Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Aktuálně  > Festival Dny české a německé kultury je v polovině

Festival Dny české a německé kultury je v polovině
7. 10. 2022

Již tradičně patří první polovina října festivalu Dny české a německé kultury. Festival jsme úspěšně zahájili 3. října v rytmu swingu společně s Orchestrem Ježkovy stopy a následovaly další akce, které upoutaly (nejen) ústeckou veřejnost.

Dny české a německé kultury ale běží dál a my vás zveme do jejich druhé poloviny. Program je opravdu nabitý, těšte se na Ústeckou Noc literatury, přednášky, koncerty, divadlo či filmovou projekci.

Druhý týden festivalu začíná v pondělí 10. října v 17.00 v prostorách Muzea města Ústí nad Labem přednáškou hudební historičky a publicistky Magdaleny Živné, která se vydává po (ústeckých) stopách hudebního skladatele Viktora Ullmanna. Výběr to není náhodný! Tento umělec, který koncem dvacátých let také jeden rok působil jako šéfdirigent opery ústeckého divadla, je dnes počítán mezi nejvýznamnější hudební mistry dvacátého století. Prostřednictvím přednášky, promítání i hudebních ukázek poznáte jeho spletité životní osudy, včetně tragického konce, ale i jeho umělecké úspěchy.

Hned následující den, v úterý 11. října, navazujeme tradiční podzimní akcí, a to Ústeckou Nocí literatury. Čeká vás "Dvacáté století Franze Fühmanna", literárně-hudební program ke stému výročí narození tohoto spisovatele v dechberoucím přednesu Jaroslava Achaba Haidlera a v hudebním doprovodu BARLEN Ensemblu a Hany Shabuové-Baborákové.

V závěru týdne návštěvníky čeká čtvrteční filmová projekce německého trezorového filmu z roku 1966 Stopa kamenů, který měl oficiální premiéru až v roce 1990 a těšil se mezinárodní kritice.

Pátek bude patřit hned dvěma akcím. V 17.00 vás provede stálou expozicí Naši Němci její kurátor a historik doc. Petr Koura. Od 19.30 se pak v Císařském sále můžete setkat nejen s vycházející hvězdu hereckého nebe, Antonií Formanovou, v koncertně-divadelním představení o Almě Mahlerové.

Letošní ročník festivalu, kterým se prolíná téma „Stopy“, zakončí 16. října v Císařském sále přední český hobojista Vilém Veverka a PhilHarmonia Octet Prague.

Přijďte si užít podzimní dny s festivalem, který propojuje českou a německou kulturu. Kompletní program najdete zde a na stránkách www.tdkt.info/cz/ také německou část programu. Těšíme se na vás!

 

Collegium Bohemicum celý program naleznete zde

Collegium Bohemicum

Zpět na výpis novinek

Archivní novinky

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci