Collegium Bohemcium: Collegium Bohemicum, česko-německé vztahy, česko-rakouské vztahy, dějiny Němců v Čechách, Ústí nad Labem, Naši Němci
Collegium Bohemicum Collegium Bohemicum  >  Kulturní akce  >  Dny české a německé kultury

Kulturní akce | Dny české a německé kultury



Kino Aussig: Oppenheimer
15. 10. 2023

So 28. 10. 2023, 19:00, Veřejný sál Hraničář

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypa­dala nerozhodně, probíhal na dálku dra­matický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. V jeho týmu pracovala i rodačka z Ústí nad Labem Lilly Hornig, která se ve filmu také objeví. Více o ní se návštěvníci dozví před projekcí. 

V rámci úvodu k filmu budou představeni fyzikové německého původu, kteří se podíleli na vývoji atomové bomby.

Veřejný sál Hraničář, Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem; vstupné: 160 / 120 Kč

Collegium Bohemicum vstupenky je možné zakoupit zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kino Aussig: Adolf Loos – revolucionář mezi architekty
14. 10. 2023

Út 31. 10. 2023, 19:00, Veřejný sál Hraničář

Dokumentární portrét architekta, nekompromisního kritika a provokatéra, který přestavěl naše uvažování o tom, co je architektura… Nový dokumentární snímek představuje odkaz architekta Adolfa Loose skrze nepublikované archivní materiály a osobní příběhy jeho rodiny a spolupracovníků, které se vážou k České republice i zahraničí. V Plzni a Praze spolu s Brnem se na území České republiky dle všeho nachází největší konvolut zachovaných realizací dnes světoznámého, dříve opomíjeného architekta, brněnského rodáka, vídeňského dandyho, československého občana a kosmopolity. Málo se přitom ví, že Loos studoval na průmyslové škole v Liberci a také na technické univerzitě v Drážďanech.

Film uvede režisér Aleš Kisil, po filmu bude následovat diskuse.

režie Aleš Kisil, Česká republika, 2022, 58 minut

Veřejný sál Hraničář, Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Čteme Franze Kafku
13. 10. 2023

Pá  3. 11. 2023, 16:00, Knihovna Ústeckého kraje

Od úmrtí Franze Kafky uplyne v příštím roce 100 let. Když v květnu 1924 zemřel, psaly české noviny o úmrtí „nadějného německého spisovatele Františka Kafky“, dnes je Kafka považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů světové literatury. Přijďte si připomenout jeho dílo tím, že z něj přečtete svůj oblíbený úryvek. Každý, kdo si přinese „svého Kafku“, z něj bude moci přečíst ukázku.

Knihovna Ústeckého kraje, Hudební salónek, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem, vstupné zdarma

Collegium Bohemicum

Dopisy Franze Kafky a Mileny Jesenské
12. 10. 2023

Pá  3. 11. 2023, 17:00, Knihovna Ústeckého kraje

Česká novinářka Milena Jesenská je v zahraničí známá především jako přítelkyně Franze Kafky, u nás ji ale známe jako jednu z klíčových osobností literárního života meziválečného Československa. V příštím roce si připomeneme nejen sté výročí úmrtí Franze Kafky, ale též osmdesáté výročí úmrtí Mileny Jesenské v koncentračním táboře Ravensbrück. Oběma těmto osobnostem bude věnován literární večer, při kterém zazní dopisy Franze Kafky a Mileny Jesenské v podání herce Jiřího Černého a Veroniky Novotné.

Knihovna Ústeckého kraje, Hudební salónek, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem, vstupné zdarma

Collegium Bohemicum

Kafka Band - Proces
11. 10. 2023

Pá  3. 11. 2023, 19:00, Veřejný sál Hraničář

Po Zámku a Americe přichází formace okolo spisovatele a zpěváka Jaroslava Rudiše, výtvarníka a zpěváka Jaromíra 99 a hudebníka Dušana Neuwertha s dalším projektem, tentokrát inspirovaným románem Franze Kafky Proces. Tímto projektem uzavírá Kafka Band trilogii nahrávek inspirovaných dílem spisovatele Franze Kafky, od jehož smrti uplyne příští rok sto let. Opět jde o koncepční album, které vzniklo v produkci Dušana Neuwertha a samotné kapely. Obsahuje dvanáct skladeb, ve kterých se hudba prolíná s literaturou, čeština s němčinou (jednou i s angličtinou) a temné momenty s absurdním humorem. 

