Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Aktuálně - archiv  > Beseda s Kateřinou Kovačkovou

Beseda s Kateřinou Kovačkovou
21. 5. 2021

25. května představí Kateřina Kovačková v besedě s Petrem Kourou svou publikaci Květen 1945 v Československu. Kniha obsahuje vzpomínky Němců z tohoto období a nese podtitul Vzpomínky na jedné i druhé straně hranice. Autorka poukazuje na rozdílné narativy o minulosti v současné České republice a v Německu. Kniha, obsahující výpovědi pamětníků v češtině i v němčině, vyšla v loňském roce v Berlíně a přináší zajímavý pohled na debaty o naší nedávné minulosti.

Beseda proběhne online v rámci cyklu debat Collegia Bohemica. Připojit se můžete přes platformu Zoom na odkazu níže. 

Kateřina Kovačková (nar. 1981) je germanistka, literární vědkyně a spisovatelka původem z Plzně. Studovala německou literaturu v českém i německém prostředí. O téma odsunu se začala blíže zajímat, když slyšela vyprávění prarodičů, kteří v příhraničí bydleli, nucené odcházení Němců zažili na vlastní oči a reflektovali ho z lidského i dobového hlediska. Jak sama uvádí, zdokumentování osudů vysídlených Němců postupně začala vnímat jako vnitřní povinnost ve vztahu ke svým německojazyčným krajanům, jejichž životy měly být z českého povědomí smazány. Tématu odsunu se autorka věnuje dlouhodobě, sbírá nové příběhy, mluví s pamětníky i jejich rodinami a zaznamenává vzpomínky. O tématech z německé literatury vzniklé na českém území také přednáší pro odbornou i laickou veřejnost.

Collegium Bohemicum Zde se můžete zúčastnit

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Zpět na výpis archivních novinek

Aktuální novinky

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci