té se „jeho“ dílo líbí natolik, že ho pošle nakladateli a z Davida je ze dne na den hvězda. Získá si i lásku svojí vyvolené? A co se stane, když se objeví pravý autor? Film byl natočen podle literární předlohy Martina Sutera.

27.10. ve 20 hodin „Cizinka“, režie Feo Aladağ, SRN 2010
Umay se narodila v Berlíně, ale přestěhovala se s manželem do Istanbulu. V 25 letech ho opouští a spolu se synkem utíká do Německa, kde, jak doufá, povede s podporou své rodiny normální život bez násilí a ponížení. Ta je ale zatížena tradicemi, a když chce její vlastní bratr unést jejího synka zpět do Turecka, rozhodne se odejít do azylového domu pro ženy a začít sama. Snaží se postavit se na vlastní nohy, ale nedokáže se zcela oprostit od své rodiny, což pro ni bude mít tragické následky. Sibel Kekilli (Umay) získala v roce 2010 cenu pro nejlepší německou herečku.

3.11. ve 20 hodin „Dáma s pěti obry“, režie Vadim Jendreyko, SRN/Švýcarsko 2009
Swetlana Geier je považována za nejlepší překladatelku ruské literatury do němčiny. Ve svých 85 letech dokončila překlad největších děl Dostojevského, takzvaných pěti obrů. Zároveň je to charismatická osobnost se silným osobním příběhem. Za války pracovala pro Němce v obsazeném Kyjevě jako překladatelka. Roku 1943 opustila Ukrajinu a už se tam nikdy nevrátila. Její otec se stal obětí stalinistických čistek. Na konci života se Swetlana vrací na místa svého mládí.

10.11. ve 20 hodin „Gerdino mlčení“, režie Britta Wauerová, SRN 2008
Obdivuhodný portrét hlavní protagonistky Gerdy Schrage, německé Židovky, popisující její osud od dětství a dospívání v Berlíně přes hrůzy Osvětimi až po nový život v New Yorku. Film byl natočen podle knižní předlohy Knuta Elstermanna, který bude společně s režisérkou Brittou Wauerovou po projekci odpovídat na otázky publika.

Místo projekcí: Experimentální prostor Mumie, Velká Hradební 50 (naproti hlavnímu vchodu do Krajského úřadu Ústí nad Labem)
Vstup: 70 /50 Kč.

Filmy jsou v původním znění s českými titulky.
V rámci 12. Dnů české a německé kultury.

www:collegiumbohemicum.cz/kalendar-akci/

Pro více informací se prosím obracejte na kulturního manažera Collegia Bohemica Zbyška Brůje, bruj@collegiumbohemicum.cz, 475 282 642, 777 043 489.


Dny české a německé kultury
jsou největší pravidelnou přehlídkou českého umění a kultury v zahraničí. Konají se na saské a na české straně. V severních Čechách bude zároveň představev výběr z německého umění a kultury ve 30 z celkových 90 festivalových akcí. Letošní 12. Dny české a německé kultury pořádají Nadace Brücke/Most, Collegium Bohemicum, o.p.s. a Zemské hlavní město Drážďany v úzké spolupráci s Generálním konzulátem České Republiky v Drážďanech, Goethe-Institutem Praha a s Českými centry.

Collegium Bohemicum je obecně prospěšná kulturně-vzdělávací a vědecká společnost, která se zabývá česko-německými vztahy a kulturním dědictvím německy mluvících obyvatel českých zemí. Organizuje a podporuje česko-německé kulturní akce, je aktivní ve vědecké oblasti (pořádá semináře a přednášky, podporuje badatelské projekty, vypisuje stipendia) a organizuje vzdělávací projekty. Ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem připravuje stálou expozici o dějinách německy mluvících obyvatel českých zemí. Více na www.collegiumbohemicum.cz