Veřejný sál Hraničář, Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem, vstupné 220 Kč

Collegium Bohemicum vstupenky je možné zakoupit zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Prezentace komiksu Odsunuté děti
10. 10. 2023

So  4. 11. 2023, 18:00, Knihovna Ústeckého kraje

Jak prožívaly odsun německého obyvatelstva z Československa děti? Na tuto otázku odpovídá komiksová kniha Odsunuté děti, která vznikla na základě rozhovorů s pamětníky vedenými a zaznamenanými dokumentaristou Janem Blažkem. Na základě pěti příběhů pak vytvořil libreto pro komiks spisovatel Marek Toman. Knihu, která nedávno vyšla i v Německu, představí v Knihovně Ústeckého kraje oba tvůrci, Jan Blažek a Marek Toman. Prezentace se zúčastní též někteří pamětníci.

Knihovna Ústeckého kraje, Přednáškový sál, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem, vstupné zdarma

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Výstavou Naši Němci s historikem Petrem Kourou
9. 10. 2023

St  8. 11. 2023, 15:00, Muzeum města Ústí nad Labem

Stálou expozicí k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí Naši Němci provede návštěvníky její kurátor, historik a ředitel Collegia Bohemica docent Petr Koura. Prohlídka bude zaměřena na dějiny severočeského regionu.

Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem, vstupné 100 / 50 Kč

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Vyhnání Gerty Schnirch
8. 10. 2023

St  8. 11. 2023, 19:00, Činoherní studio Ústí nad Labem

Gerta Schnirch je vinna! Vinna svým ženstvím, vinna češstvím po matce, vinna němectvím po otci, vinna, že patřila tam i tam, a proto nikam, vinna, že se narodila v Brně první poloviny dvacátého století, vinna svou čestností, vinna vírou v čestnost druhých, vinna, že chtěla žít, vinna, že přežila. Gerta Schnirch, univerzální viník, univerzální oběť soukromého i veřejného zla. Příběh malé ženy v zemi příliš malé na to, aby se pro ni našlo místo ve velkých dějinách minulého století.

Působivá divadelní adaptace úspěšného románu spisovatelky Kateřiny Tučkové v podání pražského divadelního souboru 3d company, v roli Edvarda Beneše vystoupí Michal Kern, držitel Českého lva za film Arvéd.

Činoherní studio města Ústí nad Labem, Varšavská 767/7, Ústí nad Labem, vstupné 300 Kč

 

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Jakuba Katalpa čte ze svých románů Němci a Zuzanin dech
7. 10. 2023

Čt  9. 11. 2023, 17:00, Knihovna Ústeckého kraje

Jakuba Katalpa patří k našim předním spisovatelkám. Ve svém díle se vedle mezilidských vztahů věnuje také těm česko-německým, o kterých sama autorka říká, že je má „v sobě zakódované“. V rámci autorského čtení představí návštěvníkům ukázky ze svého staršího díla Němci a také z nejnovějšího románu Zuzanin dech, který vypráví příběh dcery židovského cukrovarníka Liebeskinda na pozadí dějin 20. století.     

Knihovna Ústeckého kraje, Přednáškový sál, Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem, vstupné zdarma 

Collegium Bohemicum

Po stopách českých Němců s Martinem Krskem
20. 9. 2022

Ne 2. 10. 2022, 17:00  

Ti nejbohatší a nejúspěšnější podnikatelé předválečného Ústecka měli za mateřštinu němčinu. Zmizeli po roce 1938, pokud byli židé, nebo po 1945, řadili-li se k Němcům. Jako nepřehlédnutelná stopa jejich aktivit zůstávají dodnes palácové vily s výrazně reprezentativní architekturou fasád a luxusně zdobenými interiéry. Provede Vás jimi ústecký historik Martin Krsek a některé v jeho doprovodu uvidíte i zevnitř. Poznáte zajímavou architekturu, technické kuriozity a také osudy jejich obyvatel.

Informace

Sraz u hlavního vchodu do Muzea města Ústí nad Labem v 17:00 / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem / www.collegiumbohemicum.cz

Vstup: zdarma

Zahajovací koncert - Orchestr Ježkovy stopy: Hlas z Ameriky
19. 9. 2022

Po 3. 10. 2022, 18:00, Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem   

Letošní 24. ročník festivalu Dny české a německé kultury věnovaný tématu „Stopy“ otevře speciální koncertní program mladého swingového orchestru Ježkovy stopy k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha nazvaný „Hlas z Ameriky“. V jeho rámci zazní protiválečné písně Voskovce, Wericha a Ježka, kterými na vlnách rozhlasu bojovali proti nacistické okupaci.     

