Česky Deutsch

Čtení: Milena Oda

MILENA ODA (*1975) pochází z Čech, vystudovala germanistiku a historii na Univerzitě Palackého v Olomouci, dále romanistiku, anglistiku a dramaturgii v Bayreuthu, Salzburgu, Klagenfurtu a Düsseldorfu.

2001 – 2003 působila jako praktikantka dramaturgie a režie v divadlech v Klagenfurtu a Düsseldorfu. V současné době žije v Berlíně. Píše německy prózu a divadelní hry, pracuje rovněž jako tlumočnice a překladatelka z němčiny do češtiny ( např. překlad románu ,,Kloktat dehet“ Jáchyma Topola pod názvam ,,Zirkuszone“). V roce 2002 byla se svým textem ,,Schritt und Tritt“ (Krok za krokem) nominována na Open Mike – literární soutěž německy mluvících autorů a autorek. 2005 byla v Praze za divadelní hru ,,Mehr als Meer“ vynominána Nadací Alfréda Radoka.

O rok později získala ve Vídni cenu Marguaritte d´Or – anonymní literární soutěž v rámci literárního festivalu. 2007 byla pozvána k účasti na Ceně Ingeborg Bachmannové v Klagenfurtu.

V tomtéž roce vychází umělecký bibliografický debut ,,Piquadrat“ v nakladatelství Buchenpresse, Drážďany. 2009 je v Egyptě v rámci divadelního festivalu Creative Forum for Independent Theater Groups uvedena její hra "Mehr als Meer“ (Pěkné vyhlídky) v arabštině.

Německy píšící autorka českého původu představí svůj text "Piquadrat“ v Usti nad Labem.

www.milenaoda.com