Česky Deutsch

14. přeshraniční festival Dnů české a německé kultury se už těší na diváky

Ve dnech 25. 10. až 19. 11. 2012 proběhnou v Drážďanech, Ústí nad Labem a Euroregionu Labe/Elbe již čtrnácté Dny české a německé kultury. Diváky na obou stranách hranic čeká již tradičně široká paleta akcí od koncertů klasické a rockové hudby, jazzu, party-time přes divadlo pro děti i dospělé, kabaretní představení, poetry slam, filmové projekce až po výstavy, diskuze a literární čtení.


Celý program Dnů české a německé kultury si můžete stáhnout zde.


Po zahajovacím koncertu Jarka Nohavici a jeho německého protějšku Franka Viehwega v Severočeském Divadle opery a baletu čeká milovníky dobré hudby chuťovka v podobě koncertu anglicko-české dvojice Phila Shoenfelta a Pavla Cingla či rusko-ukrajinská skupina Die Ukrainiens. V rámci festivalu vystoupí i oblíbená dívčí skupina Tabula Rasa, Vysmátej kouř z Ústí nad Labem nebo Tom77 alias Hřebík.

Oblíbená Poetry Slam Show, letos nově obohacená českými titulky, přivítá fenomenální německou slamerku Francisku Holzheimerovou. Na své si přijdou i fanoušci populárního kabaretu Eňo Ňuňo Eintopf. Václav Formánek, Daniel Binko a Marcela Kytička Nováková si nenechají ujít příležitost sezvat umělce všeho druhu a zakomponovat je do programu originálního kabaretního vystoupení.

Milovníci dobrého filmu se již jistě těší na tradiční filmovou řadu Kino Aussig. Letos bude pod názvem Podzim probíhat nejen v Ústí nad Labem, ale jako Kino Brüx též v mosteckém kině Kosmos.

Literatuře bude náležet pátá Ústecká noc literatury s četbou ze současné německé literatury. Ústečané se při této příležitosti setkají se známými herci a bývalými členy ústecké divadelní scény Hynkem Chmelařem, Romanem Zachem a Leošem Nohou.

Již po několik let se v rámci festivalu představuje určité město či kraj. Letos organizátoři zvolili Prahu, a to například v rámci výstavy Praha – Prag 1900 – 1945. Literární město dvou jazyků a mnoha prostředníků věnované autorům a překladatelům, kteří usilovali o porozumění mezi národy a kulturami.

Festival připravuje drážďanská nadace Brücke/Most a ústecké Collegium Bohemicum pod záštitou ministerského předsedy Svobodného státu Sasko pana Stanislawa Tillicha, ministryně kultury České republiky Aleny Hanákové a velvyslance České republiky v SRN J. E. JUDr. Rudolfa Jindráka.


Bližší informace:
> Dny české a německé kultury
> Nadace Brücke-Most