Orchestr Ježkovy stopy je přední český swingový orchestr, který navazuje na odkaz Osvobozeného divadla a jeho tří hlavních představitelů – Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Skládá se z absolventů konzervatoří a hudebních akademií, kteří svým nadšením a kvalitním zpracováním originálních aranžmá československých písní z let třicátých a čtyřicátých vzdávají hold prvním českým swingařům. Koncertní program „Hlas z Ameriky“ je připomínkou 80. výročí atentátu na Heydricha a zároveň připomínkou 80. výročí úmrtí skladatele Jaroslava Ježka.

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

 

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

„Světové hodiny a volant z wartburgu“. Světová premiéra filmu a debata novináře Steffena Neumanna s designérem Erichem Johnem, rodákem z Choratic u Děčína
18. 9. 2022

Út 4. 10. 2022, 17:00, Oblastní muzeum v Děčíně

Téměř každý v Německu zná světové hodiny na berlínském náměstí Alexanderplatz – ale kdo zná jejich tvůrce? Erich John stál jako designér po mnoho let ve stínu svých vlastních produktů. Navrhl nejen světové hodiny, ale např. také žákovský mikroskop v NDR, standardní zmrzlinový pohár nebo volant do auta značky Wartburg. Televizní novinářka Heike Schüler a kameraman Michael Günther doprovázeli Ericha Johna několik let. Tato filmová cesta vede od dětství v severních Čechách přes odsun po druhé světové válce, nový začátek a mládí v Meklenbursku, bývalé dílny Wartburgu v Eisenachu až na americkou Ohio State University – a končí u dnešního přátelství Ericha Johna s jeho někdejšími českými sousedy.

Večerem bude provázet a rozhovor moderovat novinář Steffen Neumann (Sächsische Zeitung / LandesEcho).

Weltzeituhr und Wartburg-Lenkrad 

režie: Heike Schüler, v původním znění (bude tlumočeno do češtiny), Německo, 2021, 70 min

Informace

Oblastní muzeum v Děčíně / Čs. mládeže 1/31, Děčín

www.muzeumdc.cz

Vstupné 10 Kč

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Christiane Hoffmann: „Všechno, co si nepamatujeme“. Představení knihy německé novinářky, ve které se vydává po stopách svého otce
17. 9. 2022

Út 4. 10 2022, 17:00, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem   

Christianne Hoffmann je německá novinářka, která působila v redakcích prestižních německých periodik jako Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo Spiegel. V letošním roce vydala knihu nazvanou „Všechno, co si nepamatujeme“, v níž popisuje cestu po stopách svého otce, který v závěru druhé světové války odešel ze Slezska do Saska. Na své 550 kilometrů dlouhé cestě procházel mimo jiné přes Ústí nad Labem. Kniha Christiane Hoffmann, ve které se píše i o stálé výstavě „Naši Němci“ v Ústí nad Labem, se stala po vydání v Německu bestsellerem, její autorka v současné době působí jako zástupkyně tiskového mluvčího vlády SRN. Akce bude tlumočena do češtiny.

Informace

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem / Winstona Churchilla 3, Ústí nad Labem

www.svkul.cz

Vstup zdarma 

Collegium Bohemicum christiane_hoffman_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kino Aussig - Hannah Arendt
16. 9. 2022

Čt 6. 10. 2022, 17:00, Veřejný sál Hraničář

Ve filmu přední německé režisérky Margharethe von Trotta z roku 2012 se vydáváme spolu s německo-židovskou filosofkou Hannah Arendtovou po stopách nacistických válečných zločinů, ztělesněných důstojníkem SS Adolfem Eichmannem. Arendtová přijíždí do Jeruzaléma, aby se účastnila procesu s jedním ze strůjců holokaustu. Zároveň se s ní ale vydáváme po stopách její dávné lásky, filosofa Martina Heideggera, který propadl kouzlu Adolfa Hitlera a podílel se na nástupu NSDAP k moci.

