Česky Deutsch

I Němci mají svoje Nagano

Minifestivalem německých sportovních filmů přispěla ústecká obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum ke sportovní náladě, kterou přinesla zimní olympiáda ve Vancouveru. Čtyři žánrově i dobově pestré německé filmy (hrané i dokumentární, němý i ze současnosti) se budou promítat v úterý 9. března a ve středu 10. března od 17:00 a od 20:00 v ústeckém Experimentálním prostoru Mumie.

“Přijďte se podívat, kde se odehrálo „německé Nagano“, jak mezi sebou na ledě bojují Němci z bývalého Východu a Západu, který německý fotbalový klub má fanoušky jako Baník Ostrava nebo jak na počátku 20. století vypadal výstup na alpské velikány,” zve diváky kulturní manažerka Collegia Bohemica Kateřina Matasová.

Filmy česky uvede německý sportovní historik Thomas Oellermann, stipendista Collegia Bohemica a fotbalový fanoušek: “Žánr německého sportovního filmu je v posledních deseti letech na vzestupu. V Německu se totiž sport považuje jak za kulturní fenomén, tak za historickou událost. Vrcholem žánru je film Bernský zázrak, který nejenže puntičkářsky věrně podává Mistrovství světa ve fotbale v roce 1954, ale také problémy a naděje obyčejných lidí v poválečném Německu.”

K prvním sportovním snímkům patří němý film “Bílé peklo” z roku 1935.

“Meziválečné drama ohromí náročnými záběry velehor. Zastupuje specifický žánr snímků z horského prostředí, který byl nejoblíbenější ve dvacátých a zejména ve třicátých letech. Na tomto filmu spolupracovali slavná a sporná režisérka Leni Riefenstahlová nebo letecké eso první světové války Ernst Udet, jehož pozdější osud může být znám i českým divákům ze snímku Ďáblův generál,” upozorňuje historik Thomas Oellermann.

Tipem pro fandy férového fotbalu všech národností je dokument Kategorie C o násilí na saských fotbalových stadionech. Jak si všímá historik Thomas Oellermann, problematika hooligans má v Evropě bez hranic globální význam: “V osmdesátých letech hooligans děsili diváky na stadionech obou německých států, aktuálně se násilí přesunulo nejen mimo stadiony, ale i do nižších lig, často ve Východním Německu. Film Kategorie C může srovnat německou situaci s českou a podnítit diskuzi o jejím řešení.”

Promítány budou následující snímky:

9. 3. 17:00 Domácí zápas/Heimspiel, režie: Pepe Danquart, SRN 1999.
Boj Západu proti Východu s pukem a hokejkami.

Berlínská zeď sice padla před lety, ale na hokejovém stadionu v Berlíně trvá studená válka. Zbraněmi se staly puk a hokejky. Berlínský klub "Lední medvědi" působil před rokem 1989 ve východní části Berlína. Znovusjednocení obou německých republik změnilo nejen název klubu, ale hlavně vztah fanoušků s hráči. Film spojuje jejich výpovědi se záběry z hokejových zápasů a nahlíží do kabin hráčů, kanceláří manažerů i sponzorů, kteří většinou pocházejí z bývalého Západního Německa – narozdíl od fanoušků. Ostalgický snímek si získal pozitivní ohlas u diváků i kritiky.

9. 3. 20:00 Bernský zázrak/Das Wunder von Bern, režie: Sönke Wortmann, SRN 2003.
Nečekané vítězství německého fotbalového týmu na Mistrovství světa v roce 1954.
V létě roku 1954 se ze sovětského zajetí vrací Richard, otec jedenáctiletého Matthiase. Chlapcova vášeň pro fotbal a bojový duch způsobí malý zázrak - probudí v otcově srdci, zničeném léty útrap za války i zajetí, znovu chuť žít. Na Mistrovství světa v roce 1954, devět let po skončení války, přijelo národní mužstvo Německa jako absolutní outsider, ale ve finále porazilo favorizované Maďary. Zisk titulu vyvolal v Německu obrovskou vlnu nadšení a někdy se o něm mluví jako o „duchovní hodině zrození Spolkové republiky Německo“.

10. 3. 17:00 Kategorie C/Kategorie C, režie: Franziska Tennerová, SRN 2008.
Dokument o hooligans saských fotbalových klubů.
Pojmem „kategorie C“ označuje německá policie fotbalové fanoušky, kteří na stadionech i mimo ně vyhledávají násilí. V roce 2006 se za nimi filmový štáb vypravil do Lipska. Tvůrci filmu se bavili take s policisty a sledovali akce obou stran při zápasech. Jedinečný document se nesnaží moralizovat nebo soudit, ale klade otázky o násilí na stadionech, nepsaných pravidlech hooligans i agresivitě určitých skupin mladých mužů v současné společnosti.

10. 3. 20:00 Bílé peklo/Die weiße Hölle von Piz Palü, režie: Arnold Fanck, G. W. Pabst, Německo 1935.
Horolezecký boj o život v království sněhu a ledu ve výpravném němém filmu.
Unikátní němý snímek vypráví příběh horolezce Kraffta. Jeho žena zahyne při společném horském výstupu kvůli jeho lehkomyslnosti. O deset let později se Krafft, který se dosud nevyrovnal se smrtí manželky a s vlastní vinou, setkává v Alpách s novomanželským párem Karlem a Marií. Všichni tři se společně se vydávají na výstup na horu Piz Palü (3901 m.n.m), na níž je ale zastihne sněhová bouře. V extrémních podmínkách velehor začíná boj o život.

Místo: Experimentální prostor Mumie, Velká Hradební 50 /naproti hlavnímu vchodu do krajského úřadu/
Vstup: 30 Kč/jeden film; 50 Kč/dva filmy.
Filmy v původním znění s titulky.

Chuťovka v cílové rovince: Eňo Ňuňo Eintopf na téma Sport

Přehlídku německých sportovních filmů uzavře 12. března od 20:00 v ústeckém klubu U Leguána již desátý česko-německý kabaret mladých umělců “Eňo ňuňo Eintopf”, tentokrát také na téma SPORT. Umělci budou na sport nahlížet a pracovat s ním z často netradičních perspektiv.
“Eňo Ňuňo” je série večerů uměleckých chuťovek, které představuje zajímavé české a ve večerech “Eňo Ňuňo Eintopf” také německé umělce různých oborů. Německými umělci v aktuálním, tedy “sportovním” Eňo Ňuňu bude dvojice vynikajících mladých bubeníků Isaac a Felix, kteří předvedou vlastní šou a zároveň doprovodí jiné umělce.

Hlavní hvězdou večera bude romský nevidomý hudebník Mario Bihary, jehož život – což není příliš známo - je také výrazně spjat se sportem.

Diváky dále čeká divadelní improvizace, básnická performance, písně Marcelky Kytičky a promítání filmu.
Obě akce jsou finančně podpořeny Goethe-Institutem.