režie Margarethe von Trotta, v původním znění s titulky

Německo / Izrael / Lucembursko / Francie, 2012, 113 min

Informace

Veřejný sál Hraničář / Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 80 Kč

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

S Magdalenou Živnou po (ústeckých) stopách Viktora Ullmanna
15. 9. 2022

Po 10. 10. 2022, 17:00, Muzeum města Ústí nad Labem

Letos 8. září uplynulo přesně 80 let od chvíle, kdy česko-rakouský skladatel Viktor Ullmann (1898 Těšín – 1944 Osvětim) musel kvůli svému původu i s rodinou opustit svůj pražský byt a odebrat se na shromaždiště židovského obyvatelstva v pražských Holešovicích, kde nastoupil do transportního vlaku do Terezína…. Tento umělec, který koncem dvacátých let také jeden rok působil jako šéfdirigent opery ústeckého divadla, je dnes počítán mezi nejvýznamnější hudební mistry dvacátého století. Jeho spletité životní osudy, včetně tragického konce i jeho umělecké úspěchy přiblíží ve své přednášce hudební historička a publicistka Magdalena Živná, která se Ullmannovou osobností zabývá už řadu let.

Informace

Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 3, Ústí nad Labem

Vstup zdarma

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Dvacáté století Franze Fühmanna. Hudebně-literární pásmo ke stému výročí narození německého spisovatele z Rokytnice nad Jizerou
14. 9. 2022

Út 11.10. 2022, 19:00, Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem

BARLEN ensemble a Hana Shabuová-Baboráková

Franz Fühmann se narodil v roce 1922 v Rokytnici nad Jizerou v rodině lékárníka. Jako šestnáctiletý mladík podlehl kouzlu nacistického hnutí, vstoupil do SA a podílel se na zničení synagogy v Liberci. Jako voják wehrmachtu padl do sovětského zajetí, kde prošel proměnou v antifašistu a v roce 1949 jako přesvědčený komunista odešel do NDR. Zde se posléze stal spisovatelem podporujícím vládnoucí režim, pod vlivem jedné z návštěv Československa pak napsal působivou báseň o vypálení Lidic. Postupně se ale začal s východoněmeckým režimem rozcházet, což vyvrcholilo po násilném potlačení československého reformního procesu v roce 1968. Zklamaný Fühmann, který byl mimo jiné vyznamenán cenou sourozenců Schollových, zemřel v roce 1984 ve východním Berlíně.

Hudebně-literární pásmo nabídne ukázky z Fühmannových autobiografických knih Žluté auto a 22 dní aneb půle života, ve kterých se mísí expresivní vzpomínky zfanatizovaného dítěte z druhé světové války se sebereflexí dospělého muže, který si uvědomuje své zneužití oběma totalitními režimy 20. století.

Fühmannovy texty budou prokládány skladbami Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Hannse Eislera a Bély Bartóka. Zazní též kompozice Erwina Schulhoffa a Hanse Krásy, kteří zahynuli v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Skladby zahraje BARLEN ensemble spolu s violoncellistkou Hanou Shabuovou-Baborákovou.                 

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.collegiumbohemicum.cz

Vstupné dobrovolné

 

Collegium Bohemicum ustecka_noc_literatury_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Kino Aussig - Stopa kamenů (Spur der Steine)
13. 9. 2022

Čt 13. 10. 2022, 17:00, Veřejný sál Hraničář

Vlna kritických filmů, která zobrazovala život v komunistickém režimu, se v šedesátých letech neobjevila jen v Československu, ale také v sousední Německé demokratické republice. Mezi nejvýznamnější snímky tohoto období patří film Stopa kamenů z roku 1966, který zobrazuje příběh mladého přesvědčeného komunisty. Ten je vůdcem značně nekonformní party tesařských dělníků, která by mohla svým zjevem připomínat Calverovu bandu ze Sedmi statečných, kdyby ovšem neplnila předepsané normy na více než 100 procent. Film zpochybňující snad všechny tehdejší ideologická dogmata skončil po několika týdnech promítání v trezoru a představitel hlavního hrdiny, herec a zpěvák Manfred Krug, později odešel do západního Německa.     

režie Frank Beyer, v původním znění s titulky

Východní Německo, 1966, 129 min

Informace

Veřejný sál Hraničář / Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné 80 Kč

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Výstavou Naši Němci s Petrem Kourou po stopách Severočechů
12. 9. 2022

Pá 14. 10. 2022, 17:00, Muzeum města Ústí nad Labem

Stálou expozicí k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí vás provede její kurátor a ředitel společnosti Collegium Bohemicum Petr Koura, tentokrát se zaměřením na severočeské rodáky.

Informace

Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Vstupné 150/100 Kč

Silvie Hessová, Martina Kinská, Jiřina Šiktancová: …because of Alma Alma Ansámbl a Bodyvoiceband
11. 9. 2022

Pá 14. 10. 2022, 19:30, Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem 

Dialog vrcholné interpretace hudby a dramatického příběhu Almy Rosé, ženy, která vynikala nezlomnou vůlí žít hudbou navzdory krutému prostředí. Hudební nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane provždy hudba. To jediné zůstalo: hudba. Vše ostatní bylo rozmetáno.

Divadelní hra Silvie Hessové, Martiny Kinské a Jiřiny Šiktancové …because of Alma vytváří spojením hudby a slova výjimečný a jedinečný příběh houslové virtuosky Almy Rosé, dcery vynikajícího vídeňského houslisty Arnolda Rosé, neteře Gustava Mahlera, manželky českého houslového virtuosa Váši Příhody a posléze i dirigentky v německém vyhlazovacím táboře Osvětim, který v sobě zahrnuje všechny nepochopitelné, tragické a děsivé zvraty evropských dějin první poloviny 20. století.

Na jevišti se setkají skvělé hudebnice smyčcového souboru Alma Ansámbl a tři herci souboru BodyVoiceBand. Autorkou dramatického textu je scenáristika a dramaturgyně Martina Kinská, která má se zpracováním podobných témat mnoho zkušeností a její divadelní scénáře získaly několik ocenění.

Námět a hudební režie: Silvie Hessová

Režie: Jaroslava Šiktancová

Scénář: Martina Kinská

Účinkují: Anna Brousková, Antonie Formanová, Vojtěch Bartoš

Premiéra: květen 2022

Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

Collegium Bohemicum alma_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Závěrečný koncert - Vilém Veverka a PhilHarmonia Octet Prague
19. 8. 2022

Ne 16. 10. 2022, 18:00 

Pilíře hudby klasicismu, Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart, v pomyslné „konfrontaci“ s moderní hudbou, reprezentovanou českým Němcem Gustavem Mahlerem

Jen stěží si můžeme představit komplexnější dramaturgii, a to jak ve smyslu posluchačské atraktivity, tak – a to především – objektivní hudební kvality. Po roce se tak ústecké publikum může navíc setkat s Vilémem Veverkou a Václavem Vonáškem, kteří zde na podzim roku 2021 úspěšně hostovali s mezinárodní formací Ensemble Berlin-Prag. Hudební událost podzimu je tak i tentokrát definována dechovými nástroji.

Protagonisté souboru Philharmonia Octet Prague se profilují také jako výrazné individuality a sólisté. Právě tento faktor povyšuje úspěšný soubor, který účinkoval na většině předních českých, ale také celé řadě zahraničních festivalů, na aktuálně nejúspěšnější dechové těleso na naší scéně.

 Informace

Císařský sál / Muzeum města Ústí nad Labem / Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem / www.collegiumbohemicum.cz

Vstupné 150 Kč na www.vstupenkyusti.cz nebo na místě

 

Collegium Bohemicum octet_poster_a3.pdf

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Odvaha v čase diktatury
1. 11. 2021

Po 1.11. - Út 30.11.2021

Výstava

Výstava představuje osobnosti ze států bývalého „východního bloku“ – Československa, Německé demokratické republiky, Maďarska a Polska, které nalezly odvahu postavit se diktatuře a bojovat za demokratické hodnoty.  Tyto osobnosti byly nominovány na Ceny Paměti národa, které byly uděleny 17. listopadu 2019 v Praze. Výstava sestává z 23 plakátů, na kterých je představeno 15 konkrétních osobních příběhů a historické souvislosti života v jednotlivých zemích. Výstavu připravilo Collegium Bohemicum společně s Památníkem Bautzner Straße v Drážďanech a společností Post Bellum.

Informace

Filozofická fakulta UJEP

Pasteurova 13, Ustí nad Labem

www.ff.ujep.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Literatura „překračující hranice“ – Karosh Taha a Vratislav Maňák
20. 10. 2021

St 20.10.2021, 16:00

Literatura

Autorské čtení představí literární tvorbu autorů, jejichž literatura "překračuje hranice" a kteří sami měli možnost psát a tvořit v jiném kulturním prostředí – Vratislav Maňák v roce 2020 ve Worpswede a Karosh Taha 2021 v Praze. Zároveň reprezentují také nejmladší generaci současné německé a české literární scény. S románem „Rubikova kostka“ získal V. Maňák nominaci na Cenu Evropské unie za literaturu 2017, za román „Im Bauch der Königin” obdržela K. Taha letos Medaili Alfreda Döblina. Společně s moderátorkou a organizátorkou mezinárodního festivalu Globale v Brémách, Libuší Černou, s nimi budeme diskutovat nejen o jejich literární tvorbě, ale také o současné měnící se Evropě. Autorské čtení se koná u příležitosti slavnostního předání knižního daru z fondu Globale (festivalu věnovanému literatuře překračující hranice) do fondu Vědecké knihovny UJEP v Ústí nad Labem.

Informace

Vědecká knihovna UJEP

Pasteurova 3545/5, Ustí nad Labem

www.knihovna.ujep.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Tóny maďarské lidové hudby
16. 10. 2021

So 16.10.2021, 17:00

Koncert

E. von Dohnányi – Z. Kodály – L. Weiner

Program věnovaný významným maďarským skladatelům představí česko-německo-kazašské smyčcové trio ve složení Adéla Drechsel (housle), Diana Bikbaev (viola) a Diethard Krause (violoncello). Zazní Serenáda op. 10 od Ernsta von Dohnányiho, který slavil úspěchy nejen jako pianista, ale také jako skladatel a kromě Maďarska působil také několik let v Německu a USA. Dále zazní také díla maďarských skladatelů Leó Weinera a Zoltána Kodályho, jejichž tvorba byla ovlivněna jejich láskou k maďarské lidové hudbě. Jako hudební etnolog se Kodály vědecky podílel na výzkumu lidových písní, které považoval za vrchol lidové kultury.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Informace

Státní zámek Velké Březno

Zámecká 63

www.zamek-velkebrezno.cz

Vstupné: 100/80 Kč

Rezervace: www.tdkt.info

 

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium Bohemicum

Belfiato Quintet
16. 10. 2021

So 16.10.2021, 18:00

Koncert

Komorní soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005 a tvoří ho absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze a hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Belfiato získalo ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, na Pražském jaru a Concertinu Praga, dále 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu. V roce 2011 obdržel soubor na mezinárodní soutěži dechových kvintet „Henri Tomasi“ v Marseille (Francie) 3. cenu společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby.

Soubor vystupuje pravidelně v Čechách i v zahraničí. V červnu 2017 vydal Belfiato Quintet své debutové CD v labelu Supraphon. Následovalo velmi úspěšné album Antonín Rejcha: Wind Quintets, které vyšlo v roce 2019. 

Informace

Synagoga

Žižkova 663/4, Děčín

www.zidovskaobecdecin.cz

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Romanovská-Tichý-Hrubý-Kugel
15. 10. 2021

Pá 15.10.2021, 19:00

Koncert

Trio RTH hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová (housle a koto), Petr Tichý (kontrabas) a Michal Hrubý (klarinety, saxofon a flétna). Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni má soudobá hudba, na jejímž poli se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy vycházejí ze studia jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, svým multižánrovým přístupem přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho punkově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

Minulý rok orchestr spojil síly s německým bubeníkem Klausem Kugelem, s nímž se hráči seznámili na druhém ročníku festivalu Dobršská brána v roce 2018.

 

Informace

Hrad Střekov sklepení

Na Zacházce 844, Ústí nad Labem

www.lobkowicz.cz/strekov

Vstupné: 150/100 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Severočeská filharmonie Teplice & stipendisté
14. 10. 2021

Čt 14.10.2021, 19:00

Koncert

Smetana – Dvořák – Grieg – Pauer – Mendelsohn-Bartholdy

Tradiční koncert stipendistů drážďanské Nadace Brücke/Most a instituce DAAD společně se Severočeskou filharmonií Teplice se v letošním roce nese ve znamení 20. výročí stipendijního programu a 80. narozenin prof. Dr. Helmuta Kösera, zakladatele Nadace. Pod vedením prof. Ekkeharda Klemma a studentů dirigentských tříd Vysoké školy hudební v Drážďanech zazní Furiant z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, Koncert pro housle a moll, op. 53 a Cikánské melodie, op. 55 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a moll, op. 16 Edvarda Griega, Konzert pro lesní roh Jiřího Pauera a "Reformační" Symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako sólisté se představí bývalí i aktuální stipendisté Filip Zaykov (housle), Lucie Ceralová (mezzosoprán), Hana Berger (klavír) a Daniela Roubíčková (lesní roh).

Informace

Dům kultury Teplice, Koncertní sál

Mírové náměstí 2950

www.dkteplice.cz

Vstupné: 200/100 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium BohemicumCollegium Bohemicum

Gundermann
14. 10. 2021

Čt 14.10.2021, 17:30

Kino Aussig

Německo 2018, 128 min., režie: Andreas Dresen, německy s českými titulky

Gundermann byl německý písničkář, dělník, snílek a špicl německé Státní bezpečnosti (Stasi) v jedné osobě. Žil v bývalé NDR a jeho život byl plný protikladů: pracoval celý život v uhelných dolech jako obsluha velkorypadla, a přitom skládal písně o krásách přírody. Zatímco chtěl změnit svět, spolupracoval s tajnou bezpečností. Miloval svou ženu, a vyžadoval přitom dostatek volnosti pro svou lásku k hudbě. Film „Gundermann“ nabízí komplexní pohled na život umělce Gerharda Gundermanna a popisuje zároveň život v bývalém východním Německu z jeho perspektivy.

Po promítání následuje Stammtisch v kavárně Hraničáře.

Informace

Veřejný sál Hraničář

Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

www.hranicar-usti.cz

Vstupné: 130/90 Kč

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Domov/Heimat
13. 10. 2021

St 13.10.2021, 17:00

Autorské čtení

Historik Tomáš Cidlina představí v rozhovoru s Petrem Kourou svůj právě vydaný básnický cyklus Domov / Heimat, který původně vznikl jako libreto ke skladbě, zkomponované skladatelkou Ľubicí Čekovskou k 20. výročí hudebního festivalu Lípa Musica. Cyklus tvoří básně Šumava, Severní Čechy, Luž a Kus domova. První část lyricky kontempluje nad šumavskou krajinou a její stifterovskou malebností a neposkvrněností. Druhá část přináší pohled na ruch, dynamiku a víru v pokrok v severních Čechách na počátku 20. století. Třetí báseň se věnuje tématu vyhnání německojazyčného obyvatelstva z českých zemí po druhé světové válce. Závěrečná báseň cyklu se pak zamýšlí nad současností krajiny českého pohraničí.  

Informace

Kavárna, Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

www.muzeumusti.cz

Vstup: zdarma

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Dva domovy Dagmar Peckové - talkshow s Janem Jiráňem
12. 10. 2021

Út 12.10.2021, 19:00

Talkshow

Známá operní diva, která nejde pro vtip a nadhled daleko, žije řadu let ve dvou domovech v Německu a v Čechách. V obou zemích také působila ve stálém angažmá. O propojení těchto dvou životů, domovů a práce promluví ve vážném i nevážném rozhovoru, který povede herec a člen Studia Ypsilon Jan Jiráň, který s Dagmar Peckovou také účinkuje v zábavné divadelní hře Carmen y Carmen. Vstup na akci je zdarma.

 

Informace

Český rozhlas SEVER

Na Schodech 10, Ústí nad Labem

Vstup: ZDARMA

Collegium Bohemicum

Boom: Beatles Revival
11. 10. 2021

Po 11.10.2021, 19:00

Koncert

Pocta slavnému rodákovi z Ústí nad Labem v podání jedné z nejlepších „Beatles Revival“ kapel. Heinz Edelmann (1934-2009), autor grafického designu filmu Yellow Submarine (Žlutá ponorka), pocházel z česko-německé rodiny, která byla v roce 1946 vysídlena. Edelmannovi se usadili v západním Německu, kde Heinz vystudoval grafiku a stal se světově uznávaným výtvarníkem a pedagogem.

Informace

Národní dům

Velká Hradební 619, Ústí nad Labem

www.ksul.cz

Vstupné: 250/200 Kč

Rezervace: info@collegiumbohemicum.cz

Collegium Bohemicum Více informací zde

Collegium Bohemicum

Copyright © 2020 Collegium Bohemicum, o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.
Created by UpFront

Collegium Bohemicum Naši Němci